• |
ide | kryesore

Mediat në Prishtinë: Serbët me plan për sulm ndaj KFOR-it dhe EULEX-it në veri

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Serbia përmes strukturave të saj ka planifikuar eskalimin e situatës së sigurisë në veri të Kosovës. Në kuadër të atij plani, raporton KosovaPress, është provokimi me sulme nga eksponentë të krimit të organizuar të lidhur me strukturat e sigurisë dhe politike në Serbi ndaj Policisë së Kosovës dhe pjesëtarëve të KFOR-it në veri.


Sipas planit, pjesë e targetit për sulm mund të bëhen edhe pjesëtarët e EULEX-it.


Mësohet se qëllimi i planit është përshkallëzimi i situatës përmes incidenteve të inskenuara të cilat do të çonin në një konflikt të hapur mes Policisë dhe KFOR-it në njërën anë dhe eksponentëve serbo-rusë në anën tjetër, ku këta të fundit shpresojnë në mbështetjen e elementëve ushtarakë nga Serbia përmes rrugëve ilegale në veri.

Për këtë qëllim, thuhet se Serbia ka rekrutuar grupe të rinjsh në veri, për përfshirjen në skenarët e saj.

Ata janë pjesë e grupit kriminal të ashtuquajtur “Severna Brigada”, e cila dyshohet për përfshirje në shumë aktivitete kriminale atje, përfshirë edhe djegien e veturave të serbëve të veriut.

Disa prej drejtuesve të saj kanë njohje personale me presidentin serb Aleksandar Vuçiç, sikurse Vladimir Radivojeviç, i njohur me nofkën “Mami” nga Zveçani.

Se KFOR-i dhe pjesëtarët e saj janë cak i këtyre grupeve tregon edhe veprimi i datës 26.08.2022, kur ata kishin monitoruar dhe fotografuar pikat statike të KFOR-it në veri, dhe i kishin publikuar të shoqëruara edhe me koordinata dhe sipas shtetit që i përkasin.

KosovaPress mëson se personat e përgatitur për t’i sulmuar institucionet e sigurisë së lartcekura janë:

Vladimir Radivojeviç i njohur me nofkën “Mami”.

“Mami’ ka njohje të drejtpërdrejta me presidentin serb Aleksandar Vuçiç. Në takimin e Rashkës të mbajtur me datë 13.10.2021, pas fjalës së Vladimir Radivojeviç, presidenti serb iu kërkon diskutuesve të prezantohen, duke thënë se “atë e njoh” duke iu referuar “Mamit”.

Aleksandar Jevremoviç nga Leposaviqi, i cili është nipi i ish ministrit serb Goran Bogdanoviq, së bashku me pjesëtarin e VBA Marko Vukasinoviç drejton një grup personash në Leposaviq të cilët prezantohen edhe si “Mbrojtje Civile”, derisa veprojnë nga lokali “Mistik” në Leposaviq.

Uglesa Jarediç, ish komandant i Njësisë së Reagimit të Shpejtë të Policisë së Kosovës për veri, i integruar nga strukturat e MUP-it, që muaj me parë ka dhënë dorëheqje nga Policia e Kosovës është i përfshirë në këto plane.

Ai më parë ka qenë edhe pjesë e Xhandarmerisë Serbe./KP


6 Comments

 1. Koordinimi midis Serbeve ne Kosove dhe Berishes ne Shqiperi, (si kollona te pesta te Rusise), per te provokuar destabilitet ne Ballkan… i perpikte.

  Por 97-98-a tregon qe kur keto dy forca obsolete dhe reaksionare kerkojne te krijojne destabilitet… e hajne thelle ne bythe.

  1. Ai qe perpiqet te luftojne dhe zhduk te drejtat e njerzve eshte nje lloj sikur ti shpall luft ZOTIT GJITHESIS.SI MENDONI NJERIU SI KRIJES MUND TE SFIDOJN KRIJUSIN E VET.JO KURR.POR JAM I BINDUR NGA KRIJIMI DHE UDHEZIMI HYJNOR SE KUSH PERFSHIHET NE PADREJTESI NDAJ TJERVE DUKE U HYR NE HAK DREJT VETES TERHEQ NDESHKIM HYJNORE.NESE SPENDOHET DHE NUK NDRYSHON PADREJTESIJA PER ATO QE E NDJEKIN ESHTE SHAH MAT KUNDER TYRE.URIME NE FERR JU PAFSHA MBASI VETEM ASAJ PO I SHERBENI PA NEVOJ DHE NGA PARAJSA U LARGUAT SHUM NESE JU FITONI ZEMRIMIN E ZOTIT ASKUSH NUK MUND TJU SHPETOJNE.

  2. Mos i ngaterro gjerat. I vetmi person qe si zyrtar i ketij kombi, mundohet te justifikoje sharjet dhe deklaratet e Vuçiç dhe regjimit te tij eshte RAMA!

    1. Siç duket ka një dakortesim me Ramën.Sidoqofte kësaj herë do ndahen gjërat o me Europën o izolim komplet.Nuk do durohen gjithë herës pordhët e serbëve.Tja bëjnë si Rusisë e të shohim çfarë do bëjnë.

     1. Nuk eshte ceshtje pordhe. Serbet ashtu jane impostuar. Serbine e themeloi Rusi, keshtu qe eshte shume e veshtire ndarja. Ke nje mase dermuese elektorati qe nuk mund t’i ndahet idese se aleances me Ruset. Ideja eshte me i permbajt vecanerisht ne raste delikate si ky i Luftes ne Ukraine ku Rusia po kerkon deshperimisht t’i hapi telashe Natos ne fronte te tjera. Dhe kuptohet qe Ballkani eshte nje shans intrigues ne kete drejtim.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *