• |
ide | kryesore

Dështojnë negociatat, opozita e përçarë drejt 14 Majit

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Në zgjedhjet lokale të 14 Majit opozita duket se do të shkojë e përçarë, me dy formacione të ndarë në mënyrë të ngjashme si në 6 Mars, ku pati dy kandidatë përballë Partisë Socialiste. Në një njoftim për mediat, grupi i deputëve të PD që kryesohet nga Enkelejd Alibeaj bënë me dije se negociatat me palën e Berishës dështuan dhe për pasojë kërkoi “të informohet Kryesia e Partisë Demokratike, për ti hapur rrugë krijimit të të gjitha kushteve për përgatitjen dhe pjesëmarrjen e Partisë Demokratike në zgjedhjet e ardhshme vendore”.


Shkak për dështimin e negociatave sipas deputetëve të Alibeajt u bë kushti “për të njohur “Statutin” e 11 Dhjetorit”. “Shprehim keqardhjen që në kundërshtim me zotimin publik për “bisedime pa kushte”, prevaloi interesi dhe kushti për të njohur “Statutin” e 11 Dhjetorit” thuhet në deklaratë.


Në të njëjtën deklaratë deputetët e drejtuar nga Alibeaj thonë se janë të ndërgjegjshëm se mungesa e një marrëveshjeje brenda opozitës “dobëson alternativën e opozitës në zgjedhjet lokale të 14 Majit”, por për këtë fajësojnë “kokëfortësinë” e palës tjetër.

Një ditë më parë, Gazment Bardhi u shpërndau deputetëve një draft-propozim me 6 pika, sipas të cilit kandidati i përbashkët për bashkitë do të zgjidhej nga ndërthurja e votimit “një antar një votë” dhe nga “vrojtimi i opinionit të gjerë publik”, në bazë të një votimi unanim nga një Këshill Drejtues.

Kjo nuk u pranua nga pala tjetër, që tashmë ka nisur primaret për zgjedhjen e kandidatëve.

Reagon Berisha: Nuk i preket flamuri PD-së, opozita nuk mund të pengohet

Gjasat janë që palët të përplasen në Komisionin Qëndror të Zgjedhjeve për logon e PD-së.

Më herët, gjykata e shkallës së parë njohu statutin e 11 Dhjetorit dhe procesin që zgjodhi Sali Berishën kryetar të PD-së.

Lexo edhe: Rama dhe Basha bashkojnë sërish votat për hapjen e dosjes së Metës

Por Enkelejd Alibeaj ka ankimuar vendimin, që aktualisht është në Gjykatën e Apelit.

“Një nga shkaqet e armiqësisë sonë absolute është ajo që bënë me logon tonë. Jo gjykata, por Edi Rama. Si mund të thotë gjykata “je palë” kur nuk është palë. Kjo do të thotë të prishësh çdo proces gjyqësor në tokë” u shpreh Berisha një ditë më parë, duke folur për skenarin e marrjes së logos nga grupi i Alibeajt.

“S’mund të na konfiskojë ne logon ai. Ai është një kriminel. Ai do të zhdukë opozitën duke i konfiskuar logon. A do të mbrohet pluralizimi këtu apo jo? Kjo nuk ndodh në botë. Merr tjetrin dhe i thua “hajde të të bëj palë”, por ti nuk je palë. Me vendim gjykate logo është e jona. Nuk ka vendim që e ka hedhur poshtë. Ai është në fuqi dhe në çdo ligj të botës, atë e regjistron dhe është në fuqi, por Edi Rama urdhëron kryetarin e gjykatës, por ne nuk mposhtemi. Le ta provojë. Por edhe ne i kemi të gatshme gjërat” tha Berisha duke iu referuar procesit gjyqësor në Gjykatën e Apelit/Lapsi.al.

Negociatat / Ku ka ngecur bashkimi i dy PD-ve


43 Comments

 1. Kjo eshte loj e palloshit , e tha edhe ne korce shifni ca do ti ndodh opozites .Ndersa keta plehrat e bashes jane kthyer ne kukullat e rames . Do marrin ca poste dhe ca biznese , do ta nisin me avokatin e popullit dhe bastet online dhe pastaj me radhe . Do ta shohin se ku do perfundojne , ky eshte fillimi i fundit te kukullave dhe palloshit njekohesisht . Mesa po shoh revolucioni eshte i pashmangshem.

  1. Gaboheni kur i referoheni ASKUSHAVE si pale! Gaboheni kur merreni me individe ANONIM, qe jane ne parlament pa asnje lidhje qenesore politiko-intelektuale, jane vetem pershkak te blerjes se mandatete me para apo “ne natyre” duke i dhene “placken” Vul Brava & kunatit Erjon Isufaj! Gaboheni komplet ne nocionin elementar te matematikes, ku cdo 0 e shtuar apo e zbritur, nuk ndryshon vleren e numrit. ZEROT qesharake, me emra e mbiemra butafonik si; Geshtenja, Ulliri, kungulli, kastravaci, nuk kane asnje vlere si t’i shtosh apo t’i zbresesh, sepse thjesht NUK EKZISTOJNE per votuesit. I vetmi problem eshte se keta maskarenje, do te vazhdojne pazaret e tyre korruptive, ne kurriz te miletit edhe per nja 2 vite te tjera, para se te shkojne ne plera, si cdo mbeturine tjeter, do te vjedhin, do te koordinohen me BANDEN ne cdo poshtersie grabitje, kunder miletit, pastaj, pastaj….. s’ka me per ta, KAQ!

  1. Problemi eshte se nga perçarja i vetmi fitues eshte palloshi dhe sekti mavi ndersa humbesat e vertete jane te gjithe shqiptaret ,perjashto palloshin qe nuk e ndjen veten shqiptar .

     1. Meso nje here te shkruash se dukesh si analfabet.

 2. Partia Demokratike nuk e pranon këtë përdhunim që kjo familje po përpiqet t’i bëjë historisë së saj dhe kërkon që Sali Berisha të mos ketë punë me të ardhmen e kësaj partie.

  Vetëm për kaq ky njeri kërcënon me vrasje, me vdekje, me kryengritje, me “vrima” ku do fshihen njerëzit më 12 nëntor prej tij.

 3. CUNAAAM CUNAAAM!!!

  NAM FARE ja *ifsha robt.

  Mandati i katert, mandati i peste, mandati i gjashte, mandati i shtate….

  Dhe do te shkruhet neper librat e historise: “Edi Rames iu deshen 6 mandate per ta bere Shqiperine. Ndersa ne mandatin e shtate i vuri Vulen kontributit te tij.”

  Nderkohe hani kar ju kokcepshit opozitare se hani bukur.

   1. Prit edhe 4 mandate. 7-3=4

    I shtati eshte vecanerisht i rendesishem sepse me ate ai do te skalitet ne librat e historise.

    E kam fjalen per librat e historise boterore!

     1. Edhe ku eshte problemi ketu?!

      I lumtur qe bej pjese ne 1%-shin e popullates boterore!

     1. Te siguroj qe Edi Rama me mamin dhe motren time nuk ka asnjelloj afere seksuale.

  1. Po po cunam po kur ti qihet plaka Xonit e robqireve zvarrranike rilindje si ty, do shifni apokalips o prostitute mashkull.

    1. Mos I krijoni ketij bytheci karipalis,iluzione me te qire,se pastaj po te mos e shkerdheni do ju thote rrenacake!

     1. Fiks fare. Shume bukur e ke shprehur konceptin.

      Imagjino vijne te me shkerdhejne dhe s’ju ngrefet. E imagjinon zhgenjimin?!

      Nuk do t’iu them “rrenacake”, por “kar-shkref”.

    1. Njerez medioker si ty kane per borxh te quajne edhe Elon Musk-un delirant.

     Por jane deliret tona qe formojne boten e se ardhmes.

 4. Me cilën logo do garojnë në zgjedhjet vendore? Paloka konfirmon “strehimin” te Meta: Çështje e zgjidhur, gjithmonë kemi bërë koalicion,o shpellkare e cecene mire ne nuk doni te na besoni por lexoni cfare thote Paloka benjamini i salih metaj,as kete nuk e besoni

 5. Gaboheni kur i referoheni ASKUSHAVE si pale! Gaboheni kur merreni me individe ANONIM, qe jane ne parlament pa asnje lidhje qenesore politiko-intelektuale, jane vetem pershkak te blerjes se mandatete me para apo “ne natyre” duke i dhene “placken” Vul Braves & kunatit Erjon Isufaj! Gaboheni komplet ne nocionin elementar te matematikes, ku cdo 0 e shtuar apo e zbritur, nuk ndryshon vleren e numrit. ZEROT qesharake, me emra e mbiemra butafonik si; Geshtenja, Ulliri, kungulli, kastravaci, nuk kane asnje vlere si t’i shtosh apo t’i zbresesh, sepse thjesht NUK EKZISTOJNE per votuesit. I vetmi problem eshte se keta maskarenje, do te vazhdojne pazaret e tyre korruptive, ne kurriz te miletit edhe per nja 2 vite te tjera, para se te shkojne ne plera, si cdo mbeturine tjeter, do te vjedhin, do te koordinohen me BANDEN ne cdo poshtersie grabitje, kunder miletit, pastaj, pastaj….. s’ka me per ta, KAQ!

  1. Hahahaha….. O jorgo palikaris.
   Leri rehat o njeri, mos i ngacmo.
   Ata kan dhimbje, ti ua shtyn me fort.
   Leri ne budallikun e tyre, leri se jan rehat fare.
   Leriiiiiiiii

  2. POPULLIT. – po ti si e ke mbiemrin qe ta dime se kur rreshtohesh. Apo je revolucionari pseudonim i fshehur pas internetit. Lepur.

 6. Me non graten kryetar dhe me nje tufe shkerllatash mbrapa qe kane hallin e pareve te tyre PD e ka mbaruar ciklin e saj si force politike progesive. Jeta vazhdon dhe pa kete palo PD!

 7. Ai grup është përbërë nga individë që kujtojnë se janë të pazëvendësueshëm ,megalomanë, karrierista të sëmurë njerëz pa skrupull dhe që një djall e mer vesh si mund të quhen demokratë.Kur nuk njohin rregullin bazë të demokracisë,vota e lirë dhe primaret çar mund t’i quash.Interesaxhinj e përfitues dhe këto i gjejnë vetëm ke Rama në dëm jo vetëm të demokracisë e shqiptarëve.

  1. Po kush ishte ky njeri që dëshmoi kundër jush?

   Ky njeri, i cili është një komunist pasionant e fanatik i pandreqshëm, që për me arrit në majat më të larta të hierarkisë së pushtetit komunist ka përdorur dhe traktin tim, duke ndikuar drejtpërdrejtë në dënimin tim me vdekje, ishte Sali Ram Berisha.Sorosi per qemarveshja te mos kete rezultat,por salih metaj deri ne maj kane kohe shpellkare e cecene mos u merzitni se tani keni griden e salihanjin

 8. Edhe pse nuk gjendet në terminologjinë e një partie të djathë, komisarët e dritës të grupimit heroik të Sali Berishës kanë gjetur strehë tek “baza”. Për gjithçka që mund të diskutosh apo të analizosh me ta, të tregojnë “bazën”. Nëse u flet për parime, të përplasin surratit perimet “e bazës”. Nëse u flet për ligjshmëri apo gjykatë, ta kthejnë sandraç se nuk ka ligj që prevalon mbi “bazën”.

 9. U përça PD!!!!Me gjithë mend i konsideroni 3 individë që për t’a s’votojne as familjarët e tyre.Pd nuk ka pësuar asnjëherë përçarje por vetëm largime nga persona që konsideronin veten koka të mëdha!!! Kush e njeh historinë e PD i di kush janë biles i shendruan në kukulla të Nanos si këto sot në kukulla të Ramës.U bënë disa dhe ministra në qeverinë Nano por këta Rama as si konsideron.Presin ndonjë kockë por dhe atë s’do jua japi Rama.E pastaj s’mund të quhen demokratë sepse s’janë tjetër veçse delenxhinj.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.