• |
ide | kryesore

Charteri, çarku ku ka ngecur Rama

-Instant, 1, 2, Arkiva, Ide
Rama

Ndonjëherë mund të bësh njëmijë e një zullume të tmerrshme e t’ia hedhësh paq dhe mjafton më banali prej tyre për të të nxjerrë zbuluar. Kjo po i ndodh Edi Ramës me 137 fluturimet e tij të famshme me charter, të cilat ia kanë çmontuar shtyllat kryesore të propagandës. I zënë në çarkun e charterave të tij, ai ka një javë që po belbëzon, shan e mallkon, i pafuqishëm të bindë me transparencë e fakte.


Rama ka ngecur në çarkun e një të vërtete, të dokumentuar nga vetë sistemi TIMS, për të cilën çfarëdo përgjigje që të jepte, në një vend normal kryeministri do të duhej të dorëhiqej. A janë paguar këto udhëtime me paratë e taksapaguesve shqiptarë? Nëse po, përveçse transparencës për qëllimin e çdo udhëtimi, kryeministri nuk mund të justifikojë një shpenzim të tillë në raport me vendin më të varfër në Europë. Politikisht dhe moralisht do të duhej të dorëhiqej. Nëse këto para nuk janë shpenzuar nga buxheti i shtetit, kush ka paguar për fluturaket e kryministrit? A ka depozituar ai një kontratë reklame si mascot i Air Albanias? Sa është kostoja e një fluturimi të tillë? A ka përdorur dhe chartera të tjerë përveç Ismailit, të ofruar nga biznesmenë të huaj apo vendas? A kemi të bëjmë me një konflikt interesi? Edhe në këtë rast, përgjigja me transparencë do ta çonte drejt dorëheqjes drejtuesin e një qeverie në një vend normal, ku të zgjedhurit mbajnë përgjegjësi përballë qytetarëve të tyre.


Lexo më tej: Absurdi/ Me çarter kanë fluturuar ‘Non-Grata”, ‘spiuni” dhe gazetarët kazan 

Pikërisht në të tilla vende, është normë e detyrueshme që funskionarët e lartë, përfshi kryeministra e presidentë, të bëjnë publik çdo udhëtim të tyre, qëllimin, kostot, datat, madje edhe personat që e shoqërojnë për të shmangur çdo abuzim për shkak të detyrës. Udhëtimet e Edi Ramës, mësohen vetëm nga ekranet e tv, madje shumë prej tyre nuk bëhen publikë fare, pa folur pastaj për personat privatë që e shoqërojnë.

Tani Edi Ramës i kërkohet një gjë fare e thjeshtë, që maksimumi mund t’i marrë 30 minuta kohë stafit të tij: të nxjerrë shpenzimet për çdo udhëtim charter, qëllimin dhe personat që e kanë shoqëruar. Natyrisht që kjo nuk ka për të ndodhur, sepse sido që të jenë mbuluar këto shpenzime, kryeministri do të detyrohej të dorëhiqej ose si abuzues i parave të taksapaguesve ose si përfitues i shërbimeve nga të tretët. Kjo është gracka që vetë Rama, për shkak të arrogancës dhe mungesës së nevojës për llogaridhënie, i ka ngritur vetes. Siguria se në këtë vend mund të bëjë ç’të dojë, si të dojë dhe me kë të dojë, ia ka fshirë nga “hardisku” i trurit se aktet e një kryeministri duhet të respektojnë ligjet e vendit që drejton dhe të jenë transparente për qytetarin që e voton. Por nuk i paskan fshirë nga hardisku i TIMS.

Lexo më tej: Nga çarteri të duken të gjithë shpifarakë 

I kapur në çarkun e charterave, Rama nuk ka për ta bërë kurrë atë publikimin e thjeshtë për çdo ngritje të tij në ajër me avion special. Do dëgjojmë për rublaxhinj e spiunë, për baltë e kazan, për kanale e portale, për armiq e tradhëtarë, por këto nuk bindin dot as militantin më trutharë. Do harxhojë orë e ditë të tëra duke belbëzuar me cicërima, po ato 30 minuta transparencë nuk do t’i konsumojë asnjëherë. Çarku i charterave ia ka rrëzuar kollonat e propagandës, ato të kryeministrit që ditë e natë mendon për të varfërit, që stigmatizon e kërcënon me taksa e tarifa të pasurit me vila e pishina, që mendon për mollët e Korçës e domatet e Lushnjes, që sakrifikon për të menaxhuar buxhetin e një ekonomie të varfër ku s’mund të ketë rroga të larta për pedagogët, çmim të ulët të naftës apo asistencë më të madhe për familjet në mjerim. Propaganda e “babait” që mban mbi shpinë hallet e mëdha të gjithë familjes, i iku në ajër plot 137 herë.

