• |
ide | kryesore

BBC: Shqiptarët ikin nga korrupsioni dhe cilësia e keqe e jetës

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Ministri i Emigracionit, Robert Jenrick ka theksuar se numri i emigrantëve shqiptarët që kanë mbërritur në Britaninë e Madhe këtë vit me gomone, ishte disa herë më i lartë në krahasim me vitet e tjera.


“Me gomone, 80% e emigrantëve vijnë nga Shqipëria” – u tha ai deputetëve.


Por sa shqiptarë kanë mbërritur dhe pse po largohen nga Shqipëria, të cilën zoti Jenrick e quajti një “vend të sigurt”?

Sa emigrantë shqiptarë vijnë në Britaninë e Madhe?

Ka pasur një rritje të shpejtë të numrit të emigrantëve shqiptarë që kalojnë Kanalin Anglez:

Në vitin 2020, 50 emigrantë mbërritën me gomone.

Në vitin 2021, u regjistruan 800 emigrantë.

Në 2022, 12,000 emigrantë kanë mbërritur deri më tani

“Rritja ka qenë eksponenciale dhe ne mendojmë se kjo është kryesisht për shkak të faktit se bandat kriminale shqiptare kanë ngritur një bazë në veri të Francës,” – është shprehur komandanti i departamentit për monitorimin e klandestinëve në kanalin e La Manshit, Dan O’Mahoney.

Nga emigrantët shqiptarë të këtij viti, rreth 10,000 ishin burra beqarë, të rritur. Kjo përfaqëson rreth 1% të meshkujve në moshë pune në Shqipëri, sipas shifrave të popullsisë nga Eurostat.

Sa emigrantë shqiptarë u jepet azil?

Nga fillimi i vitit deri në muajin qershor 2022, janë paraqitur 7267 kërkesa për azil nga emigrantët shqiptarë, dyfishi i një viti më parë.

Në përgjithësi, 53% e kërkesave nga shqiptarët pranohen. Rreth 14% e aplikimeve ishin nga burra beqarë, të rritur. Shumica ishin nga gra dhe fëmijë.

Disa emigrantë shqiptarë besohet se bëjnë kërkesa për azil me arsyetimin se janë trafikuar në MB. Shqiptarët janë kombësia më e referuar për mbështetjen e trafikimit në MB.

Në vend që të kërkojnë azil, disa emigrantë shqiptarë zgjedhin të zhduken dhe të punojnë ilegalisht në MB, përpara se të kthehen në vendin e tyre, tha zoti O’Mahoney.

Shqiptarët mund të hyjnë në Britaninë e Madhe me vizë. Qytetarët e kualifikuar mund të aplikojnë për viza me kohëzgjatje të ndryshme për turizëm, biznes, studim dhe aktivitete të tjera.

Midis korrikut 2021 dhe qershorit 2022, Britania e Madhe mori 30,703 aplikime për viza nga shtetas shqiptarë dhe u dha 20,289 prej tyre, sipas shifrave të Home Office – vetëm 361 prej tyre ishin me viza pune.

Lexo edhe: Reportazhi i Daily Mail: Trafiku i emigrantëve nga shqiptarët dhe kurdët

Lexo edhe: “The Observer”/ Shqipëria, pse të gjithë duan të ikin

Sa shqiptarë janë kthyer?

Në vitin 2022, në gjashtë muajt e parë deri në qershor, 440 persona u kthyen në Shqipëri. Një marrëveshje dypalëshe e nënshkruar në vitin 2021 nga sekretarja e atëhershme e Brendshme Priti Patel synonte të përshpejtonte largimin e kriminelëve shqiptarë dhe azilkërkuesve që iu refuzua kërkesa nga Britania e Madhe.

“Më shumë se 1000 shqiptarë, duke përfshirë disa që kaluan Kanalin ilegalisht për të ardhur në MB” janë kthyer në bazë të kësaj marrëveshjeje, thotë Home Office .

Grafiku i BBC per kombesine e azilkerkuesve

Çfarë i bën shqiptarët të largohen nga vendi?

Tre dekada pas rënies së diktaturës së Enver Hoxhës dhe hapjes së kufijve të Shqipërisë, rreth 60% e popullsisë së rritur të vendit donte të largohej, sipas një sondazhi të Gallup të publikuar në dhjetor 2018.

Ata përmendën korrupsionin, pagat e ulëta, kushtet e këqija të punës dhe cilësinë e ulët të jetesës si arsyet e tyre kryesore.

Të ardhurat mesatare vjetore neto të familjeve në Shqipëri ishin vetëm 1,997 € (1,720 £) në 2018, sipas shifrave më të fundit të disponueshme nga Eurostat , ndërsa në MB ishte 21,464 €.

Papunësia e të rinjve shqiptarë (qytetarët e moshës 15-29 vjeç) është 20%. Shqipëria ka aplikuar për anëtarësim në BE dhe negociatat për këtë u hapën në korrik 2022.

Aktualisht, qytetarët shqiptarë mund të hyjnë pa viza në BE dhe të qëndrojnë deri në 90 ditë në çdo periudhë 180 ditore si turistë – por ata nuk kanë të drejtë automatike për të punuar, studiuar apo jetuar atje.

Cilat janë shqetësimet për bandat shqiptare?

Duke informuar deputetët për emigrantët shqiptarë, z. O’Mahoney tha: “Ka padyshim njerëz që kanë nevojë për ndihmën tonë – por ka edhe një numër të madh që po bëjnë lojëra qëllimisht me sistemin.”

Ai vazhdoi duke theksuar rolin e bandave kriminale shqiptare në Britaninë e Madhe. Raporti i Agjencisë Kombëtare të Krimit (NCA) i publikuar në fillim të këtij viti tha se këto banda ishin përgjegjëse për importimin e fermave të kanabisit në shkallë industriale në MB.

Bandat shqiptare janë gjithashtu aktorët kryesorë në tregun e kokainës prej 5 miliardë paundësh në Mbretërinë e Bashkuar, thotë NCA.

Në vitin 2017, një shtetas shqiptar u burgos pasi ishte kryetari i një grupi kriminal që merrej me kontrabandë kokaine me vlerë rreth 60 milionë paund.

Sipas një raporti të Balkan Insight nga gushti i këtij viti, ka pasur një rritje të llogarive anonime në transferimet reklamuese të TikTok të qytetarëve nga Shqipëria në MB.

Reklamat ofrojnë për të çuar njerëzit në MB nga Franca me gomone ose nga Belgjika me kamionë, me një kosto prej 2,000-5,000 £ secila./BBC

https://www.bbc.com/news/explainers-63473022


32 Comments

 1. E mo JK! E lexove kte artikull mo? BBC me siguri genjen se ne shqiperi eshte parajsa ne toke! 😂 Ah po! Mos degjoni BBC se eshte populiste si the su, dailymail,the guardian etj etj.. skan fare cilsi fare ky shtypi anglez! ☮️

  1. E di cfare dmth. “Capro espiatorio”…

   E kane kaluar shqiptaret kete mbi shpine ne Greqi, ne Itali… Koha tregoi qe ata u mire-integruan dhe u bene me greke se greket e me italiane se italianet.

   Do kaloje edhe kjo me UK-in. 😉

   1. Me greket e me italianet kaloi ne 90 mo jorgooo jo ne 2022! Dolen njerzit nga koperativat edhe iken ashtu te coroditur ndersa shqiptaret in UK jane mese te integruar ! Kan biznese kan punra kan femij edhe eshte cmenduri qe nga nje i cmendur qe siken nga atje ku eshte te vuajn njerez qe as te drejt vote skan ne vendin e tyre mo jorgooo! Loli

    1. Kush nuk ka te drejte vote ne vendin e vete?!

     Dhe per cfare arsye duhet te iki ai qe ti e cileson si “te cmendur”?! Sepse keshtu e mendon ti?!

     Boh…

     1. Kush jeton jasht ta garantoj qe ska asnje emer ne listat qe prodhohen aty! Jam ber kaq vite dhe nje here qe shkova per te votu me kishin degdisur ne kombinat!
      Ky i cmenduri qe po ju cmend te gjithve duhet te iki nje ore e me pare sepse per mendimin tim dhe pse pa ze NUK BEN NJE LEK! 😂

 2. Mjafton të krahasosh urrejtjen e tij çnjerëzore ndaj Dritan Hoxhës ditën e vdekjes së tij dhe faktin që nusja e djalit të Berishës, e cila njihet vetëm si shitëse brekësh të shtrenjta, shfaqet në ekranin e ndërtuar nga Dritan Hoxha, kupton se si ndahen dy botë në shoqërinë shqiptare. Një lugat i ndyrë që zhvarros dhe të vdekurit nga urrejtja dhe një gjeneratë tjetër që i punëson atij dhe nusen e djalit dhe gjithë hordhinë e tij mediatike.

  1. Po ti i paemer cpate????? Thuaj ndonje gje me te bukur! Recito ose se di shkruaj nje citate! Leji kto konspiracionet e kafeve te mbushura me njerez plot fantazi! Ka gjera me te bukra e kupton? Nejse do me kuptosh nje dite! 😝

   1. Si mo c’pati? Eshte shume e bukur ajo qe ai ka shkruar.

    Nuk arrin ta kuptosh?!

    Sic i jam pergjigj ne nje koment tjeter sepse ky i poston gjithandej komentet, ajo eshte:

    Shpellaret VS Te Civilizuarit

    Berisha eshte njeri me bisht mo plak. Dhe sa per dijeni, ja qi robt kokaines dhe kur banonte andej nga braka ulerimat e nje gruaje qe nje burre rrihte degjoheshin ne te gjithe lagjen.

    Kaq kisha per Berishen tuaj te carit.

    1. Ndoshta ke ngatru vendin se edi liderin botror e kam pas komshi dhe cfar i ka ber ai R.M ke lokali ke lagjia ty nuk ta pret truri po nuk ta pret truri hiiiiiiiiic fare! Saliu mund te jet me i poshtri a ku di une cfar thoni ju po ka eduakt dhe etik pune!

   2. Per shpellkaret qe besojne se rama ka kapur median. 8 njerëz të afërt të Sali Berishës, zëdhënës zyrtarë të tij, njerëz të administratës dhe familjes së tij, që drejtojnë emisione televizive në disa televizione kombëtare, përfshi dhe atë publik.

    Janë katër zëdhënës zyrtarë të tij, një tjetër anëtar Këshilli Kombëtar që drejton emision me shaka, një kandidate për deputete, nusja e djalit dhe së fundmi Grida Duma, që drejtojnë emisione televizive.

 3. January to June 2022…. 2165 albanians!

  Nami i zi! U boshatis Shqiperia!!!

  Na i ktheni mbrapsht mor aman… 😅😅😅

   1. Kush do na i kthejne mo? Anglezet?!

    Po arriten te organizojne kthimin…

    Anglezet s’dine ku kane koken, ti merresh me jo do na i kthejne jo s’do na i kthejne…

    Po c’ke o… Jane te zotet e vetes shqipot… kur dalin jashte Shqiperise.

    Vetem brenda Shqiperise hutohen se iu ka bere shtriga magji!

  1. O Palikari,

   po asgje nuk te ben pershtypje ty? Po mire mo ato sukseset qe ka arritur kjo qeveri po j’a njohim (nese ka ndonje), po ty si te duket se gjerat shkojne vaj? Nuk ka asnje te mete kjo qeveri, nuk ke ndonje kritike ti? P.sh. droga sheshit, gradacelat po mbijne si kerpudhat me leket e droges, Shqiptaret po marrin aratine etj. Keto nuk te bejne pershtypje ty? Apo fajin e ka Berisha?
   Po te pyes sepse ti vetem mbron qeverine more lali, edhe kur m. eshte bere kala ti prape do ta mbrosh.
   Nuk ma do mendja se e ben per sufllaqe…

   1. Piksepari une s’mbroj qeverine se s’me plas cari me mbrojt qeverine, por ti po ben nje logical fallacy me lart: une nuk kam thene gjekundi qe gjerat shkojne vaj. Une thjesht debatoj ketu per qejfin tim, thjesh per relax, nqs. do ta dish.

    Kjo qeveri ka shume te meta. Por krahasuar me alternativat qe shoh verdalle mua kjo me duket me e mira per momentin.

    Madje qe te ta djeg trurin fare… une mendoj se aktualisht EDI RAMA eshte personi i duhur ne momentin e duhur per Shqiperine.

    Kaq.

    Truly yours,

    – Jorgo Palikaris

    1. A na ben nje favor te gjitheve dhe e mbyll ate kamaren per nja dy dite.

     Beje per shendetin tend mendor, se ke rreshqit keto dite me duket, ju bythelepiresit mimetizoheni me liderin, shkallon lideri, shkalloni dhe ju.

     Se ti Jorgo je koherent, ne idiotllekun tend te dobishem, e ke kete virtyt.

 4. korrupsion me te madh ka pasur ne kohen e sali dordoecit dhe njerzit iknin dhe atehere po sot partia e ideve dhjetoriste(P.I.DH) ben zhurem sikur ne kohen e tyre shqiptaret hanin me luge floriri Kurre nuk vijne me ne pushtet pickat e PeDes

  1. “Leri mënjanë “lugët e floririt” se janë pralla të sajuara vetëm nga komunistët.
   A mund të na thuash se kush po ha sot me lugën e kanabisit e kokainës ?

 5. Shqiptaret filluan te ikin masivisht pas 2015 sepse atehere vdiq edhe shpresa e fundit se ky vend mund te behej. Nuk eshte thjesht varferia sepse kane qene edhe me te varfer se kaq dhe sepse po ikin shume shtrese e mesme qe nuk jane te varfer. Nuk eshte as korrupsioni, sepse ai qene ketu edhe me pare, madje edhe me i perhapur ndonese ne shifra me te vogla. Nuk eshte thjesht arsimimi, se po te ishte keshtu do riktheheshin pas mbarimit te shkolles (dhe po te kishte treg pune sigurisht). Pas 2015 u vra shpresa e njerezve sepse atehere u shfaq hapur bashkepunimi i qeverise me krimin. Shqiptaret kuptuan se e ardhmja e femijeve te tyre ne kete vend mund te ishte vetem hashashi, kokaina, dhuna apo nenshtrimi ndaj tyre. Ne ato vite kuptuan se pas kesaj nuk mund te kete me rotacion politik pasi sulltani i ri tashme po shtinte ne dore gjithcka (media, drejtesi, biznes dhe tashme edhe krimin) nderkohe qe alternativat e tjera ofrojne vetem kthim mbrapa (shiko sot Saliun, Ilirin e Moniken qe “udheheqin” opoziten). Prandaj iknin, ikin dhe duan te ikin te gjithe nga syte kembet. Njerzit ikin se nuk kane me SHPRESE

 6. Zbardhet sherri në Kuvend / “E ndërrove pjatën o b…q…? Kërma e satëme”; Rama-Leskajt: Ta tregoj unë ty, do të të shkatërroj,shpellkare lexoni dhe kuptoni kush e fillon sherrin,por paloka nga mbreme e sot ben viktimen ky kelysh komunisti na ben trimin sot

  1. Sherrin e filloi naltgjatesia si gjithmone. Sherri eshte emri i tij i dyte. Sa per te larguar vemendjen nga te gjitha pislleqet qe ben duke mashtruar e vjedhur cdo dite shqiptaret.

   Sa per Paloken, i them bravo edhe dje, edhe kur e bojatisi para ca vitesh ne mes te kuvendit.

 7. Në fakt, ajo protestë është si një argument më shumë në luftën brënda llojit, për të mposhtur (sipas Berishës) vetëm Alibeajn. Ai dhe vetëm ai shihet si pengesa e vetme për të qenë Berisha i sigurtë në krye të asaj partie. Ai dhe vetëm ai, (dhe aspak Edi Rama) shihet si e vetmja pengesë që Sali Berisha të mbretërojë i qetë në krye të asaj partie, e cila sot është katandisur si një shoqatë lokale.

 8. eshte shum e vertet qe ikin nga varferia dhe nga gjendja ku eshte katandisur vendi. Por duhet then se ka nje pjes qe ikin se duan lek te thjesht, te gjith e dim kete.

 9. një verifikim i thjeshtë kemi të bëjmë thjeshtë me një gënjeshtër banale të Sali Berishës, në funksion të propagandës para protestës. Partia Demokratike nuk ka depozituar asnjë kërkesë në Kushtetuese kundër projektit për transformimin e Portit të Durrësit, për arsyen e thjeshtë se nuk ekziston një marrëveshje e miratuar.

 10. Pyesni priftin e shqiperise qe thote mos beni si bej une por beni si them une , pyeteni se çdo ju thote ? Do ju thote se shqiptaret ikin nga bolleku . Bemat e keti do mbahen mend shekuj me radhe . Shendetesi falas , taksa te ulta , legalizim falas , 300000 vende pune kur ne realitet kemi me pak se 300000 vende , dufishim rrogash etj etj . Ndersa ne realitet palloshi na solli menxyren qe u menyroft kembe e koke . Ky pisanjos e thonjpaprere duhet futur shtatpashe nen dhe dhe siper ti vihet nje sillos qe derdh vetem acid sulfurik qe mos ti leje nam e nishan .

 11. NJË GJYSËM SHQIPTAR NË ORIGJINË,

  ESAT PASHAI I SHQIPËRISË I SHEKULLIT XXI,

  NJË TIMONIER GJYSMAK PROFESIONIST ZHGARRAVINASH,

  PËRGJEGJËS aktual numer 1 pse shqiptaret po lene Trojet nga syte kembet,

  SERBISË i jep mundesine e Dominimit Ekonomik Neojugosllav Openballkanoviç.

  TURQISË i jep mundesine e nje Dominimi Fetar Mysliman te tipit Erdogan Neoosman.

  GREQISË i jep mundesine e gllaberimit te thuajse çka mbetur pa i marre Sovranitetit Shqiptar ne Detin Jon.

 12. Në listën e personave non grata është i përfshirë edhe Aleksandër Soros për të cilin disa ditë më parë, ishte ish-kryeministri Berisha i cili ka deklaruar se një nga aktet e para që do të bëjë kur Partia Demokratike në vijë në pushtet do të jetë shpallja non grata e Soros.

  Kujtojmë se kjo vjen pas akuzave të qeverisë ndaj opozitës duke e quajtuar atë si “opozita e rublave”.Per rublat e spiunit salih metaj di gje ti Arbi se per keto komente i ke bere dhe para protestes ne korrik

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.