• |

Video/ Arsenal ‘shpartallon’ Nottingham Forest e kthehet në krye të Premier League: i trishtuari i vetëm Gabriel Jesus

Arsenal

Arsenal rifilloi marshimin e tij, pas barazimit me Southampton dhe humbjes në Europa League kundër PSV. Gunners mposhtën Nottingham Forest, gjithmonë e më i fundit në kampionat, me një 5-0 pa histori. Martinelli hapi rezultatin në minutën e 5′, duke ia dedikuar golin Pablo Marí (të plagosur në Milano). Në pjesën e dytë të besuarit e Arteta bënë diferencën. Reiss Nelson (dygolësh), Thomas dhe Ødegaard kompletuan ‘manitan’. Arsenal është rikthyer në krye të Premier League, dy pikë para Manchester City.

Nottingham Forest u shemb 5-0 para Arsenal në një ndeshje të dominuar nga fillimi në fund. Gunners kaluan menjëherë përpara, duke zhbllokuar lojën në të 5′ me Gabriel Martinelli. Freuler provoi të motivojë të tijtë, por Forest e kishin shumë të vështirë të bëheshin të rrezikshëm. Arsenal dominoi, pothuajse duke dyfishuar, por Renan Lodi evitoi në linjë, duke shmangur goditjen e Martinellit. Arteta humbi Saka të dëmtuar, por inercia e sfidës nuk ndryshoi, me Forest shqetësues vetëm në fund në një gabim të Gabriel.

Lexo më tej: Video/ Lazio fitore me përmbysje në Europa League: PSV i shkakton humbjen e parë Arsenal

I TRISHTUAR VETËM JESUS

Gunners ishin në kontroll të plotë dhe siguruan rezultatin në fillimin e pjesës së dytë me një dygolësh në tre minuta të Reiss Nelson. Anësori, i kthyer nga Feyenoord, nuk kishte luajtur kurrë në Premier League deri më sot. Ai shënoi në të 49 ‘dhe 52’ duke treguar një reaktivitet të madh në zonë. Nottingham Forest u fshi nga fusha dhe Arsenal u argëtua. Thomas Partey nënshkroi pokerin nga distanca në minutën e 59-të, Ødegaard bëri pesë në minutën e 77-të. Në festë mungoi vetëm Gabriel Jesus, që mbylli një muaj jo eficient. Përfundoi 5-0, Arsenali fitoi dhe rikthehet në krye të Premier League me 31 pikë në 12 ndeshje. City rikthehet në -2, ndërsa Nottingham Forest mbetet i fundit.