• |
ide | kryesore

Kjo është qeveria e re e Melonit/ Mes ministrave edhe një pro-shqiptar

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
meloni qeveria

Xhorxha Meloni mori pasditen e kësaj të premteje, mandatin për formimin e qeverisë së re të Italisë. Në këtë mënyrë ajo u bë gruaja e parë grua në historinë e Italisë. Pas takimit me Presidentin Serxho Matarela, 45-vjeçarja nuk humbi kohë dhe bëri publike listën zyrtare me emrat e anëtarëve të kabintetit të ri qeveritar. Qeveria e re do të ketë 24 ministra.


Siç parashikohej, Antonio Tajani do të drejtojë Ministrinë e Jashtme. Ish-kryetari i Parlamentit Europian, pjesë e “Forza Italia”, konsiderohet si një prej mbështetësve më të fortë të procesit të anëtarësimit të Shqipërisë dhe Ballkanit Perëndimor në BE. Ai e ka vizituar shpesh Shqipërinë dhe në kohë të ndryshme. Pavarësisht se kush ka qenë në pushtet në Tiranë ai ka dhënë shpesh mesazhe inkurajuese për vendin tonë.


antonio tajani - Shqiptarja.com. Në mënyrë të shpejtë dhe të verifikuar me  disa burime ju do të gjeni lajme nga politika e vendit dhe e rajonit,  informacione ekonomike.Mbulon me lajme të gjithë
Antonio Tajani

LEXO EDHE: Ferri ekonomik/ Çfarë e pret Melonin teksa pritet të marrë drejtimin e Italisë

Antonio Tajani dhe Mateo Salvini do të mbajnë edhe postet e zv/Kryeministrit. Kreu i Lega Nord do të marrë edhe portofolin e Ministrit të Infrastrukturës. Në këtë mënyrë ai hoqi dorë nga ambicia për tu rikthyer si ministër i Brendshëm.

Megjithatë kjo qeveri do t’i mbetet partisë së tij. Në krye të kësaj ministrie do të jetë Matteo Piantedosi. Pas dy vitesh si prefekt i Romës, ai kthehet në Viminale ku kishte qenë kreu i kabinetit fillimisht me Matteo Salvinin dhe më pas me Luciana Lamorgese. Në Romë, ai koordinoi kontrollet gjatë karantinës së Covid, por edhe një sërë operacionesh për ligjshmërinë.

Ndërsa, ministria e Drejtësisë që synohej nga Partia e Silvio Berluskonit, do të drejtohet nga Carlo Nordio. Ai është vjen nga radhët e partisë “Vëllezërit e Italisë” të Melonit. Qeveria e re do të paraqitet të shtunën në orën 10:00 në zyrën e presidentit për të bërë betimin. Më pas do të jetë votimi në parlament dhe nisja e detyrës. ©LAPSI.al

 


2 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *