• |
ide | kryesore

Këmbimi valutor/ Me sa shiten e blihen sot dollari dhe euro

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
Këmbimi, valutor, dhe

Këmbimi valutor për ditën e sotme. Dollari amerikan është blerë këtë të mërkurë, 2 Nëntor, me 118.5 lekë dhe është shitur me 119.9 lekë sipas kursit të këmbimit, duke pësuar një rritje të lehtë me ditët që lamë pas.


Ndërkohë, monedha evropiane Euro blihet me 117.5 lekë dhe shitet me 118.2, duke treguar qëndrueshmëri.


Rënie të lehtë ka pësuar dhe paundi britanik, i cili sot blihet me 135.8 lekë dhe shitet me 137 lekë.

Ndërsa franga zvicerane ka pësuar rritje, teksa blihet këtë të mërkurë me 118.2 lekë dhe shitet me 119.4 lekë.

Këmbimi valutor këtë vit ka pasur ndryshime rrënjësore krahasuar me një standard të përgjithshëm të viteve të fundit sa i përket vlefshmërisë së monedhave kundrejt njëra-tjetrës. Faktorët që ndikojnë lexohen gjerësisht të jenë lufta në Ukrainë, pandemia Covid dhe recesioni ekonomik që pritet të shpërthejë në nivel global. ©Lapsi.al 

Lexo më tej: Këmbimi valutor/ Euro prek minimumin e ri historik, kursi me Lekun bie papritur 

Kursi i këmbimit sipas Bankës së Shqipërisë 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.