• |
ide | kryesore

Mbyllen hetimet/ SPAK dërgon për gjykim Rezart Taçin, kunatin dhe shoferin e tij

-Instant, Lajme, Të fundit

Prokuroria e Posaçme ka përfunduar hetimet dhe ka bërë kërkesë për të dërguar në gjyq biznesmenin e hidrokarbureve Rezart Taçi, shoferin e tij Bledar Lilo dhe kunatin Artur Balla. Taçi, kunati i tij Artur Balla dhe ish-truproja e tij Bledar Lilo janë të përfshirë në një skemë pastrimi të parave përmes firmave të naftës. Kjo është akuza që SPAK ka ngritur sot pas hetimeve disamujore që ka nisur në bashkëpunim me antimafian Italiane.


Skema e pastrimit të parave përmes transaksioneve bankare bëheshin në Shqipëri, Itali dhe Zvicër. Taçi dhe dy njerëzit e tij bashkëpunonin me 4 italianë për pastrimin e parave të krimit të Cosa Nostra-s. Mësohet se ai do të pastronte rreth 18.4 milionë euro të mafies italiane në Shqipëri. Skema financiare është drejtuar nga dy italianët Francesco Zummo dhe I.Z., në bashkëpunim me një tjetër italian Fabio Petruzzella të zviceranit me origjinë italiane Daniele Castagalli si dhe të biznesmenit shqiptar Rezart Taçi i përfshirë në biznese në sektorin e naftës.5 Comments

  1. në një kohë që e gjithë bota është në krah të Shqipërisë në këtë betejë, regjimi iranian ka dy aleatë të fortë në Tiranë. Ilir Meta dhe Sali Berisha janë dy aleatët e regjimit të ajatollahëve të Iranit në Shqipëri, të cilët janë gati t’i vënë zjarrin vendit vetëm për interesin e tyre akut politik. Këtë e tregojnë sa here u jepet mundësia. Sponsori nr 1 i liri berishes,islamiket ne opoziten e spiuneve salih metaj

  2. GREG KRISTAQ RAMA E TALL KEQ ZAGARIN E POSHTERUAR SHQELMUAR FRUSTRUAR SEXUAL YMER GELBAZA KELLIREN thotë:

    YMER OK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE DRITAN HALE-s

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.