Për t’i shpëtuar përgjegjësisë së transparencës, Rama nuk po përdor ndonjë marifet novator. Ashtu si në raste të tjera, si për shembull inceneratorët, avionët e drogës, fushat e hashashit, abuzimet me tenderat e koncensionet, përgjigja e tij ka qenë sulmi ndaj Frontit të së Keqes dhe jo llogaridhënia. Por këtë herë, gjërat nuk janë aq të komplikuara sa megaskandalet shumë milionëshe. Është vetëm një pyetje e shkurtër: sa dhe kush ka paguar për fluturaket speciale? Përgjigja është çarku, ku ka ngecur gjithë ai Edi Ramë.


28 Comments

 1. Ça i ka bere ky pleh keti vendi nuk ja kane bere as pushtuesit ne mijera vite .
  Perfundimisht , palloshi duhet larguar me çdo mjet e menyre te mundeshme duke filluar nga fjala e duke perfunduar tek plumbi . Asnje nuk duhet te marre guximin te ngreh loqet e tija me gjakun dhe djersen e Shqiptareve .

  1. Arbi – shume trim je ne internet. Pse nuk e merr ti iniciativen i pari dhe ti tregosh plumbin Rames. Do te te shpallur hero kombetar.

 2. Bravo Shkullaku,; ja je shkul dhembet kermes, Hajdut, tradhetar, antishqiptar,….qeni i Vupiçit, mut muti!

 3. Carku ku keni ngecur juve te pales tjeter.

  Rama ka udhetuar mesatarisht 1 here ne muaj, qe po e perseris, eshte asgje qofte edhe per kryeministrin e nje vendi si Shqiperia dhe ka udhetuar kryesisht me avjonin e linjave Low Cost te Air Albanias, Ismailin.

  Dhe per cfare ka udhetuar? Sigurisht qe per pune ka udhetuar. Per te miren e vendit.

  Ka shkuar me shpejtesi dhe shkathesi (fale charterit) aty ku e ka therritur interesi imediat i vendit.

  Ju opozita e Rublave, e Non Gratave e Spiunave dhe e … Ajatollah Komejnit vazhdoni bjerini fyellit se i fryni bukur.

  Elektorati e fali Ramen per Teatrin e per 200 Milioneshin e Bechettit e jo me per 1 charter te qelbet ne muaj.

  Nuk merret elektorati me cic-mice sic merreni ju.

   1. Me 1 charter ne muaj vella… veshtire te behet ndonje film.

    Jemi dobet, shume dobet. Duhet ta cojme te pakten 1 here ne 3 dite.

 4. Shkullak ku ke humbur apo mje marre me biografine e Rames.
  Rama as qe rruan fare per ty apo per kedo,flet kodra mbas bregut dhe shan.
  Ky ritual shqiptar shoqeron te gjithe politiken tone.
  Shikoje sa bertasin,te gjithe ulerijne per popullin.
  Skane turp fare,mendo sa kane vjedhur.
  Xhaja u plak,daja u rrudh por askush nuk terhiqet.
  Shkrimi eshte pak i gjate per nje ide hajduti shume te thjesht.
  Atdheu ne rrezik,ja vdekje ja liri.

  1. Po qe se Rama nuk ju pergjigjet edhe bon sikur nuk ju pjerdh juve analistave t pavarur ,per ket muhabetin e carterave ,futuni direkt ne qadren e liri demokracis para kryeministris .rama ik,rama ik.

 5. NE NJE UDHETIM ISHTE EDHE YMER GELBAZA KELLIRA DHE FRROK CUPI ME EDI RAMEN -POR YMERI U FUT ME FRROK CUPIN NE BANJO DHE YMERI JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT 10000 metro NE AIR thotë:

  NE NJE UDHETIM PER NE RUSI ISHTE EDHE BATON HAXHIU I CILI ESHTE KAPUR DUKE JA MAR KARIN NE GOJE EDI RAMES DHE BLENDI FEVZIU,

 6. ANDI BUSHATI DHE ARMAND SHKULLAKU E TALLIN KEQ ISH ZAGARIN E SALI BERISHES YMER GELBAZA KELLIREN thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT MUHAMED VELIUT DHE CAR BOLIT BOLINO

 7. Partia Demokratike nuk e pranon këtë përdhunim që kjo familje po përpiqet t’i bëjë historisë së saj dhe kërkon që Sali Berisha të mos ketë punë me të ardhmen e kësaj partie.

  Vetëm për kaq ky njeri kërcënon me vrasje, me vdekje, me kryengritje, me “vrima” ku do fshihen njerëzit më 12 nëntor prej tij.Bushati shkulLlaku ne gare per carterin qe as vete nuk e dine kush hypen

 8. TE GJITHE SHKOJNE NE DARKE TE GRATE DHE DASHNORET E TYRE ,YMER G KELLIRA IK E MASTUBON AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT TE CEPI I KOSHAVA TE PLEHRAVE thotë:

  ARRESTOHET YMER GELBAZA KELLIRA ,POLICIA E KAPI YMERIN DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CUPIT AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT DHE ZENIT TE BABIT

 9. YMER GELBAZA KELLIRA ME NJE DOSJE TE RE PER EDI RAMEN:NUK ESHTE GREG KRISTAQ RAMA BABA I ZAHOS POR ESHTE ALEXANDER VUCIC…. thotë:

  ZOTI BUSHATI DHE ZOTI SHKULLAKU JU KUJTOHET KUR YMER GELBAZA KELLIRA JA MBANTE LLAPEN NE BYTH SALI BERISHES ME SHUME SE NE QENEFIN E TIJ DHE PUBLIKOJ DOSJEN E EDI RAMES KUR KRISTAQI JA PALLOJ GRUAN EDI RAMES DHE E SOLLI NE JETE GREG KRISTAQ RAMEN

 10. Me cilën logo do garojnë në zgjedhjet vendore? Paloka konfirmon “strehimin” te Meta: Çështje e zgjidhur, gjithmonë kemi bërë koalicion,o shpellkare e cecene mire ne nuk doni te na besoni por lexoni cfare thote Paloka benjamini i salih metaj,as kete nuk e besoni,shko lepija bushatit e shkulLlakut o shpellkar

 11. YMER GELBAZA KELLIRA DHE SPARTAK NGJELA JANE KAMPION BOTE NE KOHE PA E FUTUR KARIN NE PIDH -PRANDAJ JANE TE FRUSTRUAR SEXUALISHT ,TE GJITHE I TALLIN ZAGARET E TREDHUR NGA EDI RAMA.. thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CU DHE MUHAMED VELIUT E MIS SHKRUEJ KETU TE LAPSI.al

 12. Do t’ia hedhe paq or Shkullak edhe kesaj here. Me beso! Ne nuk duam as uje as drita. Duam Ramen aty ku eshte. Kjo eshte ajo qe duam. E kemi hak edhe per nje shekull, nqs i jep leje Zoti. E din se c’ka mbetur pa degjuar nga komentuesit? Marrsh dite nga ditet tona. Mos u merzit se edhe kete do ta degjojme ndonje dite!

 13. Nevesites lideri global!

  Po me vemje se mbeshtetesit dhe militantet e verber si tipi Jorgo, nuk me kane zene syte dhe degjuar veshet.

 14. Armand si gjithnje brilant analiza por problemi eshte qe KM ka dalur nga binaret prej kohesh dhe arroganca e tij po sjell nje urrejtje aq te madhe se edhe eurot e droges apo mbeshtetja e KIM nuk do ti mjaftoje.

 15. Po kush ishte ky njeri që dëshmoi kundër jush?

  Ky njeri, i cili është një komunist pasionant e fanatik i pandreqshëm, që për me arrit në majat më të larta të hierarkisë së pushtetit komunist ka përdorur dhe traktin tim, duke ndikuar drejtpërdrejtë në dënimin tim me vdekje, ishte Sali Ram Berisha.

 16. YMER MOS SHKRUEJ KETU TE LAPSI POR IK FUTJA LLAPEN NE BYTH SALI BERISHES SI DIKUR SE ZAGAR I TIJ ISHE NJE KOHE thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE CAR BOLIT

 17. Edhe pse nuk gjendet në terminologjinë e një partie të djathë, komisarët e dritës të grupimit heroik të Sali Berishës kanë gjetur strehë tek “baza”. Për gjithçka që mund të diskutosh apo të analizosh me ta, të tregojnë “bazën”. Nëse u flet për parime, të përplasin surratit perimet “e bazës”. Nëse u flet për ligjshmëri apo gjykatë, ta kthejnë sandraç se nuk ka ligj që prevalon mbi “bazën”.

 18. Doris Pack: SHBA s’ka asnjë fakt ndaj Berishës, jam informuar nga mikja ime Albana Vokshi,qeshni o shpellkare e cecene me salih metaj spiunet e fundit te komunizmit

 19. Më vjen zor të shkoj dhe të përballem me demokratët pasi do më thonë, ti po na thua tani për Bashën, kur më parë na the të manipulonim votat për të?”.

  Kështu do të deklaronte Paloka në janar, duke shtuar se këtë e kanë bërë të gjitha strukturat e PD-së

 20. Një farë pallk….s kujton se mund ta mbrojë palloshin duke thënë se ai nuk e ka bërë shpesh këtë marifet me çarterat, por vetëm një herë në muaj dhe e paska bërë për ta “lulëzuar” Shqipërinë.
  Ka patur skandale të publikuara kur sistemi TIMS i doganave shqiptare, është bllokuar qëllimisht, për të fshehur udhëtime të qeveritarëve me njerëz të botës së krimit, e nëse sulmi kibernetik iranian, paskej kapur vetëm një udhëtim në muaj të palloshit, edhe kjo është është e dyshimtë.
  Dikur pata lexuar se një ministër i mbrojtjes austriak, pati përdorur një helikopter të ushtrisë për të kryer një “detyrë shtetërore” e njëkohësisht edhe për një hall personal familjar dhe u detyrua të japë dorheqjen, menjëherë sapo ju zbulua kjo.
  Po në Austri kemi një tjetër ngjarje të afërt me këtë.
  Kryeministri, një politikan i ri energjik, dha dorheqjen pasi zëvëndës kryeministri, kryetar i partisë së koalicionit qeveritar, u kap me presh në duar i filmuar se i kishte dhënë fjalën një gazetareje ruse për ti shitur një media austriake dikujt.
  Autori i skandalit dha menjëherë dorheqjen, por pas tij dha dorheqjen edhe kryeministri, vetëm për pëtgjegjësinë morale se kishte bërë aleancë me ate.
  Palloshin e kemi dëgjuar shpesh të thotë kur i dalin bashkëpuntorët me skandale korruptive, se përgjegjësia nuk është kolektive po personale, ndonëse firmat për afera korruptive i ka vënë vetë e këtë e justifikon me faktin se si kryeministër i ndodh të vejë firmën në shumë dolumenta të cilat “nuk ka kohë ti lexojë”.
  Në mbledhjen e komisionit hetimor parlamentar për inceneratorët, ku ndenji e foli gati 9 orë, palloshi ngulte këmbë se kjo aferë nuk e paskej dëmin 430 milionë euro, por për një shumë të “vockël”, vetëm 100 milionë euro duke pranuar kështu publikisht se qeveria që drejton, paska vjedhur 100 milion euro.

  Në cilindo shtet normal ligjor, prokuroria pas kësaj deklarate publike të një kryeministri, duhej ta arrestonte ate menjëherë.

  E dëgjoj kryeministrin që kërkon ta devijojë skandalin e udhëtimeve të tij me çartër, se cilido që ja përmend këtë, “bën punën e armikut” e është i lidhur me qeverinë iraniane.
  Këto ditë nga mediat u informuam se hakerat iranianë kanë publikuar të dhëna sekrete të SHIK, agjensisë shqiptarë më të rëndësishme të sigurisë shtetërore.
  Në fakt kjo është shumë më e rrezikëshme se afera e çarteve.
  Duke zbuluar identitetin e plotë të punonjësve të këtij institucioni të sigurisë kombëtare, nuk rrezikohet vetëm jeta e tyre po siguria e gjithë shtetit.
  Nga ana tjetër, është deklaruar nga qeveria se për sigurinë kibernetike të sistemeve dixhitale, janë harxhuar mbi 100 milionë euro, para këto që paskan shkuar kot.

  Të kujt janë këto para ?
  A nuk kanë dalë këto para nëpërmjet taksave nga xhepat e një ndër popujve më të varfër të Europës ?
  Kush duhet të përgjigjet para drejtësisë për këto miliona të humbura ?
  Edhe për këtë e ka gjetur “fajtorin” Rama.
  Fajin e paska “opozita e rublës”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.