• |
ide | kryesore

Flet Gerti Bogdani: Pse vendosa të hyj në garën për Tiranën

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
Gerti Bogdani

Ish-deputeti i PD-së Gerti Bogdani bëhet emri i dytë që zyrtarizon kandidaturën në primaret për bashkinë e Tiranës. Në një deklaratë për mediat, Bogdani theksoi lidhjet e tij familjare me kryeqytetin shqiptar.


“I lindur dhe rritur në Tiranë, në një familje të vjetër tiranase, me traditë dhe vlera, kam jetuar çdo ditë me dashurinë dhe ndjeshmërinë më të thellë për qytetin tonë. Kam mësuar të njoh e të dua çdo cep të Tiranës dhe të respektoj çdokënd që kontribon për Tiranën, Kryeqytetin e të gjithë shqiptarëve” – tha Bogdani. Më pas renditi një sërë akuzash për mënyrën si është qeverisur Tirana nga PS.


“Fatkeqësisht ndër vite dhe sidomos këto 8 vite të fundit, Tirana ka pësuar një deformim të rëndë dhe ka përjetuar, jo vetëm një shkatërrim të trashëgimisë dhe identitetit, por edhe një përkeqësim të ndjeshëm të jetës sonë të përditshme si banorë të kryeqytetit! Nuk ka asnjë banor të Tiranës, që nuk i vuan sot pasojat e keqmenaxhimit të qytetit!

LEXO EDHE: Këlliçi: Do lë mandatin e deputetit, Veliaj i lehtë për t’u mundur

Duke filluar që nga fëmijët, të cilëve u janë zhvatur hapësirat e gjelbëra dhe parqet e lojërave, për t’i kthyer në beton! Ndërtimet dhe betonizimi pa kriter që po i marrin frymën çdo ditë e më shumë çdo banori të këtij qyteti! Trafiku i rënduar çdo orë të ditës dhe çdo ditë të javës, i cili i vjedh qytetarëve para dhe kohë; Ajri i ndotur që thithim përditë dhe ndotja akustike nga kamionët dhe betonieret që e kanë pushtuar qytetin. Shkatërrimi i gjelbërimit, për të mbjellë beton!

Ambjenti i ndotur dhe kazanët e mbushur plot me plehra, ndërkohë që Bashkia çon dëm dhe paguan në mënyrë korruptive miliona euro për pastrimin dhe menaxhimin e mbetjeve dhe inceneratorëve! Mungesa e furnizimit dhe cilësia e ujit të pijshëm, ku premtimi për 24 orë ujë në ditë, ka kohë që është bërë refren elektoral sa herë që ka zgjedhje! Biznese e banorë që nuk kanë asnjë shërbim, por paguajnë taksa çdo herë e më të larta!

Mungesa e vëmendjes ndaj shtresave në nevojë, arroganca ndaj nënave dhe baballarëve që mundohen të sigurojnë jetesën si shitës ambulantë dhe sulmi ndaj kujtdo që mundohet të nxjerrë bukën e gojës me ndershmëri në këtë qytet.

Një transport publik që nuk garanton kushtet më minimale, jo thjeshtë të cilësisë, por as të sigurisë; Mungesa e vendparkimeve, kostot e papërballueshme në krahasim me rrogat dhe gjobat e pafundme abuzive me të cilat banorët zgjohen çdo mëngjes mbi xhamat e makinave të tyre! Një qytet që përmbytet me 12 minuta rrebesh vere, sepse paratë janë hedhur, por kanalizime nuk ka. Një qytet ku ndërtohet sikur të ishte viti 2050, por infrastruktura ka mbetur ajo e vjetra ende në vitin 1950!

LEXO EDHE: Këlliçi “thumbon” Alimehmetin: Përballë Veliajt duhet një politikan

Mungesa totale e vëmendjes për zonat rurale, për infrastrukturën, për shërbimet e për mirëqënien e banorëve të këtyre zonave, vetëm sepse janë larg objektivit të kamerave dhe propagandës. Mungesa e theksuar e respektit ndaj ligjit, arbitrariteti dhe dhunimi i pronës private dhe mirëqenies së komuniteteve të tëra Tiranës, duke filluar që nga shaktërrimet tek 5 Maji, Lapraka, Shkoza, Baldushku e Kombinati e deri tek mungesa totale e respektit të trashëgimisë, traditës dhe identitetit të kryeqytetit, që kulmoi me shkatërrimin e Teatrit Kombëtar!” – tha Gerti Bogdani. Ai më pas renditi arsyet pse vendosi të kandidojë në primare.

“Prej kohësh tashmë, gjatë takimeve të njëpasnjëshme me demokratë dhe demokrate të çdo bindje e në çdo cep të Tiranës, kam dëgjuar thirrjen dhe energjinë për t’i prirë këtij ndryshimi;
Prej kohësh, gjatë takimeve dhe diskutimeve me qytetarë të Tiranës kam gjetur thirrjen dhe mbështetjen për ta sjellë këtë ndryshim; Prej kohësh, gjatë konsultave dhe rrahjes së mendimeve me ekspertë, aktivistë e zëra kritikë, kam gjetur gadishmërinë dhe mbështetjen për të punuar për ta bërë të mundur këtë ndryshim.

Ndër vite kam punuar gjithmonë me integritet, me përkushtim dhe me alternativa konkrete për problemet e zonave që kam përfaqësuar dhe drejtuar, qoftë si Kryetar i Njësisë Bashkiake 10 në Tiranë, qoftë si deputet i Kuvendit të Shqipërisë; me energji dhe vizion në sjelljen e risive dhe zgjidhjen e problemeve të komunitetit.

LEXO EDHE: Kandidimi i Këlliçit për Tiranën, reagojnë Berisha e Meta

Ndaj, jo thjesht si qytetar që vjen nga një familje e vjetër Tiranase, por mbi të gjitha si një prind i ri që ka vendosur që të ardhmen e familjes së vet, fëmijëve të vet, Ajrës dhe Reinartit, ta ndërtojë në këtë qytet. Ndaj, Me përulësi dhe vendosmëri, Me përkushtim dhe përgjegjësi, Me dinjitet dhe transparencë, Me integritet dhe energji, Me respekt për çdo qytetar e qytetare të Tiranës; Kam marrë vendimin për të kandiduar për Kryetar të Bashkisë së Tiranës; Sepse kam bindjen e plotë se Tirana ka ende mundësinë të jetë një qytet në shërbim të qytetarëve dhe jo të pushtetarëve.

Sepse kam bindjen e plotë se Tirana ka ende potencialin për t’u bërë kryeqyteti tek i cili të rinjtë vijnë për të ndërtuar të ardhmen dhe ëndrrën e tyre, dhe jo qyteti nga i cili ikin për të mos u kthyer më! Sepse kam bindjen e plotë se Tirana duhet dhe do të jetë qyteti i të gjithëve, përtej prejardhjes, partisë, besimit, moshës apo gjithçkaje tjetër! Sepse Tirana më shumë se kurrë, ka nevojë për ndryshim dhe koha për ndryshim është tani!

Shpallja e kandidaturës në këtë proçes primaresh, është zotimi im për të shërbyer me përkushtim dhe përulësi – për t’i prirë kthesës për ndryshim që Tirana kërkon dhe meriton si metropol i shqiptarëve brenda dhe jashtë vendit.

LEXO EDHE: Mediat/ Pse e shqetëson bashkinë mjeku Ilir Alimehmeti

Për t’i prirë rimëkëmbjes së Tiranës, e cila do të vijë vetëm përmes një vizioni të qartë të bazuar mbi transparencë dhe një programi që në qendër ka dinjitetin dhe mirëqenien e qytetarit. Një programi që vendos prioritetet e duhura dhe që jetëzohet përmes konsultimit dhe përfshirjes së gjerë të intelektualëve, profesionistëve, krijuesve, aktivistëve, qytetarëve dhe komuniteteve, brenda Shqipërisë dhe në Diasporë – të cilët pushteti i sotshëm u ka mbyllur çdo derë, duke i shtyrë sistematikisht dhe me arrogancë jashtë zhvillimeve dhe projekteve madhore që shënojnë të tashmen dhe të ardhmen e Kryeqytetit.

Një programi që ka në qendër qeverisjen me përkushtim dhe punën e palodhur për të ngritur standartet e shërbimeve për qytetarët dhe lehtësive për sipërmarrjet private dhe profesionistët e lirë! Një model të ri qeverisjeje i cili mundëson çlirimin e energjive prodhuese dhe krijuese të metropolit të shqiptarëve! Një përkushtim për t’i kthyer qytetit dhe qytetarëve, dinjitetin që meritojnë! Ky është një moment vendimtar për të marrë në dorë fatet tona dhe për të bërë ndryshimin, të gjithë bashkë, pa dallim! Tirana sot ka nevojë për alternativë, për shpresë, ka nevojë për vëmendje dhe respekt ndaj qytetarëve.

Tirana sot meriton të qeveriset me integritet dhe transparencë, me përkushtim dhe vizion për një qytet më të mirë, sepse Tirana meriton më shumë, qytetarët e saj meritojnë më shumë! Ndaj, jam besimplotë që të gjithë së bashku, demokratë dhe qytetarë të Tiranës, mund ta sjellim dhe do ta sjellim këtë ndryshim!” – tha Gerti Bogdani. ©LAPSI.al


12 Comments

 1. PD rrezikon seriozisht ekzistencen me identifikimin me te tille palaco qe s’kane gje pa vjedhur si partnere te inceneratoreve e qeverise. Ky tip e ka treguar qe mendjen e ka vetem per te mbushur xhepat

  1. TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSEVTAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSEVTAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSEVTAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSEVTAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSETAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE TAKSE

 2. Gerti ka familje te mire por vete
  ka dyshime, shok me klotilda ferharin bushken, cun sorrosi

  Edhe askush te MOS zgjidhet prape eshte me mire se lali kellira

  1. Javes tjeter thirresh nga SPAK-u per t’iu pergjigjur akuzave per vjedhje identiteti me qellim tjetersimin e prones intelektuale.

 3. Tirana ne vitin 1920 ishte nahije (katund) e Durresit, banor rezident me gjithe dibranet bëheshin rreth rreth 20,000 banor ( 50% e kesaj shifre ishin dibranë) ne vitin 1925 u be zyrtarisht kryeqytet, në prak të pushtimit Italian kryeqyteti kishte 39,000 banor sot Tirana ka rreth 800,000 mijë banor. Tiranës autokton duke llogaritur shtesën natyrale I bie të jenë rreth 30,000 banor nga të cilët 60% janë të majtë, pra Gert Bogdani autokton ka as ka 2-3 % banor që teorikisht do votonin atë si tironës. Nuk e di se përse arsyetimi që jam autokton tiranës do bënte fitimitar Gert Bogdanin?

 4. Gerti Inceratori.

  Fotografia ne Afrike me zezakun dhe hajdutin shqiptar

  Te ben politikan model.

  Ku je katandisur moj PD

 5. Gerti Bogdani ka dale foto me një të arrestuar në Zimbabve për tendera korruptive. Ministri i Shëndetësisë Obadiah Moyo u arrestua të premten e 19 qershorit 2020. I pyetur në lidhje me fotografinë ku ai shfaqet me presidentin e Zimbabves dhe biznesmenin Mirel Mërtiri, Gerti Bogdani nuk pranoi të bënte asnjë koment. Fakti qe këshiltari i Lulzim Bashës merr guximin te kandidoje per Kryebashkiak eshte thjesht qartazi tentativë për çarje të votave në PD që të fitojë Erion Veliaj. Le të vimë në Shqipëri, tek reputacioni i Mirel Mërtirit. Ish-kryeministri Berisha e ka akzuar për lidhje me bandën e Lushnjës. Në gjykata shumë akuza janë ngritur ndaj Mirelit, në lidhje me korrupsionin dhe akuzat për inceneratorët. Korrupsion i cili fillon me inceneratorin e Elbasanit, ku është bashkëshortja e Mirel Mërtirit aksionere. Faktet flasin vetë. Nga hiçi merret inceneratori me një kontratë 22 milion euro nga qeveria shqiptare, kjo kontratë çohet në bankë, dhe më pas me lekët e shtetit ndërtohet inceneratori, duke e çuar direkt kontratën më pas edhe tek shtetasi italian Ernesto Granelli, i cili për vetëm 15 milion euro ndërton me çelësa në dorë, inceneratorin e Elbasanit. E njëjta skemë përdoret më pas në Fier, të cilën mund ta lexoni këtu, dhe e njëjta skemë po përdoret edhe në Tiranë. Pra ti Gerti Bogdani je thjesht kandidat fiktiv i pronareve te inceneratoreve!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *