• |
ide | kryesore

Çfarë ndodhi në Seoul

-Instant, F1, Paparazzi
Seoul


Shumica e fundjavave, rrugicat e ngushta të Itaewon, në kryeqytetin e Koresë së Jugut, Seoul, janë të zëna me festues dhe turistë. Tani është vendi i një prej fatkeqësive më të rënda të vendit.

Të shtunën mbrëma, dhjetëra mijëra njerëz vërshuan në zonën në qendër të Seulit për të festuar Halloween, por paniku shpërtheu ndërsa turmat u rritën, me disa dëshmitarë që thanë se u bë e vështirë për të marrë frymë dhe e pamundur për të lëvizur.

Deri të dielën, numri i të vdekurve shkoi në 154, me dhjetëra të tjerë të plagosur. Autoritetet kanë nisur tani një hetim urgjent për të zbuluar se si ajo që supozohej të ishte një natë festimi shkoi kaq keq, ndërsa familjet në të gjithë vendin vajtojnë.

Çfarë dihet deri më tani

Pse ishin turmat kaq të mëdha?

Itaewon ka qenë prej kohësh një vend popullor për të festuar Halloween, veçanërisht pasi festa u bë më e popullarizuar në Azi vitet e fundit. Disa madje fluturojnë në Seul nga vende të tjera të rajonit për festimet.

Por për dy vitet e fundit, festimet u zbutën nga kufizimet pandemike.

Nata e së shtunës shënoi Halloween-in e parë që kur vendi hoqi këto kufizime, duke i dhënë një rëndësi të veçantë shumë pjesëmarrësve të etur në Seul, si dhe vizitorëve ndërkombëtarë, përfshirë banorë të huaj dhe turistë.

Seoul

Cfare ndodhi?

Dëshmitarët i thanë CNN se kishte shumë pak në mos ndonjë kontroll të turmës përpara se masa e njerëzve të bëhej vdekjeprurëse.

Videot dhe fotot e postuara në mediat sociale tregojnë njerëz të grumbulluar së bashku, duke qëndruar krah për krah në rrugën e ngushtë.

Turmat nuk janë të pazakonta për atë zonë, apo për banorët e Seulit, të cilët janë mësuar me metrotë dhe rrugët e mbushura plot në një qytet me pothuajse 10 milionë banorë.

Një dëshmitar okular tha se iu desh pak kohë që njerëzit të kuptonin se diçka nuk ishte në rregull, me britmat e panikut të njerëzve që konkurronin me muzikën që dëgjohej nga klubet dhe baret përreth.

Seoul

Pasi erdhën thirrjet e para të urgjencës rreth orës 22:24, autoritetet nxituan në vendngjarje, por vëllimi i madh i njerëzve e bëri të vështirë arritjen e atyre që kishin nevojë për ndihmë.

Videoja e postuar në mediat sociale tregoi njerëz që bënin ngjeshje tek pjesëmarrësit e tjerë të festës të shtrirë në tokë ndërsa prisnin ndihmën mjekësore.

Një dëshmitar përshkroi se kishte parë një oficer policie duke bërtitur gjatë katastrofës por disa argëtues e ngatërruan atë me një tjetër pjesëmarrës në festë.

Shkaku i përplasjes është ende nën hetim, megjithëse zyrtarët thanë se nuk kishte rrjedhje gazi apo zjarre në vend.


1 Comment

  1. Budallelleku nuk ka brire.
    Festime?! Çfeste eshte kjo xhanem,njerezit nuk mjaftohen me vdekjet qe u imponohen nga ligesia e njerezve me pushtet,po u ha kurrizi dhe behen kurban vete duke ua lehtesuar punen atyre qe jane te interesuar per shfarosjen e rraces njerezore.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *