• |

Video/ Lazio fitore me përmbysje në Europa League: PSV i shkakton humbjen e parë Arsenal

Lazio

Lazio nuk gabon në Europa League. Në raundin e pestë të Grupit F, skuadra e Sarrit mundi me përmbysje 2-1 Midtjylland. Bardhekaltrit shkojnë në krye të grupit me 8 pikë dhe vendosin hipotekën për kalimin e turit. Betis i bën një dhuratë Romës duke mposhtur Ludogorets 1-0. Në rast të një suksesi të verdhekuqve kundër HJK, Mourinho do të arrijnë bullgarët. Revansh për PSV-në, që i shkaktoi Arsenal humbjen e parë. Veerman dhe Luuk de Jong nënshkruan 2-0, duke rihapur garën për vendin e parë në grupin A.

Lexo më tej: Lazio u turpërua nga Midtjylland: rimburson tifozët që ishin në Danimarkë

GRUPI A

PSV merr hak, pas humbjes së një jave më parë, duke i shkaktuar Arsenalt humbjen e dytë sezonale. Holandezët, që iu anuluan dy gola për pozicion jashtë loje në pjesën e parë, kaluan përpara në të dytën. Hyrja e Luuk de Jong ishte përcaktuese pas pushimit. Sulmuesi dha asistin për avantazhin e Veerman në minutën e 55, ndërsa firmosi dyfishimin në minutën e 62. Arteta hodhi në fushë Saka dhe Gabriel Jesus, por humbi 2-0. Kështu, gara në vendin e parë rihapet, me Arsenalin me 12 pikë dhe PSV me 10 pikë. Të dyja skuadrat janë kualifikuar, sepse Bodø/Glimt bie papritur kundër Zyrih. Zviceranët, pas golit të Pellegrinos (46’pt), barazuan me Boranijašević në minutën e 66 dhe përmbysën rezultatin me Marchesano në minutën e 94. Vendi i tretë është ende në lojë: Zyrih afrohet në -1 nga Bodø.

GRUPI B

Sfidat piroteknike në Grupin B: Fenerbahçe-Rennes dhe Aek Larnaca-Dinamo Kiev përfundojnë me dopio 3-3. Barazim dhe spektakël në Turqi. Dygolëshi i Gouirit dhe goli i dhjetë i sezonit nga Terrier i dërgojnë francezët 3-1 në pushim. Goli i Enner Valencias mbajti gjallë ekipin e Jorge Jesus. Në Stamboll çdo gjë mund të ndodhte dhe në fakt ndodhi: Zajc shënon 3-2 në një goditje dënimi në minutën e 82-të, Emre Mor barazon në minutën e 87-të. Fenerbahçe dhe Rennes mbeten në krye me 11 pikë. Dy ekipet kualifikohen dhe do të luajnë për vendin e parë me diferencë golash në ndeshjen e fundit. AEK Larnaca dhe Dinamo e Kievit barazuan gjithashtu, në të njëjtën mënyrë 3-3. Dy golat e Garmash në finale, megjithatë, nuk vlejnë asnjë shpresë për ukrainasit, e siguritë të fundit për humbjen e ndeshjes së vajtjes. AEK Larnaka me katër pikët e saj do të shkojë në Conferencë.

GRUPI C

Nga sfida tjetër e grupit C, mbërriti rezultati i shumëpritur për Romën. Betis mposhti 1-0 Ludogorets dhe e mbyll në vendin e parë. Spanjollët rihapin kështu edhe garën për t’u kualifikuar në play-off me të tretët e Champions League. Bullgarët dominuan pjesën e parë, me një rast të madh për Rick dhe gjashtë goditje në portë. Por Betis ishte ai që shënoi: goli vendimtar erdhi në minutën e 56-të dhe mban firmën e Fekir. Fitore dhe vendi i parë për spanjollët, të cilët fluturojnë në 13 pikë dhe e bëjnë Romën të buzëqeshë. E vetmja pikë e stonuar ishte dëmtimi i Joaquin, i cili doli në lot pas gjysmë ore lojë.

GRUPI D

Përralla e Union Saint-Gilloise vazhdon, zbulimi i kampionatit të fundit belg dhe kësaj Europa League. Belgët mposhtën Malmö 2-0 dhe sigurisht janë të parët në grupin D me 13 pikë. Golat erdhën në pjesën e parë. Lazare Amani shërbeu për avantazhin e Teuma në minutën e 10-të dhe më pas shënoi vetë në minutën e 41-të, duke përfituar nga një gabim në mbrojtje të suedezëve. Në ndeshjen tjetër të grupit, Union Berlin fitoi ndaj Bragës: përcaktuese ishte penalltia e Knoche në minutën e 67-të. Gjermanët dhe luzitanët do të luajnë për vendin e dytë në distancë. Union (9 pikë) do të sfidojë Union SG dhe do të përpiqet të mbrojë pozicionin e tyre, portugezët (7 pikë) do të përballet me Malmö.

GRUPI F

Lazio fiton me përmbysje ndaj Midtjylland. Tre pikë që i hapin rrugën kualifikimit. Pas tre ndeshjesh, bardhekaltrit janë rikthyer të fituar në Europa League. Ndeshja e së enjtes së ardhshme kundër Feyenoord në Roterdam do të jetë vendimtare. Skuadra e Sarrit duhet të përveshë mëngët pasi mbeti prapa në fillim të ndeshjes. Isaksen ndëshkoi mendjelehtësinë e Gila. Golat e Milinkovic (në pjesën e parë) dhe të Pedros (në pjesën e dytë) shënuan kthesën në lojën e Lazio. Në pritje të rezultatit të Strum Graz-Feyenoord (në fushë në orën 21), bardhekaltrit projektohen drejt ndeshjes në Holandë me sigurinë se me një pikë do të kualifikohen.