• |
ide | kryesore

Si po e shantazhon Top Channel Ramën 

-Instant, 1, Arkiva, Ide
andi bushati fadroma

Ashtu si gjatë verës, kur kryeministri u përfshi në një përplasje me News 24 dhe mediat e grupit mediatik të Irfan Hysenbelliut, këtë radhë, episodi i ndryshëm i së njëjtës seri po luhet me Top Channel. Televizioni më i madh në vend po transmeton prej ditësh kronika tejet kritike ndaj qeverisë, ndërsa Edi Rama po përsërit të njëjtin refren, atë të atyre që kanë privilegjin të dëgjohen në publik dhe e përdorin këtë fuqi për “shantazh” dhe “përfitime të paligjshme”.


Gazetarët e Lapsi.al ndoqën me lupë një emision të plotë lajmesh të TCH, me synimin për të kuptuar se ç’po ndodh realisht (shiko ketu). 


Nuk qe e vështirë të arrije në përfundimin se doza e denoncimit ishte rritur dhe se në renditjen e kronikave kishte një tendencë fshikulluese. Binte në sy se titujt për takimet e kryeministrit, nga dikur kryesorë, ishin zhvendosur në fund të edicionit. Vërehej gjithashtu që silleshin në vëmendje edhe tema jo të ditës për të përforcuar dozën e goditjes. Por vetëm kaq. Përveç kësaj, të gjitha qenë të vërteta. Edhe fakti se me borde etatiste mbajmë çmimin më të lartë të karburanteve në rajon edhe se jemi vendi me eksodin më të madh të popullsisë në Ballkan edhe ai se gjenden ende njerëz që kanë mbetur mes katër rrugëve, pasi iu shembën shtëpitë nga tërmeti, ishin të mbështetura nga dëshmi autentike dhe raporte ndërkombëtare.

Lexo me tej:

 Ç’po ndodh mes Ramës dhe Top Channel

Pra, të vetmit që mund të ankoheshin për këto lajme mund të qenë shikuesit e Top Channel, që pasi e kanë dëgjuar këtë televizion të bëjë për një kohë të gjatë “borinë e partisë”, mund të ngrejnë pyetjen se pse po shikojnë me kaq vonesë një realitet që ua kanë maskuar prej vitesh. Përveç tyre askush nuk ka të drejtë, as të ndihet i zhgënjyer e aq më pak i shantazhuar. 

Po atëhere pse u shqetësua Edi Rama? Pse foli për përfitime të paligjshme? Pse, të thuash të vërtetën, përbëka krim dhe presion?

Këto pikëpyetje e duan një shpjegim. Dhe ai gjendet në paktin e heshtur që Edi Rama ka bërë me të gjitha mediat e mëdha të këtij vendi, për të pasqyruar një realitet alternativ nga ai që ndodh përditë në Shqipëri. Kjo marrveshje e pashkruar ka si qëllim, që kur vidhet me inceneratorët, qytetarët duhet të shohin në ekrane se sa të pastra janë qytetet, që kur ngrihen në manifestime studentët, në emisionet e mbrëmjes të inskenohen debate me freshistë të maskuar si protestues, që kur pushteti ndryshon kushtetutën, për të hartuar, si i do qefi, ligjin elektoral në favor të tij, në TV të qajnë hallin e një opozite të dobët dhe të përçarë. 

Top Channel i kërkoi 120 milion lekë/ Rama: Ja si funksionon shantazhi mediatik!

Gjatë gjithë kohës televizionet e mëdha, e mbi të gjitha Top Channel, e kanë respektuar këtë pakt. Kjo ka bërë që Shqipëria të humbasë këtë vit mbi 20 vende në klasifikimin e lirisë së medias të “Reporterëve pa kufij”, me motivacionin se ”politikat editoriale ndikohen nga ata që japin punë publike dhe leje ndërtimi”. Kjo e ka detyruar BE-në, që në disa progres raporte, madje dhe tek ky i fundit që e lavdëroi vetë kryeministri, të ngrejë shqetësimin për mënyrën okulte se si financohen mediat nga qeveria.

Pothuajse të tërë e kanë pranuar dhe zbatuar këtë pazar të fëlliqur për ti rënë në qafë realitetit në këmbim të “favoreve të paligjshme”. Ndaj kur dikush e prish paktin që ka me të, si News 24 para disa kohësh, apo Topi tani së fundi, Edi Rama fillon e çirret se po i bëjnë shantazh. Me kod mafioz ai ka të drejtë, pasi mendon se ka paguar për ta blerë heshtjen e tyre. Por as ligjërisht, as moralisht pretendimi i tij nuk qëndron në këmbë, pasi rrëfimi i së vërtetës, qoftë edhe nga burime apo gojë të gabuara, nuk mund të konsiderohet kurrësesi, as presion dhe as kërcënim. Absurdi i Edi Ramës është se qëndrimin publik ai e mban duke u baziuar në marrëveshjen okulte.

Ekzistencën e kësaj marrëveshjeje e vërteton edhe një aspekt tjetër. Duke parë përplasjen e fortë të këtyre ditëve mes Top Channel dhe kryeministrit, i kam pyetur disa nga kolegët e mi se si është e mundur që nuk e raportojnë në televizionet ku punojnë një ndodhi të tillë, që do ishte ngjareje kryesore në çdo mjedis demokratik, kudo në botë. Përgjigjja e tyre është standarte: “porosi e shefit, nuk merremi me pronarët e TV të tjera”. 

Pra, po të vërehet me kujdes, kjo përplasje e kreut të ekzekutivit me televizionin më të madh në vend, nuk pasqyrohet fare. Kur sulmohet Irfan Hysenbelliu mediat e Frangajt apo Vjollca Hoxhës bëjnë sikur s’ka ngjarë asgjë. Po ashtu kur radha i vjen kësaj të fundit, të tjerët përsëri heshtin. Sepse të gjithë e dinë se e kanë të pamundur të hapin kutinë e Pandorës nga e cila do të dilnin sëbashku të humbur. Ata janë të gatshëm të bëjnë dhe sakrificën më sublime, të censurojnë edhe vetë Edi Ramën, në mënyrë që teshat e palara të “familjes” të mos dalin në pazar.

“Shantazhi”/ Si e paguan qeveria Top Channel-in

Por Edi Rama nuk mund të ankohet, as për censurë as për shantazh. Me përjashtimin e ndonjë gërvishtjeje të vogël, ai kontrollon me dorë të hekurt dhe portofol të çpuar mbi 90% të audiencës televizive në vend. Ai është vite dritë larg nga paraardhësit. Fatos Nano e la pushtetin në 2005 me TV Klan kundër, i cili e dërrmoi duke i transmetuar atë videon e famshme të harbimit në buzuk në ditën e një zie komnbëtare. Sali Berisha, ndonëse nuk shquhej për tolerancë me mediat, e mbylli qeverisjen e tij, me Top Channel dhe Vizion Plus kundër, që nuk përtonin të tregonin bëmat e të birit në Gërdec, apo biznesmenin pakistanez që falej tek zyra e së bijës. Nën regjimin e Ramës këto “scoope” janë harruar, aq sa dhe kur arriti të sigurojë një skandal të madh si përgjimet për vjedhjen e votës, opozita u detyrua të organizojë një lobim të kushtueshëm tek Bildi gjerman, në mënyrë që ti’a impononte ato peisazhit mediatik shqiptar.

Në një dekadë pushtet Edi Rama ia ka dalë të imponojë ligjin e omertas. Prandaj kur dikush që s’ ka arritur të ketë “kullën e tij” si të tjerët, guxon ti thotë një copëz nga realiteti, ai fillon të ulërasë duke pretenduar se po shantazhohet. Kaq e thjeshtë është historia e përplasjes së tij me Top Channel. Ajo është historia e një njeriu që do të aplikojë sot metodat e ministrisë të së vërtetës së 1984-ës.

