• |
ide | kryesore

Video/ PSG vuan kundër Lorient, shpërthen një cështje e re Mbappe: zëvendësohet dhe reagon ndaj Galtier

-Instant, F1, Sport, Video
Lorient

Vuajti më shumë se sa pritej, por në fund PSG arrin të fitojë. Skuadra e Galtier bën detyrën, në ndeshjen e orarit të drekës së Ligue 1. Parisienët, vizitorë në Lorient, triumfuan 2-1 falë golit të Danilos 10′ minuta nga fundi, në një asist të Neymar. Më parë, Moffi kishte barazuar avantazhin fillestar të vetë brazilianit në pjesën e dytë. Skuadra e Galtier mbetet kështu në vendin e parë, +5 ndaj Lens i dyti. Lorient gjithmonë në zonën e Evropës, por pa fitore në katër ndeshjet e fundit.


PSG shkëputet në arrati në Ligue 1. Parisienët arrijnë të fitojnë në Lorient dhe mbeten në epërsi +5 ndaj Lens. Sapo nisi ndeshja Neymar u kujdes për të kaluar në avantazh kryeqytetasit pas vetëm nëntë minutash. Braziliani përfitoi nga një gabim i mbrojtjes kundërshtare për të mposhtu portierin. Duket si shëtitja e zakonshme për PSG dhe Ekitike gati dyfishoi pas gjysmë ore lojë, por goditja e tij kaloi mbi traversë. Me kalimin e kohës, megjithatë, vendasit morën gjithnjë e më shumë guxim. Në fund të pjesës së parë Ponceau nuk u tregua shumë preciz, por në fillimin e pjesës së dytë Moffi firmosi barazimin e bujshëm.


Moffi u tregua sërish i rrezikshëm në minutën e 57-të. Lorient u duk se mund të rezistonte, por dhjetë minuta nga fundi erdhi befasia. Goditja me kokë e Danilos, nga një goditje këndi, përfundoi në rrjetë. PSG rigjeti avantazhin e Galtier u mbrojt duke larguar Mbappè nga fusha. Fenomeni francez, aspak i lumtur, shkoi direkt në dhomat e zhveshjes. Lorient provoi sulmin e fundit, por nuk arriti të barazojë.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.