• |

Video/ City triumfon me 10 lojtarë, Haaland vendosi në sekondën e fundit: Guardiola i pari në pritje të Arsenal

City

Fitore e pabesueshme e Manchester City ndaj Fulham në javën e katërmbëdhjetë të Premier League. Guardiola kalon për momentin Arsenal në krye të renditjes me Citizens me dhjetë lojtarë për pothuajse të gjithë ndeshjen. Haaland rikthehet në fushë pas dëmtimit dhe është vendimtar menjëherë duke shndërruar penalltinë e 2-1 në minutën e 95′. Brighton gjithashtu buzëqesh me 3-2 në shtëpinë e Wolves, 4-3 spektakolare në Leeds-Bournemouth.

MANCHESTER CITY-FULHAM 2-1

Një sukses në frymën e fundit për Manchester City, pavarësisht një lojtari më pak në pjesën më të madhe të ndeshjes. Haaland u rikthye pas dëmtimit dhe ishte menjëherë vendimtar. Gjithçka u duk e lehtë kur City kaloi në avantazh në minutën e 16-të me Alvarez. Por në minutën e 26-të loja u përmbys nga Cancelo, autori i një faulli penalltie për të kuq direkt. Befasi e dyfishtë për Guardiolën dhe nga 11 metra Pereira transformoi duke barazuar 1-1. Me një lojtar më pak, City vazhdoi të bënte lojën dhe miqtë u mbështetën te kundërsulmet. Në minutën e 64-të Guardiola hodhi në fushë Haaland, i rikthyer pas dëmtimit. Pak sekonda nga fundi me faullin e Robinson ndaj De Buyne në zonë, norvegjezi shënoi nga pika e bardhë golin e 2-1 që vlen vendin e parë në renditje. Arsenali -1, pritet nesër nga derbi me Chelsea.

WOLVERHAMPTON-BRIGHTON 2-3

Vazhdon të përmirësohet Brighton i De Zerbit, me fitoren e dytë radhazi dhe gjithmonë në zonën e Europës. Pjesa e parë spektakolare me miqtë në avantazh që në minutën e 10-të falë Lallana. Rezultati përmbyset nga Guedes dhe Neves, që shënojnë në minutën e 12′ e 35′. Wolves nuk u dorëzuan dhe barazuan me Mitoma në minutën e 44-të. Në shtesë të plotë Wolves mbeti në inferioritet numerik për shkak të kartonit të kuq të Semedo. Në pjesën e dytë të besuarit e De Zerbi kompletuan misionin me golin e Gross në fund të ndeshjes. Wolves mbetet i fundit në renditje me 10 pikë, po aq sa Nottingham.

LEEDS-BOURNEMOUTH 4-3

Befasi edhe në Leeds me përmbysjen spektakolare të vendasve nga 1-3 në 4-3. Leeds që tashmë merr frymë në luftën e mbijetesës. Avantazhi i Rodrigo me penallti pas vetëm tre minutash hapi ndeshjen. Miqtë përmbysën gjithçka me Tavernier dhe Billing brenda dymbëdhjetë minutave. Në fillim të pjesës së dytë, Bournemouth duket se e mbylli rezultatin falë Solanke, por Greenëood e mbajti gjallë skuadrën e tij në minutën e 60-të. Kaluan tetë minuta dhe Cooper kompletoi rikthimin e çmendur në 3-3, që u bë edhe më i pabesueshëm pesë minuta nga fundi me rezultatin e bujshëm 4-3 të Summerville.

NOTTINGHAM-BRENTFORD 2-2

Befasi në fund për Brentford i arritur në shtesë të plotë nga Nottingham, i fundit bashkë me Wolverhampton. Goditje e kundërpërgjigje mes penalltisë së Gibbs-White dhe Mbeumo mes minutave 20′ dhe 48′ të pjesës së parë. Miqtë përfunduan rikthimin në minutën e 75′ me Wissa. Kur goditja në transfertë dukej e kryer, autogoli i Zanka erdhi në minutën e 96-të, duke i dhënë një pikë vendasve.