©Lapsi.al

 


30 Comments

 1. Edi Paloka këlysh i kujt komunisti është? Është i komunistit Tonin Paloka, sekretar Partie në Ministrinë Ushqimore, a çfarë ka qenë atëherë. Kjo është për të qeshur. Nuk e di kush e beson atë kur flet ashtu. Niveli i luftës politike ka degraduar në një farë shkalle sa që janë bërë krejtësiht të pabesueshëm .Bravo lapsi dy shkrime per te njejten gje,ndajeni mendjen bushat,e shantazhon rama tch apo tch ramen se shpellkaret e salih mataj nuk dine ku te shajne pastaj

 2. YMER GELBAZA E SHANTAZHON EDI RAMEN ME DOSJEN E GREG KRISTAQ RAMEN : PLUS YMERI KA EDHE NJE DOSJE TE TE PER RDI RAMEN : ALEXANDER VUCIC ESHTE BABA I ZAHOS DHE NUK ESHTE GREG KRISTAQ RAMA thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA E SHANTAZHON EDI RAMEN ME DOSJEN E KRISTAQ RAMES DHE DJALIIT TE KRISTAQ RAMES GREG KRISTAQ RAMEN ,

 3. YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT E MOS SHKRUEJ KETU TE LAPSI.al thotë:

  YMER OK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT MUHAMED VELIUT KOL SALLAKU SKYPE DHE CARLO BOLES BOLINO

 4. ALBIN KURTI I TALL KEQ ZAGARET E TREDHUR NGA EDI RAMA YMER GELBAZA KELLIREN DHE BATON HAXHIUN thotë:

  ALEXANDER VUCIC NUK ISHTE I PRANISHEM NE BERLIN SOT PER ARSEY SHENDETESORE BATON HAXHIU ISHTE SHUME AGRESIVE DUKE JA LEPIR KARIN SANDRIT EDHE YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH ALEXANDER VUCIC PAK ME SHUME AGRESIVITET SE NORMAL

 5. Bushat sic duket e ke krenari dhe kenaqesi kur merresh me cic mice.
  Rama ,ti e di qe nuk pjerdh fare jo per top chanel por edhe top topet.
  Edhe nentoger Dupi do ta kishte zili kete analize shahu per pioniere.
  Mban shenime ne mengen e kemishes dhe i shpall armiq kedo qe shan perandorin.
  Rama do adashin e vet perballe dhe jo mjerane qe i ka dale boja qe duan te bindin kedo se toka rrotullohet nga vehtja,
  Topit do ti japim Duken qe ti prese ca bileta mira dollaresh,

 6. Edi Rama, vetëm në ditët e fundit është kërcënuar publikisht disa herë rradhazi nga shefi faktik i opozitës, Berisha, nga ndihmësit e tij më të afërt, Paloka dhe Noka, deri me varje në litar, kokëposhtë, pas pushkatimit, si ka ndodhur me liderin fashist Duçe. Është kërcënuar se do të përfundojë në ujrat e lumit Lana. Nga ish-shefi i qeverisë dhe kryetari ‘de fakto’ i opozitës, Berisha është kërcënuar se do të tërhiqet zvarrë deri në fundin e tij.

   1. Artikullit nuk mund ti heqesh asnje presje. Desha te them vetem se nuk ka sens shprehja “ligji omerta”. Omertà eshte nje sjellje, p.sh atehere kur nuk tregojme dike qe ka bere dicka te gabuar sepse kemi frike cfare mund te na ndodhe.

 7. GREG KRISTAQ RAMA DHE ANDI BUSHATI E TALLIN KEQ ZAGARIN E MJERUAR POSHTERUAR SHQELMUAR MJERUAR DHE FRUSTRUAR SEXUALISHT YMER G KELLIREN thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE MUHAMED VELIUT,SE DASHNORE NUK KAP DOT KURRRRRRRRRRRRRRRRRR

 8. TOP GJIRIZI ka qene ZERI I POPULLIT elektronik I Partise, bile ai I vitit ’67.Per pazare Jane prish dhe Jo per pari me. Mos te ju vije cudi kur shume shpejt te behen prape bithe e breke. A e keni pa ate Filip Cakallin qe nuk leviz nga llogorja.

 9. YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DUKE E SHIKUAR NE YOU TUBE DUKE MASTURBUAR KOL SALLAKU -SKYPE thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT E MOS MASTURBO AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT DHE ZENIT TE BABIT

 10. Në situatën ku janë zgjedhjet sot, Rama nuk ka nevojë të blejë njeri, sepse sot është më i fortë se kurrë. Nuk i duhet as Basha, as Alibasha, sepse ajo çfarë i ka bërë Berisha PD-së, çfarëdo që bëjnë këta, Rama do të vazhdojë të jetë në pushtet dhe nuk ka nevojë as t’i vjedhë votat më. Dhe në mënyrë cinike mund ta themi se Berisha ka kontribuar në dekriminalizmin e Edi Ramës.

 11. ANDI BUSHATI E TALL KEQ ZAGARIN E TREDHUR NGA KOQET YMER GELBAZA KELLIREN thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH ERGYS MERTIRIT DHE FRROK CUPIT

 12. Më vjen zor të shkoj dhe të përballem me demokratët pasi do më thonë, ti po na thua tani për Bashën, kur më parë na the të manipulonim votat për të?”.

  Kështu do të deklaronte Paloka në janar, duke shtuar se këtë e kanë bërë të gjitha strukturat e PD-së

 13. Ne shqiptaret nder shume e shume te meta kemi, kemi edhe ate debatit pa kuptim! Psh; Kur dikush thote qe nuk me pelqen Rama tjetri i pergjigjet flake per flake;- pse Berisha eshte me i mire? Kur dikush thote se nuk jam me Ramen, nuk do te thote se automatikisht eshte me Berishen..Dhe ky hall na ze te gjitheve!!! Merrini vesh o skipetare….. nese une nuk jam me Ramen nuk do te thote se jam me Beishen… dhe kaq …Po..r..r..r jo…. nuk te leshojme pa kertuar te te bindim se ti je me Berishen edhe pse ti thua qe nuk je me te! Hall i madh….Psh une behem djallin por jo me hajdutin tradhetar, kjo kupton jo vetm me Meten edhe me Berishen’ por me cilindo tjeter qe sigurisht do vjedhe me pak ( po te marim te keqen me te vogel)…..qe te vjedhin me pak!..Dhe qe vjedhin me pak se hajduti i tanishem jane te gjithe, sepse ai eshte i paarritshem) …..E njeta gje ndodh edhe me z.Bushati, i cili dihet ‘ edhe e ka deklaruar se eshte i majte, por eshte kunder bemave e vjedhejeve te Rames…, por i gjori perserit vazhdimisht, e thote se nuk kam qene dhe nuk jam me Berishen…e kete…per problemin qe kemi ne shqiptaret me thene se nuk jam me kete person, por

  jo se do te thote qe jam me tjetrin…. te kundertin…ate qe thashe me lart…Se kur do mesojme….mos ti hidhemi ne gryke njeri tjetrit pse nuk mendon si ne….. nuk e di, per fat te keq!! TUUNG!!!

 14. Analiza Bushatit realiste.

  Nje pjese e TV si Top, Klan apo Vizion marrin nga qeveria tendera dhe leje ndertimi, pra jane paguar ne shume raste me leket e buxhetit pra tonat.

  Kjo eshte praktike e mafies ne Sicili qe une te paguaj e ti me jep favore.

  Kjo ndodh edhe me ndonje ambasadore ne Tirane qe jane blere si bagetia.

  Keto shemben vetem me revolucion dhe shihni si ndryshojne pastaj te gjithe kata zagara.

 15. Si Dash gabeli qe je i di mire keto pune,ju komentuesa shpellkare te salih metaj dikur bushatin nuk i keni lene gje pa share tani po ja lepini bythen ne cdo shkrim,kjo eshte natyra e rraces se qelbur shpellkare cecene

  1. I paemer i ores 14:14 je anti verior si Edvin shkerdhata.
   Por ….verioret duket se te kane shk….yer te teme,motren ose motrat,gruan dhe vajzen ose vajzat mbi moshen 18 vjec.

    1. Salianji ka zbuluar se partnerja e tij e ëndrrave duhet të jetë brune.

     I pyetur se nga do të donte të ishte nga Veriu, Jugu apo Shqipëria e Mesme, deputeti ka thënë se preferon të jetë nga Shqipëria e Mesme.

     Ndërsa mes PS dhe PD, Salianji ka treguar se do të donte që partnerja e tij të ishte nga PD.ti Dash i gabelit qe je pjelle e brezit te pare te shpellkareve mbas 92 tani mor kurve po vazhdon te shkerdhesh motrat mamkat vajzat tuaj per ta shtuar kete rrace te qelbur malokesh

 16. YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT AFER PALLATIT TE GRIDA DUMES thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA KA VENDOSUR SE BYTHQIRI I TIJ SO TE JETE NJE BURRE I RRJEDHUR ME FLOKE TE GJATA TE THINJURA FRROK CUPI

 17. Shikoni si kuis Sali Berisha i lidhur me zinxhir brenda oborrit të SHQUP, pa e përfillur askush, ta kuptoni se kush është balta e vërtetë që duhet t’i heqim Shqipërisë.Shpellkar i salihut dhe ti paske perfunduar me haloperidol me kete ilac cudi beres qe babai yt shpirteror salih metaj berish e perdor rregullisht qe ne vitin 1973,hiq dore se do perfundosh si salihu qe uluret neper rruget e Tirones

 18. dy bashki nuk kanë regjistruar kandidatët, e njerëzit e foltores po e mbulojnë këtë me sebepin e “gjetjes së kandidatëve konsensualë”. Ndërkaq, për Tiranës jo vetëm su gjetën konsensualë, por po bëhet një teatër absurd me emra pranë familjes së Berishës, për tu bërë qoka e qejfin, meqë i kanë mbështetur në ditë të vështira.

 19. Mes personave që kanë shpallur kandidaturën për “Primaret” e PD-së për Tiranën, është edhe e tmerrshmja Adriana Kalaja.

  Ajo ka kaluar nëpër disa parti, para se të mbërrinte tek PD, ndërsa kohë më parë deklaronte publikisht se ka votuar për “Rilindjen”.

 20. Me Dumën drejtuese emisioni, tashmë bëhen 5 zëdhënës të Berishës që drejtojnë emisione, në televizione të ndryshme.

  Përveç Gridës, janë edhe Erla Mëhilli, Elona Meço, Neritan Sejamini dhe Juela Meçani.

 21. Ndonëse nuk më pëlqen që në komente të abuzohet me emrat e fëmijve të cilitdo politikani, më pëlqeu komenti me “peseudonimin” tendencioz Zaho që trajton drejtë një fenoment të shëmtuar të shoqërisë shqiptare, që cilido që ka mendim ndryshshe nga ai, është armik i betuar e duhet….vrarë ??????????
  Poqese mendon si unë je “i bardhë” e të kam xhan, e poqese mendon ndryshe nga unë je “i zi” e meriton të vdesësh.
  Pra një vështrim i botës vetëm bardhë e zi kur shoqëria njerëzore është tërësisht e ndryshme e nuk mund të gjesh kursesi dy njerëz që të kenë të njejtin mendim për gjithshka.
  Duke hequr mënjanë Palloshin dymetrosh, që nuk është një njeri normal në kuptimin e plotë të fjalës, kjo sëmundje e të parit të botës bardh e zi, nuk ka kapur vetëm shoqërinë shqiptare me mangësi të madhe të kulturës demokratike, por edhe politikanë e liderë partishë, e gjithashtu edhe njerëz të mediave.
  Ngaqë provuam për gati 5 dekada një rregjim diktatorial kriminal komunist të Enver Hoxhës, vlerësohet deri si perëndi apo djall kulti individit jo vetëm për te, por edhe liderët e sistemit “pluralist demokratik” të tre dekadave të fundit.
  Berisha, Nano, Meta apo Rama. (Bashën nuk po e fus, pasi bajlozët e mediat e paguara prej tyre as nuk e lanë që të provojë forcat në pushtet)

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.