• |
ide | kryesore

Shqipëria po zbrazet, Rama thirrje të rinjve: Punoni online, rroga më e lartë se imja

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kryeministri Edi Rama pasditen e sotme është ndalur në qytetin e Burrelit në një takim me të rinjtë. Rama ka folur me ta për mundësitë e punësimit online, duke u dhënë shembuj të rinjve se shumë bashkëmoshatar të tyre e bëjnë këtë punë dhe paguhen shumë mirë.


Sipas Ramës nëse arrin të japësh shërbime online për kompani të ndryshme jashtë vendit mund të sigurohen pagesa më të larta se e vetë kryeministrit apo kryetarit të bashkisë.


I pari i qeverisë u shpreh se ka gati 16 milion vende të lira pune në tregun e shërbimeve online në kompani të ndryshme në mbar botën.

“Për të marrë paga shumë herë më të larta se kryetarit të Bashkisë apo kryeministrit. Ndodh sot edhe në Shqipëri. Kemi djem dhe vajza, që janë të punësuar në tregun global online, dhe marrin paga shumë të mira. Janë por janë pak. Ne kemi të gjithë programin për këtë punë, për të stimuluar edukimi, për të hyrë në këto kurse

“Mund të punësoheni kudo, nuk keni nevojë të ikni nga shtëpia. Mjafton një kompjuter dhe një lidhje interneti. Jeni në tregun online global. E krijon teknologjia këtë mundësi.” u shpreh kryeministri.


34 Comments

 1. Pse sa here qe e ndjen bythen pisk , sa here kapet gafil ky pallosh bredh vend e pa vend e llomotit e llomotit pa fund?

 2. U flet te rinjeve nje njeri qe u ka futur llahtarine dhe ……………… rinia ikin e ikin nga syte kembet çdo dite eme shume

  1. Sa rroge merr ti “eda” qe punon online per partine ?
   Me njerez bastarde si ti dhe shume te tjere ne kete forum nuk ka shprese per Shqiperine, qe shiten per nje cope buke .

 3. Po more ta hengshin qente e rruges…prandaj po ua rrit taksat biznesit ti!? Si mendon se do te jene shqiptaret me te konkurueshem kur do ti kene taksat me te lartat se sa ato te vendeve te rajonit?! Mos te flasim per sherbimet pastaj te cilat mungojne dhe shqiptaret i paguajne!

  1. Ky shoku Edi iu sugjeron te rinjeve te punojne online dhe e ka fjalen per pune te tilla si: “fans only”.
   Kjo eshte e vetmja mundesi punesimi qe ka krijuar ne 10 vite qeverisje!

 4. Shteti po investon ne teknologji , edhe qytetaret duhet te trajonohen qe te jene sa me te mire ne ate fushe sepse keshtu vjen e ardhmja

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.