• |
ide | kryesore

SHBA me plan për armët bërthamore në Evropë

-Instant, Arkiva, Planet
moska, shba, bërthamore

Shtetet e Bashkuara kanë përshpejtuar vendosjen e një versioni më të saktë të bombës së tyre bërthamore në bazat e NATO-s në Evropë, sipas një kabllogrami diplomatik të SHBA-së dhe dy personave të njohur me këtë çështje, shkruan Politico.eu.


Mbërritja e bombës së gravitetit të përmirësuar nga ajri B61-12, e planifikuar fillimisht për pranverën e ardhshme, tani është planifikuar për këtë dhjetor, u thanë zyrtarët amerikanë aleatëve të NATO-s gjatë një takimi me dyer të mbyllura në Bruksel këtë muaj, zbulon kabllogrami.


Data e mbërritjes erdhi si befasi për disa vëzhgues prej kohësh. Ata kanë frikë se mund të nxisë më tej një situatë tashmë të rrezikshme në Evropë.

Njoftimi në takimin në Bruksel erdhi disa ditë përpara se NATO të niste stërvitjen e saj vjetore bërthamore. Ajo njihet me emrin Mesditë e qëndrueshme.

Stërvitja dyjavore përfundon të dielën dhe përfshin rreth 70 avionë.

Dhe të mërkurën, Rusia mbajti një stërvitje bërthamore. Shefi i saj i mbrojtjes e përshkroi si simulim të një “sulmi masiv bërthamor“. Sulm që vinte në hakmarrje për një sulm bërthamor ndaj Rusisë, sipas Kremlinit.

Lexo më tej: Afati për targat/ Albin Kurti sërish nën presionin e SHBA

Lexo më tej: Rriten tensionet në Mesdhe/ A po shkojnë drejt luftës Turqia dhe Greqia 


1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.