• |
ide | kryesore

Media greke: Rama kërkon ta bashkojë Shqipërinë me agjendën islamike

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
Edi Rama

Gazeta e njohur greke “Kathimerini” i ka kushtuar një shkrim raporteve mes kryeministrit shqiptar Edi Rama dhe Presidentit të Turqisë, Rexhep Taip Erdogan.


Në opinionin e gazetarit Stavros Tzimas me titull “Kërcimi i çuditshëm ballkanik i Erdoganit dhe Ramës” përmendet mbyllja e kolegjit turk “Mehmet Akif”. Sipas tij, shkolla u mbyll me urdhër të Presidentit turk.


Shkrimi i plotë:

Disa ditë pasi dy shkolla në Tiranë u mbyllën me urdhër të presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan. Kjo sipas mediave turke, sepse ato ishin, me sa duket, “qendra terroriste” të drejtuara nga kleriku i mërguar Fethullah Gulen. Kryeministri shqiptar Edi Rama udhëtoi për në Ankara ku do të takohet me liderin islamik.

Shqiptarët mësuan për udhëtimin nga një fotografi që ai postoi në rrjetet sociale. Në këtë foto ai shfaqet me Erdoganin, pa dhënë komente të tjera. Prandaj, nuk është e habitshme që spekulimet rreth qëllimit të vizitës së tij u përhapën në sferën publike.

Zgjidhja e misterit erdhi vetëm pak ditë më vonë, në Strasburg. Duke folur në Asamblenë e Këshillit të Evropës, Rama këndoi lavdërimet e Erdoganit me aq pasion sa shkaktoi reagime.

Frustrimi u përhap kur ai u sulmua – në një mënyrë të mirënjohur në Kuvendin e Shqipërisë, me sarkazëm – kundër përfaqësueses së së Majtës së Bashkuar Evropiane, deputetes greke Nina Kasimati. Kjo e fundit e kritikoi atë për rehati me Turqinë. Si rezultat, krerët e grupeve politike në këshill anuluan një darkë që kishin organizuar për nder të tij.

Lexo më tej: Rama me Erdogan, pasi i vuri drynin kolegjit turk në Tiranë 

Rama zgjodhi atë forum për të lavdëruar “vëllain e tij të madh” dhe aleatin e tij strategjik në sytë e evropianëve. Edhe këta të fundit janë vënë në shënjestër të kërcënimeve të Erdoganit. Ka diçka kontradiktore dhe të pashpjegueshme në aspektin politik në këtë “romancë” mes kryeministrit shqiptar dhe presidentit turk. Sepse ashtu si Rama kërkon ta bashkojë vendin e tij më fort me agjendën islamike të Erdoganit, njerëzit në Shqipëri i kanë sytë e kthyer fort nga Perëndimi dhe mënyra e tij e jetesës.

Populli shqiptar, dhe veçanërisht të rinjtë, po largohen me shumicë nga vendi dhe jo sepse po kërkojnë “parajsën” e Erdoganit, siç përshëndeti Rama. Eksodi është bërë aq i mprehtë në fakt, sa ambasadori britanik në Tiranë i bëri thirrje të rinjve shqiptarë që të mos braktisin vendin e tyre.

Dhe nëse, siç pretendon Rama, interesat e Shqipërisë qëndrojnë në anën tjetër të Egjeut, atëherë pse vendi dëshiron të jetë pjesë e NATO-s dhe Bashkimit Evropian? A mund të jetë, në vend të kësaj – siç thuhet hapur në Shqipëri dhe pëshpëritet në sallat e diplomacisë evropiane – që janë interesat personale të Ramës që po e çojnë atë në këtë valle të çuditshme ballkanike me Erdoganin? Dhe a do të pranojnë evropianët një Shqipëri satelit turk në Adriatik dhe Mesdheun qendror?

Natyrisht jo, por në mungesë të një alternativë të qëndrueshme. Ata janë të detyruar të fusin të gjitha vezët në shportën e Ramës. Shtetet e Bashkuara, megjithatë, thuhet se po “bëjnë pazar”.

Lexo më tej: Misteri i takimit 3-orësh mes Ramës dhe Erdogan 

Lexo më tej: Deklarata e fortë e Erdoganit: Të drejtat e LGBT janë një degjenerim 


53 Comments

 1. Ik mor ju qifsha ropt jevgjitet e mutit , ky po bene loje kurvash , fjalet i ka me turqine dhe veprat me ju . E pergjithshmja eshte se ky pallosh kurve e rrace karakurvash po ben gjithçka kundra shqiptareve dhe shqiperise.

   1. Kush i dha 12 milje o patronazhist ? Po detin kush po e fal ? Po butrintin kush po e shet ?
    Do me o qirko partie?

    1. Rama i paska dhene grekut 12 milje ?
     Rama i paska falur detin grekeve ?
     Rama paska shitur Butrintin ( Greket e blene butrintin ? )

     Te jene mbledhur kaq shume gomere rreth PDs valle ?
     Ju me keto tru gomari qe kini e meritoni te rrini ne opozite dhe per nja 20 vite te tjera.

     1. Edhe 20 vjet e paske zgjidhur te qije ne bythe Shukriu

 2. Detin po ua fal ju dhe jo turqeve o harixhinje te pangopur . E keni vjedh kete komb sa keni mundur dhe perseri doni te na vidhni ne bashkepunim me kollonen e pese ram ripiçken .

  1. te devijosh debate publike , edhe neper blog, me qellim deformimin e lajmeve dhe propagande, quhet krim mediatik. Ky (sepse vetem nje eshte ) qe propagando ketu, do te denoncohet. Na vjen keq qe kete nuk e ben redaksia e lapsit!

 3. Te qifsha grekun e nones , qe ben nji nga politikat me te poshtra ne ballkan per te qene vete nje nga shtetet me te fuqishme te rajonit

 4. Sa portal vari teneqet jeni nrradh tpar shkolla u mbyll per arsye se nuk ishin korrekt drejtoret per ate pjes mos flisni kot

  1. Keta jevgjit grek jane moterqirat me te medhenj.

   O ju qifsha robt qe askush nuk ju pjerdh pavaresisht sa mundoheni ju.

 5. Lojerat e greqise sdo marrin kurre fund , prandaj ai si shtet nuk duhet te kete fare reputacion , sidomos mbi rajonin.

 6. Gjeja me e mire qe ndodhi ishte qe greqia u dobesua ekonomikisht sepse prej saj cfare nuk pret , edhe lidhje te drejt per drejta me rusine

 7. po po greket po jan te paret hahahahahpo ca thoni mo a jeni ne terezi ca gjeje te mire na kan bere ne grekwt qe ne ti vlersojm asnjegje

  1. Sa forte e doni rrocken e Erdogan anadollakut o ‚pellazge‘.
   Mos t‘jua shaje njeri Erdogan se te hidheni ne fyt ju te palexuarit e karit.

  1. Qenkan shtuar shume keta species patronazhiste motrat mu ne pidh ne Europe nuk shkohet NGA turqia o moter qira species lepirese Po do ju Vij Dita vetem Po u futet prap andej NGA keni dalur

  1. Arben evgjit hamuti u qi motrat patronazhistave dhe grate socialistave.
   Me greqine e zgjidh niko evgjit bythqiri.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.