• |
ide | kryesore

Rishi Sunak triumfon/ Kryeministri i parë indian i Britanisë së Madhe

-Instant, Arkiva, Lajme, Planet, Të fundit
Rishi sunak, G20

Rishi Sunak është kryeministri i ardhshëm i Britanise se Madhe pasi rivalja e tij Mordaunt tërhiqet nga gara.


BBC raporton se Penny Mordaunt është tërhequr të hënën nga gara për të udhëhequr Partinë Konservatore. Sipas BBC, ajo ka dhënë mbështetjen e saj për Sunak.


Shtatë javë pasi humbi në përballjen me Liz Truss në garën e parë të lidershipit konservator të këtij viti, Rishi Sunak doli fitues këtë herë.

Sunak merr detyrën teksa Britania e Madhe përballet me sfida të mëdha ekonomike.

Sunak bëhet kështu kryeministri i parë britanik me prejardhje indiane, pasi familja e tij migroi në Britani në vitet ’60.

Sunak u bë i njohur për publikun britanik kur ishte 39 vjeç, pasi Johnson e emëroi ministër të Financave, në kohën kur Britania regjistroi rastet e para me koronavirus.

“Kam shërbyer si kancelari juaj, duke ndihmuar që ta drejtojmë ekonominë tonë në kohërat më të vështira”, tha Sunak përmes një deklarate të dielën.

“Sfidat me të cilat po përballemi tani janë edhe më të mëdha. Por, mundësitë – nëse bëjmë zgjedhjen e duhur – janë fenomenale”, shtoi ai.

Lexo më tej: Sunak, favorit në garën për kryeministër të Britanisë 

Lexo më tej: A mund të rikthehet vërtet Boris Johnson? 

Lexo më tej: Çfarë ndodhi me Liz Truss, një udhërrëfyes përmes kaosit 


7 Comments

 1. Ti je fytyra e WEF mor shkerdhate qe inspiron te fusesh ne Britani Credit Score System si ne Kine. Mos ki merak se me pak se Liz Prasi do rrish ne detyre

  1. E kthyen Boten ne nje W.C te madhe, pleherat Soros & co, behet kryeminister ky skllavi i races inferiore jevgjite, qe thote se lopa eshte “zot” i tyre, qe urinen dhe bajgat e saj i kane te “shenjta”, KAQ!

   1. Kur flet Shqipetari per rracizem. Deri dje tu vjedh fruta perime..Eshte kryeministri i nje vendi me 20% emigracion. qe ka pas koloni prej qindra vitesh..

  2. SOT E KAN KUPTUAR TE GJITH SE NUK TRUMFOHET VETEM ME FJAL POR PASQYREN E SAJ VEPRAT thotë:

   TRIUMFIN TRIUMFATORET DO TA GJEJNE VETEM NE NJOHJEN E DOMOSDOSHMERIVE DHE JUSTIFIKIMIN E PERGJESIVE ME HAK PERMES VLERAVE.GJITH KENDVESHTRIMET TJERA PERFUNDOJN ME VETZHGEMIM HUMBJE SHKATRRIM DHE PERGJEGJSI NDESHKIM .ASGJE E KRIJUAR NUK FUNKSIONON SIPAS DESHIRAVE TONA PPOR DESHIRAT TONA DUHET TI UNIFIKOJM NE PERSHTATJE .NE FUNKSION NEVOJ DHE MUNDESI ME HAK NE RAPORT .ME GJITHCKA QE NA RRETHON

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.