• |
ide | kryesore

Balenciaga ndërpret zyrtarisht lidhjet me Kanye West

-Instant, Paparazzi, Slider
Balenciaga

Fuqia e modës Balenciaga ka ndërprerë zyrtarisht lidhjet me Kanye West pas një sërë postimesh antisemitike. Sipas një raporti nga Women’s Wear Daily duke cituar një deklaratë nga kompania mëmë e Balenciaga.


“Balenciaga nuk ka më asnjë marrëdhënie dhe as plane për projekte të ardhshme në lidhje me këtë artist”, tha Kering, në një deklaratë për WWD. Kering nuk iu përgjigj kërkesave të CNN Business për koment.


West, i cili ligjërisht ndryshoi emrin e tij në Ye, bashkëpunoi me Balenciaga për një linjë jashtëzakonisht të njohur Yeezy Gap në fillim të këtij viti. Gap njoftoi fillimisht marrëveshjen e saj 10-vjeçare me Ye për markën Yeezy Gap në qershor 2020, por West tha muajin e kaluar se ai po i jepte fund partneritetit të tij me Gap për shkak të “mospërputhjes së konsiderueshme”.

Në një email të brendshëm të kompanisë, Mark Breitbard, president dhe CEO i Gap Brand, tha se vendosi të “përfundojë partneritetin” sepse “vizioni i tyre nuk është në linjë”.

Adidas tha gjithashtu se po rishikon partneritetin e saj me West pasi një marrëdhënie gjithnjë e më e tensionuar u rrit mes të dyve.

New York Times raportoi se marrëdhënia e West dhe Balenciaga ka qenë e ngushtë dhe se ai dhe drejtoresha krijuese Demna Gvasalia shkruajnë “disa herë në ditë”. Por Gvasalia dhe Cédric Charbit, shefi ekzekutiv i Balenciaga-s, thuhet se morën pjesë në shfaqjen fatkeqe të modës në Paris, ku West veshi një nga këmishët e tij “White Lives Matter”.

Reagimi i reklamave

Llogaritë e Ye në Twitter dhe Instagram u kufizuan në fillim të këtij muaji për shkelje të politikave për postimet që përmbajnë përmbajtje antisemitike.

Në një Twitter të fshirë tani, West tha se ai “po shkonte me vdekje për njerëzit HEBRENJ”, sipas të dhënave të Wayback Machine të Internet Archive të nxjerra nga CNN.

Kohët e fundit, Ye njoftoi planet për të blerë Parler, një platformë sociale e ekstremit të djathtë, për të parandaluar që “të frikësoheni se do të largoheni përsëri nga mediat sociale”.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.