• |
ide | kryesore

BBC: Takimi i kancelarit gjerman me presidentin Xi Jinping shqetëson Europën

-Instant, Arkiva, Planet

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka takuar presidentin kinez Xi Jinping. Scholz është lideri i parë që viziton Pekinin që nga pandemia e COVID-19.


Por udhëtimi i tij ka ngjallur polemika në Gjermani dhe shqetësime në Europë.


Vizita e tij vjen pas Kongresit Kombëtar të Partisë Komuniste Kineze, në të cilën presidenti Xi forcoi kontrollin e tij mbi pushtetin dhe rriti shqetësimet në Perëndim për qëllimet e tij ndaj Tajvanit.

“Sinjali që po dërgohet është se ne duam të zgjerojmë dhe intensifikojmë bashkëpunimin tonë ekonomik – kjo duhet vënë në pikëpyetje,” thotë Felix Banazsak, një politikan nga Partia e Gjelbër, një partner në qeverinë e koalicionit të zotit Scholz.

Dhe udhëtimi i tij në Kinë i paralajmëruar, por jo i koordinuar me të tjerët në BE, ka tronditur mbarë Evropën.

Emmanuel Macron i Francës së fundmi paralajmëroi Scholz se ai rrezikonte të izolohej.

Ndërsa Evropa dhe Gjermania, para së gjithash, heqin dorë nga varësia e saj nga gazi rus, pyetja është kjo: A është Berlini, i verbuar nga perspektiva e marrëveshjeve të biznesit, i lidhur shumë afër Kinës?


4 Comments

  1. ky gjermoni eshte kar komplet

    gazin e ka aty lire dhe shpejt
    do kerkon te bleje gazin rus nga kina

  2. Vall kina do te zgjillin problemet e te pangopurve.kur nuk din ti zgjillin ne shtepin e vet.apo kuptuan domosdoshmerit dhe pranuan deshtimin si prendim por domosdoshmerit nuk kan lillje orientimi nga njerzit e interesit por orientimi hyjnor dhe duke zbatuar ate njerzit mbahet te lidhur sipas nevoje ne pershtatje me mundesit me hAk permes vlerave ne te kundert ne ket konkurenc agresive interesash sejcili ka grumbulluar dhe kopjuar pervoj interesash padrejtesish dhe hapin kapitullin e fundit te dominimit mpo shtjes njeri tjetrit me cdo mundesi.ka vend per te gjith te analizojme thelle kuptojme domosdoshmerit dhe justifikojme pergjegjsit .nese duam qartesi gjalleri siguri paqe zgjillje shpres shpetim per te gjith .anija me te cilen udhtojm si njerzim po mbytet nga dallet e te keqes qe vet i shkaktuam dhe e keqa nuk shuhet me te keqe duke jA hellur njeri tjetrit kush eshte me i zgjuar se rrenohemi te gjith por permes vlerave te drejtes hakut dhe duke ndihmuar dhe kujdesur per njeri tjetrin

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *