• |
ide | kryesore

12 nëntori, stanjacioni i protestës

-Instant, 2, Arkiva, Ide
andi bushati fadroma

Ndonëse protesta e këtij 12 nëntori qe më e madhe dhe më e organizuar se e 7 korrikut, ajo nuk prodhoi dot efektin surprizë të së parës. Në 7 korrik përkrahësit e PD që u derdhën në bulevard arritën tre qëllime jo të vogla. Së pari, ata i vunë vulën njëherë e mirë dilemës, nëse Berisha edhe pa zgjedhur strukturat e reja, qe në gjendje ta mobilizonte formacionin më të madh të opozitës. Ai tregoi se, mirë apo keq, portreti dhe ftyma e tij janë ato të shumicës dërrmuese të partisë që drejton. Së dyti, ajo dëshmoi se përpara idotësive alla Yuri Kim, për të vendosur se kush duhet ti prijë opozitës, idhtarët e “popullit më pro amerikan të kontinentit”, preferuan të sillen si “barëngrënës”, duke përqafuar konceptin demokratik të përzgjedhjes se liderve që duan vetë.  


Pra, 7 korriku, realizoi një mision të madh: ai i dha fund opozitarizmit fasadë për të rikthyer në skenë “armiqtë” realë të Edi Ramës.


Lexo me tej:

Bojë, qirinj e flamuj/ Si u zhvendos protesta tek dyert e Kryeministrisë (FOTO) 

Ndryshe nga katër muaj më parë, tubimi i kësaj radhe nuk kishte më për qëllim mbijetesën e ekuilibrave demokratikë në vend, por dilemën se sa opozita reale, tashmë e konfirmuar dhe e zgjeruar bashkë me Partinë e Lirisë, do të qe në gjendje ta sfidojë regjimin që sundon prej një dekade. 

Në këtë kuptim, nga ky tubim nuk pritej, as denoncimi i vjedhjeve të Ramës, as thirrjet ‘poshtë monizmi”, me të cilat Berisha i ftoi të brohorisnin në kor pjesmarrësit e shumtë dhe as premtimi se një ditë padroni i oligarkëve do të përfundojë në burg.   

Përpara kësaj proteste, të paralajmëruar prej shumë kohësh, shtrohej pikpyetja se sa do të qe në gjendje të kriste fasadën e strukturës autokratike të rilindjes.

Emrat pikantë/ Kush erdhi, e kush jo në protestën kundër Ramës

Duhet pranuar se qoftë për nga forca e dhunës, qoftë për nga radikaliteti veprimeve, 12 nëntori është ende shumë larg asaj që bëri Lulzim Basha në 2019.  Kur goditi parlamentin dhe kryeministrinë me bomba molotov, PD-ja e athershme nxorri në pah fytyrën më të egër të një klike që mbyste popullin e vet me gaz lotsjellës; kur grisi mandatet dhe bojkotoi zgjedhjet ajo tregoi, faqe të gjithëve, regjimin e vetëm monist të kontinentit. Mëkati i saj rezultoi më pas se nuk kishte këllqe për ti shpënë deri në fund ato që niste. Makthi i opozitarëve atëherë ishte se Lulzim Basha nuk po arrinte të berishizohej dot kurrë. Ndërsa shqetësimi i tanishëm është se mos virusi i luli-zimit mund të ketë prekur edhe vetë Berishën.

Po të dëgjoje fjalën e liderit demokrat gjatë mitingut, nuk qe e vështirë të dallohej se ai e shtyu rrugën radikale për pas zgjedhjeve të majit. Mëse një herë ai paralajmëroi ndërkombëtarët se po u prek vota nuk do të ketë më stabilitet, duke kërcënuar: “mjerë ai që cënon zgjedhjet”. Pra, Berisha që prej vitesh është rrekur ti mbushë mendjen të gjithëve se nuk mund të ketë garë të ndershme me Edi Ramën, tani po thotë se do ti përgjigjet atij me destabilitet, po vodhi edhe njëherë më shumë në 14 maj. Kjo luftë e re, e shtyrë për një datë të ardhshme, ironikisht ngjan si dy pika uji me sloganin e Bashës që u bë viral në rrjet: “beteja sapo ka filluar”.

Berisha shton presionin, kërcënon të destabilizojë vendin

Natyrisht, përballë një pushteti të korracuar me paratë e oligarkëve, të mbrojtur nga dhuna e bandave dhe të sublimuar nga mediat e shitura, asnjë opozitë nuk e ka të lehtë të zgjedhë rrugën radikale. Por, pikërisht për këtë, ajo nuk e ka luksin ti krijojë militantëve të saj iluzione më shumë sesa e ka takatin.

Dhe në 12 nëntor ajo ra në këtë kurth. Ndërsa verën që shkoi dëshmoi se ekzistonte, këtë herë nuk shkoi dot më larg, për tu përvijuar si rrezik për pushtetin e pamatë të Edi Ramës. Aksioni i saj është ende në stanjacion nga i cili duket se nuk do të dalë, pa u grabitur edhe njëherë në 14 maj.   

©Lapsi.al

 

 

 

 


77 Comments

 1. ARRESTOHET YMER GELBAZA KELLIRA POLICIA E KAPI YMERIN DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CUPIT AFER PALLATIT ETE ARMINA MEVLANIT DHE ZENI TE BABIT thotë:

  ZOTI BUSHATI BESOJ SE E KENI VEREJTUR YMER GELBAZA KELLIREN DHE YLLI PATEN NUK KANE BOLE AS ZEMER PER TE ZENE EMRIN POR LEHINSI ZAGAR SE JANE TE VETEDIJSHEM SE KU ANDI DHE ARMAND SHKULLAKU I TALLNI KEQ ZAGARET E TREDHUR NGA KOQET NGA EDI RAMA

 2. Kete e kam shkruar me 1 Nentor 2022:

  “””
  Programi i Protestes.

  1) Ne oren 16 filloni te afroheni

  2) Ne oren 18 grumbullohuni

  3) Ne 19 beni si te forte

  4) 19-20 – fjalime

  5) 20-21 – kercenime

  6) 21-22 – shperndahuni avash avash

  7) 22-23 – pace/pilaf

  8) Ora 23 – Kthimi per ne shtepi. Kamza te shkoje ne Kamze, ndersa ata te qyteteve te tjera ose te flejne ne shpijat e te afermve ose te presin per furgonin e mengjesit tek stacionet perkatese.

  Faleminderit
  “””

  Kemi gabuar vetem me 30minuta-1ore per perbylljen pasi kishim parashikuar se do zgjaste pak me shume.
  Sinqerisht nuk mendonim qe protesta do ishte kaq e lodhur. E lodhur dakord, por jo deri ne kete pike.

  Tani pyetja qe ju duhet t’i shtroni vetes eshte: si ka mundesi qe NE i dime kaq sakte planet e pales tjeter?

  1. me llogaritë qenke i mangët, ashtu si me argumentet, që kurrë nuk i ke në komentet e lodhura e të sforcuara sa që nganjëherë ngjajnë edhe si ironi, dhe nuk kuptohesh se je me edvinin apo kundër.

     1. E drejte. Kam gabuar me me shume se dy ore persa i perket kohe-zgjatjes, qe thjesht tregon qe prisja me shume. Por me zerat jam shume ne rregull.

 3. YMER GELBAZA KELLIRA ME NJE DOSJE TJETER PER EDI RAMEN:GREG KRISTAQ RAMA NUK ESHTE BABA I ZAHOS POR ESHTE ALEXANDER VUCIC.. thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE MUHAMED VELIUT

 4. Te pakten Berisha as nuk ka thene qe nuk do hyje ne zgjedhje me Ramen, as qe do kerkoje garanci per zgjedhje, sepse e di mire qe garanci nuk do te kete. Ne ndryshim nga Basha, eshte treguar i sinqerte me njerezit qe thret ne proteste. Ai po pret masakren e radhes elektorale, e cila sigurisht do perkoje me zgjedhjet lokale te vitit tjeter, per te legjitimuar dhunen qe mund te shpertheje me pas. I tille sic eshte mekanizmi i PS edhe nese Rama do te donte t’i ‘falte ‘ keto zgjedhje per hir te stabilitetit do ta kishte te pamundur te ndalonte inercine e mekanizmit perdhunues te tyre qe e ka ushqyer per nente vjet. Per kete arsye , dhuna eshte pothuajse ngjarje e sigurte por kerkon kohen e vet. Berisha e ka luksin e kohes, e ka mundesine te shohe e te prese levizjen e pashmangshme te kundershtarit e pastaj ta fajesoje ate vete per litarin qe do te hidhet ne qafe. Ne mos per te legjitimuar dhunen, masakra e radhes elektorale , mendon se i intereson per te forcuar pozitat me nderkombetaret, sic ndodhi ne 2001. Duhet te kuptojme qe Berisha nuk eshte akoma nje lider plotesisht i lire. Eshte ende ne iluzionin, qofte edhe ne shpresen racionale, qe Amerikanet do ta falin. Berisha eshte ne nje moment skizofrenie politike qe luhatet mes fatalitetit dhe nje shprese qofte edhe te vaket per t’u pranuar serish brenda botes se ‘civilizuar’. Te shikojme se cila prirje do triumfoje pas vjedhjes se zgjedhjeve lokale. Kush ka pritur per ndonje levizje radikale sot, apo ne cdo date para zgjedhjeve lokale , e ka mbajtur frymen kot. Gjithsesi, nuk eshte pa rendesi fakti qe keto jane protestat me te medha qe kemi pare.

  1. Neri,je gabim,pasi Berisha nuk po pret maskaraden e radhes,por e di qe do pesoje humbjen e radhes dhe sa per revolucion,me vjen keq por Berisha do vdesi me endrren e pa realizuar per te djegur Shqiperine per here te trete…

   1. Nese vazhdon ne rrugen e Sodomizimit dhe Gomorrizmit politik dhe social, Shqiperia do te digjet me apo pa Berishen. Ne nuk e kemi e kemi as per here te pare. Te shtypurit qe e dine kush po i shtyp, ne nje moment do reagojne. E kane bere, do e bejne prap!

  2. Neri, me pelqen analiza.

   Ne nje fare menyre kritiket jane zhgenjyer sepse nuk gjeten ate çfare prisnin prej te dyshuarve te zakonshem: Dhune ne nje proteste.

   Por çka eshte thelbi eshte mbeshtetja me pjesemarrje e prostestes. Kjo proteste ishte politike dhe e dyta e radhes e thirrur nga Berisha.

   Berisha pra eshte i konfirmuar si lider i PD dhe i opozites giithashtu . Protesta e tij e dyte rezulton opozitare dhe masive por jo e dhunshme.

   Mendoj se vetem budallenjte nuk ndryshojne qendrim. Si dhe eshte thelbesor qe jo vetem masivja e protestes nuk pati dhune, por Opozita e Rezitences premtoi ate çfarë mund te bejnë politikane te eksperiences si Berisha dhe Meta: identifikimin e manipulimit te votave, dhe perkrahjen e permbysjes se regjimit qe organizon “keto lloj” zgjedhjesh e numerimi votash.

   Si reflektim final, do shtoja qe shume u gezuan per eDramen sepse (1) pak me i ri pra me shume estetike dhe (2) nuk bente me keq se Qeverisjet Berisha. Te dyja pluset e djeshme rezultojne sot ne favor te deshires per te rikerkuar Berishen. Diku, dikur, gabuam te gjithe. Klm!

 5. Bushat,gjerat jane te thjeshta,per sa kohe opozita drejtohet nga Berisha dhe Meta,Rama do jete kryeminister…

 6. YMER QELBAZA EDHE KUR MASTUBON NGA KARI I RRJEDH QELBESIRE DHE MUT NGA BYTHA E FRROK CUPIT thotë:

  YMER BIK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE MUHAMED VELIUT

 7. Hej, dreq o pune! Qenkan mbledh te gjithe si per vaki! Hiqni mor prekonceptet nga truri!

  Ore edhe po te iki Rama, dhe te vije politikani me i virgjer dhe me i drejte qe mund te egzistoje ne imagjinaten tuaj, ai ose 1) do te humbi virgjerine heret apo vone, ose 2) do te humbi pushtetin shume shpejt ose 3) do te vritet.

  Vjedhja, korrupsioni, mungesa e ndershmerise, katunarlliku, deshira per t’u pasuruar shpejt, eshte i rrenjosur thelle ne shoqerine tone kryesisht fale 45 viteve te komunizmit.

  Nuk do te mund te blihej vota nqs. nuk do te kishte bytheqira qe do ta shisnin ate.

  Vete menaxhimi i shtetit ketu, nuk behet dot po nuk mbylle syte per te mos pare zyrtaret qe vjedhin deri ne tenderat me ordinere dhe si mund te menaxhosh shtetin po nuk u more vesh me ata qe ju quani Oligarke?!

  Proceset e transformimit te shoqerise duan dekada. Dhe nuk eshte e thene qe ne fund produkti te jete ai qe imagjinoni ju. Se fjala vjen mund te qelloje qe te dalim ne fund edhe nje vend si ato te Amerikes Latine.

  Relaksohuni mor daj. Shijoni te gjitha proceset e transformimit. Sepse ne Shqiperi gjerat duken kaq qarte dhe eshte e gjitha kaq e bukur per t’u pare.

  Per mua personalisht dhe ne kontekstin e mesiperm, Edi Rama tani per tani, eshte njeriu i duhur ne momentin e duhur per Shqiperine.

  Dhe numrat nuk gabojne: te jane rritur turistet, te jane rritur te huajt qe zgjedhin te jetojne ketu, te eshte rrit parja qe ata sjellin me vete.
  Dhe po edhe parja e piste eshte rrit dhe s’me plas kari fare. It’s very welcome. Dhe s’ka asgje te keqe. Sepse, e di qe do ju skandalizoje, por keshtu fucking funksionon bota. Grow the fucking up!

  1. Shoku Palikari, pas 9 vitesh qeverisje nuk mund te bindesh ende me propagande infantilizuese. Je shume jashte relitetit. Ndoshta koha ecen me ngadale nga Juve andej lart.
   Por nese do te bindesh te tjere, lutem na fol pak kontabilitet: sa numra? Sa vlera? Para, pas, gjate? Na trego shifra vella, jo pordhe me rigon. Edhe pse me pelqen shume rigoni. Ilaç jete eshte.

  2. Është interesant se edhe nëse kam dërguar në këtë portal një koment në një apo dy javë, më del shënimi i refuzimit me motivimin se “po shkruaj si dendur e duhet ta ul ritmin e komenteve”
   Ndërkaq vërej se këtij palipenisit patronazhist të Ramës, i lihet fushë e lirë që për çdo shkrim të dërgojë nja dhjetë paçavure të tij antishqiptare .
   Bile para ca kohësh, vura re se ishte hequr edhe shkrimi i Lapsit , bashkë me komentet, ku kisha bërë një koment demaskues për këtë patronazhist.
   Në këtë shkrim të Bushatit vërej se ai e shvlerëson demostratën e djeshme, pasi Berisha nuk na doli “revolucionar” luftarak kundër ………. imperializmit amerikan., por foli vetëm për Sorosin..
   Në këto ujra janë edhe palo komentet e palipenisit.
   Kam ngulur këmbë në disa nga komentet e mija, se përceptimi që Rama është “i preferuari” i SHBA, është krejtësisht i gabuar.
   Rama me veprimet e deklarimet e tij publike, është një lider i pabesueshëm për perëndimin, pasi faktikisht ai ndonëse shitet si pro perëndimor, de facto lidhjet më të forta i ka me lindjen apo regjime totalitare.
   Këto ditë ai i deklaroi një gazetari të huaj, se i ishte mirënjohës Rusisë, Turqisë e Kinës që e paskan “ndihmuar popullin shqiptar” me vaksinat kundër Kovidit, kur BE e SHBA “e braktisën” sipas mendjes së tij.
   Nuk besoj se e kanë haruar shqiptarët , që ai “i siguroi ” disa qindra mijë vaksina kineze kontrabandë, nga një “mik” i tij emrin e të cilit e mbante të fshehtë, e që doli më vonë se ishte Di Maio, një lider i majtë italian i “pesë yjeve”, që në zgjedhjet e fundit nuk arriti të marë edhe mandat deputeti.
   Nëse në dukje perëndimi “po mbështet” Ramën, kjo nuk vjen nga besimi që kanë për te, por përkundrazi, sepse bën një politikë prej sharllatani e kameleoni.

   Rama është i vetmi kryeministër në historinë e shtetit shqiptar, që haptazi e ka shfaqur miqësinë e tij të madhe me një lider serb aktual, ish ministër i propogandës së Millosheviçit.
   Vuçiçi haptazi e ka shfaqur dashurinë e tij të madhe për Putinin, e nëse ke mik Vuçiçin, ke mik edhe Putinin
   Serbia e rrethuar nga të gjitha anët nga vende antare të NATO, bën sikur aspiron për tu integruar në BE, e për fat të keq një pjesë e dipllomacisë perëndimore, bën sikur e beson këtë.
   Meqë Rama është një politikan i shantazhueshëm për të kaluarën e të tashmen e tij korruptive,
   dipllomacia perëndimore e SHBA bëjnë sikur e vlerësojnë ate si një partner për të evituar një Ukrainë të dytë në Ballkan si një xhol të komandueshëm.
   Mbrëmë një ndër mediat më të fuqishme të botës, VOA , që përfaqëson njëkohësisht edhe politikën e qeverisë amerikane, transmetoi si lajm të parë demostratën e opozitës shqiptare kundër Ramës, (e theksoj edhe një herë “kundër Ramës”,) si demostratën më të fuqishme që është bërë në Shqipëri.
   Po mbrëmë VOA dha edhe një lajm për vlerësimin e një dokumentari të një regjizori shqiptar, që kishte në qendër të tij 20 gra të lindura e të ritura në internim në Gradishtë të Lushnjes, të persekutuara çnjerëzisht nga regjimi komunist.
   Në demostratën e djeshme u dëgjuan edhe thirrjet “poshtë komunizmi” që janë bërë më të ralla në Shqipëri, e komunizmi nuk është thjeshtë një fillozofi, por një realitet i një regjimi kriminal monist njëpartiak që u perjetua gati 5 dekada nga shqiptarët, , ashtu siç përceptohet sot edhe qeverisja e Ramës.
   Jo po edhe Berisha ka qenë “komunist” sepse ka qenë antar i PPSH, ulërin Rama duke haruar se të gjithë intelektualët në kohën e regjimit enverist, ishin të detyruar që të antarësësoheshin në ate parti, për të ushtruar profesionin e tyre.
   Ka boll informacione publiku shqiptar për kameleonizmin e amoralitetin e Ranës, një pinjoll i antarit të presidencës së Ramiz Alisë e nip i një antari të Byrosë së KQ të PPSH, për të mos i besuar “antikomunizmit” të tij.
   Nuk e dinë kancelaritë e vendeve demokratike perëndimore, këtë të vërtetë për Ramën ?
   Pamvarësisht se Berisha ka qenë antar i PPSH, e ky është një fakt i dhimbshëm për historinë e lëvizjes demokratike antikomuniste, dhe pamvarësisht se edhe tek ai shihen tendenca të kultit të individit, figura e tij është e pakrahasueshme me karagjozin Rama, në të gjithë protretin njerëzor, politik e moral.

   1. Salih Berisha o rrot kari ka qene sekretar partije dhe si i tille automatikisht qe spiun i sigurimit shtetit Qe ai qe dilte neper gjyqe dhe deshmonte kundra disidenteve te kohes dhe i conte ne litar qe ai qe internonte koleget e tij per tju zene vendin Dihet se cfare bythqiri ka qene dhe eshte Salih Ram Berisha,dordoleci i vucidolit Edi Rama ska bere gjera te tilla po ka qene kundra regjimit te Enver Hoxhes dhe kete e dine ata qe e kane pas njohur dhe me pare

    1. Është bërë tashmë tepër bajate e qesharake akuza se Berisha “ka qenë sekretar i parë i PPSH”, se paskej qenë disa muaj sekretar i organizatës së kësaj partie në fakultetin e mjekësisë e ku nuk ka pasur më shumë se nja dhjetë antarë.
     Mbaj mend se në institucionin ku kam punuar, kam pasur miqësi me sekretarin e partisë, e ai ndonëse e dinte që unë isha pjesë e “kllasës” armike të komunizmit, mbante qëndrim kritik ndaj atij regjimi.
     Në fillim i druhesha bisedave të hapura me te, nga ndroja se mund të spiunohesha në sigurim, por kaluan disa vite dhe u binda se nuk ishte ndonjë komunist fanatik e nuk përfundova në hetuesinë e regjimit, flisja me të lirshëm si me të gjithë të afërmit e mijë të persekutuar.
     Bile mbaj mënd se dikur ai më propozoi që të futesha në “organizatën e partisë”, që të mund të bëja karrierë.
     Ja thashë copë se edhe pse më interesonte kjo, nuk do ta bëja kurrë se po të bëheshe antar i asaj partie e do të dilte qoftë ndonjë i afërm familjar si i dënuar politik, vetë e familja e afërme do të përvundonim në burg apo internime.
     Çfarë dua të them me këtë :
     Jo të gjithë “antarët e PPSH” ishin përgjegjës për krimin e luftës së kllasave.
     Enver Hoxha vrau e persekutoi edhe bashkëpuntorët e tij më të zellshëm në krime e disa prej tyre edhe në momentet e pushkatimit, paburrërisht thërisnin “të na rojë partia e shoku Enver”.
     Po a mund të konsiderohen ata si të “persekutuar” nga regjimi komunist ashtu siç abuzohet sot nga propogandat majtiste ?
     Duhet të dijmë se nga shtresa e shqiptarëve antikomuniste, të drejtën e studimit për në universitet arritën ta marin shumë pak persona, vetëm ata që ishin të talentuar në një fushë apo ishin të shkëlqyer e më të gjitha notat dhjeta.
     95% e atyre që u bënë shtresa intelektuale, ose vinin nga familje komuniste, ose kishin ndonjë të afërm “komunist” që i ndihmoi për të marë të drejtën e studimit.
     Ama të gjithë intelektualët nuk mund të bënin karrierë, ose përfundonin në skajet më të humbura të Shqipërisë, nëse nuk do të pranonin të antarësoheshin në PP.
     Brezi i tre dekadave të fundit, as arrin ta kuptojë ate realitet po niset nga realiteti i pluralizmit politik edhe ai i cunguar.
     Në fillim vitet 90- kur u përmbys regjimi diktatorial komunist një partiak, intelektualë të deklaruar antikomunistë, ishin vetëm ata që ishin kalbur me dekada në burgje e që kishin humbur aftësitë fizike për të drejtuar.
     Gjithë administrata shtetërore për disa vite ngeli ajo e diktaturës, pasi specialistë të arsimuar e me formim demokratik, nuk mund të prodhohen si domatet që mbillen në pranverë e vilen në verë, por duhen disa vite e bile edhe dekada sa të krijohet një shtresë dominuese intelektuale me formim perëndimor.
     Jo më në dhjetëvjeçarin e parë , por edhe sot në poste shtetërore apo si më të aktivizuar në media, kemi ata që u arsimuan e qeverisën në kohën e Dullës, apo që propogandonin në media mrekullitë e udhëheqjes së tij.
     Kujtojnë vërtetë disa naivë se Edi Rama paskej qenë në rininë e tij antikomunist apo antienverist e kundërshtar i atij regjimi e nuk ka qenë “antar i PP”
     Antarë të PP nuk kanë qenë me ligjin e asaj kohe edhe qindra mijë spiunë të sigurimit, po a mos kjo i ka bërë ata që të quhen antikomunistë ?.
     Rama i rritur me pekule në një familje të shtresës së lartë komuniste, vërtetë që nuk arriti të antarësohej në PP, e vërtetë që ka pasur qëndrime ekstravagante të një të riu të përkëdhelur të bllokut.
     Po cilat ishin “kundërshtitë” e tij për diktaturën ?
     A thua vërtetë ishte antikomunizmi ?
     Jo mor jo.
     Ishte natyra e tij anarshiste e ultra liberale deri në amoralitet , apo shijet e tij estetike në veshje e sjellje prej garipi tironas.
     Në një kohë kur mbi 98% e moshatarëve të tij mezi blinin një palë pantallona doku e mezi siguronin bukën e përditëshme, ai i rritur mes bollëkut kujtonte se po bënte revolucionarin duke grisur pantollomat xhins që të dukej i varfër.
     Në një kohë që shumë piktorë të talentuar kalbeshin burgjeve të akuzuar për “modernizëm borgjez”, ky piktor fare i pa talentuar, na bëhej sapo mbaronte shkollën e lartë, pedagog në ate shkollë.
     A mund të dalë ndonjë adhurues i “artistit të madh” Edi Rama e të na thotë se cila pikturë e tij i pëlqen ?
     Kryeveprat e tij na qenkan zhgaravinat primitive në muret e kryeministrisë, njëlloj si zhgaravinat që zbulohen nëpër shpellat e njerëzve të Neandertalit nëpër shpella,.
     Nëse nuk do të bëhej kryeministër, askush , jo më jashtë Shqipërisë por edhe mbrenda saj nuk do ta kishte njohur ate fare si piktor.

   1. Po dakord edhe?!

    Nqs. une jam rrote kari komplet, ti mendon se do te prekem shume nqs. ti me thua “rrote kari”?!

    Eshte njesoj sikur une te te them ty qe je “nje katnar koke-cepsh dhe i pagdhendur”.

    Do te perbente ndonje ndryshim per ty?! Jo!

    Keshtu qe scroll, scroll…!

 8. Pu pu pu… duke ndjekur permbledhjen e metingut tek Syri TV. Ua cfare… as mediokritet nuk mund ta quash…

  Jo vetem qe s’dine te flasin se nuk jane te afte… por duket 10 kilometra larg qe nuk jane as te motivuar.

  Sikur i kane nxjerre me zor aty.

  Ua cfare turpi! Edhe Syri i Qimit qe po del bosh se nga nje ane kerkon ta shesi si sa me te ngrehur protesten, nderkohe qe videot flasin qarte.

  Njerez fallco, qe s’dine te flasin… te pamotivuar…

  1. Vjen nje moment o Jorgo, qe verborrea jote behet kaq monotone dhe fillon e gogesin njeriu i shkrete. Je bere jo vetem i neveritshem, por edhe i merzitshem sepse po konsumohesh. Duhet te pushosh ca kohe, them une…

   1. Ke te drejte o alteregoja ime virtuale.

    Kjo fushate u mbyll me sukses.

    Duhet te pastrohem nga i gjithe ky mut ku kam notuar keto dite. Do notosh e vetme.

    Do ja fus per Maldives. Do ja qi robt.

    And in case I don’t see ya… good afternoon, good evening, and good night… 😉🥂

   2. Por ki parasysh nje gje, po te jap te drejte vetem sepse merresh me ndjesine, sepse gjithsesi si bytheqir shqiptar qe patjeter je dhe me te gjitha shanset jo i kampit tone, ke zakonin e keq qe merresh me personin dhe jo me permbajtjen.

    Nuk merresh me ” O Jorgo, por nuk eshte e vertete qe protesta ishte ashtu sic thua ti sepse 1, 2, 3… keto jane kunder-argumentet e mija.

    POR JO, ti si nje shqiptar tipik, merresh me: po se je bere monoton, por jo se po gogesij, po jo se je bere i neveritshem. Po jo se po me dhemb bolja…. Po per ca shkruan ketu mi/mo? Ke ardh si pidh i bukur? Ke ardh ketu qe une te te bej fresk?

    Jep argumente! Eshte debat!

    Pse zgjidhja jote eshte vetem me anullu tjetrin! Pse nuk ke kellqe te debatosh?

    S’je i atij niveli? Pra me i larte, me i ulet? No problem. Qendro fucking larg!

   3. Kerkoni ndryshimin e vendit, kur nuk ndryshoni dot veten.

    E kuptoni cfare bytheqirash jeni?!

    Eshte Logical Fallacy Numer 1: Ad personam!

    Dhe ti as me njeh mua! Kjo eshte e bukura. Por forca e zakonit te qelbur nuk te le.

    PS: I anullova pushimet ne Maldive. Do te te qi robt ketu derisa te behesh njeri! 😉

  2. More skuth i pa moral.
   Quan “njerëz fallco” e “të pamotivuar” ata dhjetra mijë shqiptarë që dolën për të kërkuar ikjen e Ramës e që nuk dijnë të flasin.
   Shqipërisë nga keqqevirsja e Ramës i kanë ikur edhe nja 740 mijë banorë të tjerë, veç mbi një milionë e gjysëm të tjerë të ikur në këti 32 vite.
   Nuk ka nevojë të flasin “bukur” ata dhjetra mijë protestues.
   Mjafton që kanë dalë me vullnetin e tyre të lirë të protestojnë me thirrjet Rama ik.
   Sigurisht me thirrjet “Rama ik”, nuk mund të presësh që një karagjoz i pamoralshëm të lëshojë pushtetin se këtë mund ta bëjë vetëm një politikan i ndershëm.
   Por nëse në Shqipërinë që i ka ngelur më pak se dy milionë nga afër 5 milionë që ka pasur, të dalin qoftë edhe 10 mijë që të kërkojnë ikjen e një kryeministri, këto janë baraz me 10 milionë gjermanë që do të dilnin kundër liderit të tyre aapo 34 milionë amerikanë.
   Ty skuth haleshë që fshihesh me një mbiemër penisi, të duket vetja më i zgjuar se ata 10 mijë që protestojnë, por të siguroj se më së paku ti nuk i afrohesh nga formimi intelektual e moral asnjë prej tyre, pasi ata dalin hapur edhe duke rrezikuar veten e familjen .
   Më e pakta ti mund të jesh një ish sigurims i kthyer në patronazhist, apo ndonjë mafioz droge që ke hall që të mos ikë qeveria që mbron trafiqet tënde.
   Edhe diktatorët më kriminalë, ndonëse shtypin me egërsi protestat, nga frika deklarojnë se protestat janë të domosdoshme, kurse ti na del e proteston kundër protestave

   1. ku i pe dhjetra mijra ne proteste o kar Gjithsej 9 mije maloke dhe ish puntore te administrates Berisha qene aty dhe ata te paguar me nga 10 euro dhe ju kishin prere biletat per te ardhur ne Tirane me parate e marre nga Rusia

   2. Sa ka patur Shqiperia mo kari? 5 Milione???!!! 😀 😀 😀

    Jeni totalisht te vonuar nga trute e kokes.

   1. Ua ua uaaa…

    E ca pastaj? Eshte turp te flasesh me fjalor grash?!

    Ishte pikerisht nje grua qe nxorri ate koken tende me cepa ne kete bote.

    Keshtu qe mundohu te tregosh pak me shume respekt per seksin e nenes tende, pra seksin femeror.

 9. Andi per te njejten ngjarje Lulin e bente cope ndersa Berishes i vjen verdalle e sja mban me ja plas ballit. Legenllik ashiqare

 10. Zyrtarët e lartë të Berishës, sigurisht, e dinë se prej tij nuk del më gjë, por këta janë aq të korruptuar saqë shfaqen pas tij, me qëllim që t’ i shikojë me b… dhe të mos i denoncojë. Se B…. mund t’u thotë fare kollaj: ‘ Pa eja këtu more tezak!, unë t’i di ku i ke fshehur paratë, o silli paratë o jep jetën!’. Këtë frikë kanë. Sepse kanë parë si ka bërë B… me të tjerët deri më sot, prandaj iu duket e çmuar t’i rrinë pas B-së.Neri bytheleprsi ekselent i lulzimes tani i eshte kthyer spiunit salih metaj duke share lulin,o neri si cecen e ben mire kete pune

 11. YMER MOS SHKRUEJ KETU TE LAPSI.al PO IK FUTJA KARIN NE EDI RAMES DHE ALEXANDER VUCIC thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE MUHAMED VELIUT

 12. Hahaha… hej po pse nuk thoni qe Metes i paska ik zeri per lesh si kucke, me keq se Bashes nje here e nje kohe!

  😀 😀 😀

 13. Oh my gosh, prezantimi i Berishes, si me qene ne nje fucking Wrestling Show… 😀 😀 😀

  Ndizni celularet!!!!!!

  What the fucking fuck! 😀

  1. O tru peshk !
   Thirrja për ndezjen e celularëve erdhi si shkak që shitësi i fiqve urdhëroi prerjen e dritave në bulevard, që të mos dukej pamja e plotë e pjesmarësve.
   Tu sei un porco.
   Du bist ein Schwein

   1. Seriozisht e mendon kete?!

    Ok mo ok. Dakord. Nuk ishte e inskenuar, ishte e improvizuar. Qe I don’t fucking belive it, por whatever.

 14. Hahaha… Berisha qe flet per gjuhen e Rames ne parlament…

  Berisha i Prokurores Prostitute Bulevardi! Ne Prime Time! 😀

 15. Perfundimisht, se tani po shoh pjesen finale te fjalimit te Berishes tek Syri, ky eshte totalisht i mbaruar.

  Berisha ka patur gjithmone nje karizem psikopatike frymezuese, por tani eshte i fikur.

  Eshte nje lloj Bashe 2.0

  Nuk ka asnje fjali, asnje fjale qe mund te frymezoje elektoratin qe vendos fatet e zgjedhjeve.

  Lere pastaj ky sulmi ndaj aleateve tane Perendimore qe e ben totalisht Toksik. Me Toksik se c’ishte already.

  “Edi Rama Mos harro traditen e shqiptareve per liri!!!”

  Po shko mor rrote kari! Ca karin thu! 😀 O Enverist i karit! 😀

 16. Me vjen mire qe parashikimi i kimites dhe rrogtareve analist kete here doli jashte parashikimeve te teorive te tyre konsiprative se do behej dhune.

  Mashtruesa!

 17. Qeveria rama ka nje opozicion popullor shume me te madh se perkrahesit e tij, problem mbetet qe opozita nuk ka lider. Keto qe drejtojne, jane te pabesushem e duhet injoruar. Njerez mos pranoni kete qeveri te deshtuar, njerez refuzoherni non graten Berisha!

 18. Kështu e nis raportimin e saj mbi protestën e Sali Berishës dhe Ilir Metës, Agjencia Shtetërore Ruse e Lajmeve, Tass, sipas së cilës, në Tiranë protestohet për shkak të korrupsionit dhe varfërisë.
  Agjencia e Lajmeve Tass është kujdesur të citojë dy aleatët në opozitë teksa flasin me tone lufte për “tradhtarë” dhe “beteja që duhen fituar.”Shpellkare do kete dhe per ju rubla ruse jehona nga rusia vjen dhe per ju qe jepni jeten per bythen e salihut

 19. SKENDER MINXHOZI JA FUT KARIN NE BYTH KOL SALLAKU SKYPE DHE CAR BOLES BOLINO thotë:

  SKENDER MINXHOZIT JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT YMER GELBAZA KELLIRES DHE EDI RAMES

 20. Jam ne medyshje midis Anila Basha dhe Lenc Vangjeli per personin qe fshihet pas Jorgos, me siguri qe eshte femer .. nuk do e kene q*r sa duhet te shkreten se eshte lop!

  1. Shiko ne te gjithe brenda nesh kemi pak mashkull dhe pak femer brenda.

   Po te duash mund ta thellojme kete bisede.

   Ndonje kritike per cfare kam shkruar me lart a kishe?! Apo je thjesht nje debil pa lidhje?!

 21. Keto protesta jane te sforcuara. Per pjesen me te madhe te pjesemarresve, eshte nje xhiro ne Tirane pa leke. Ku jane te paguara transporti, sufllaqja + 1 pije. Cdo gje e sforcuar e perseritur nga te gjitha forcat politike ne opozite. Mungon fryma, mungon kauza, mungon inspirimi. Dhe nuk eshte rastesi qe ndodh. Nese kjo skene politike dominohet nga 3 baloze, nuk kane arsye mos e gjejne fjalen me njeri tjetrin. Eshte goxha placke per tu ndare.
  Nese do kish vendosmeri, mjaftojne dhe cereku i atyre e ishin dje ku pjesa derrmuese duhet te vijne ne proteste me kembe jo me autobuz, me qendrese per dite per ore, te rrijne atje ti shkulin dhembet kryeministrit arrogant dhe hajdut. Por jo me Berishen dhe Meten.

 22. YMER QELBAZA KELLIRA ME NJE DOSJE TE RE PER EDI RAMEN-GREG KRISTAQ RAMA BABA I ZAHOS DHE JO ALEXANDER VUCIC… thotë:

  KY YMER QELBAZA KELLIRA KUR JA PUBLIKOJ DOSJEN E INCEST SE SI KRISTAQ RAMA JA PALLOJ GRUAN EDI RAMES DHE E SOLLI NE JETE GREG KRISTAQ RAMEN EDHE NE KOHE YMERI I MBANTE LLAPEN NE BYTH TE SALI BERISHES PRANDAJ O MBAN GOJA ERE MUT DHE NUK KA PERSON I GJALLE TI OFROHET AFER YMERIT SE TE TRONDITE TE QELBE FARE

 23. ku i pe dhjetra mijra ne proteste o kar Gjithsej 9 mije maloke dhe ish puntore te administrates Berisha qene aty dhe ata te paguar me nga 10 euro dhe ju kishin prere biletat per te ardhur ne Tirane me parate e marre nga Rusia

 24. Pordhtesta qe nje komedi alla Non Grata te dy hajduteve dhe krimineleve te kombit Salih Talloferja dhe Ilir kurva

 25. GREG KRISTAQ RAMA VELLAI I EDI DHE OLSI RAMES E TALL KEQ ZAGARIN E EDI RAMES YMER QELBAZA KELLIREN thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT MUHAMED VELIUT CAR BOLES BOLINO DHE EDI RAMES

 26. Dhunohet gazetari investigativ, Adriatik Doçi: Më qëlluan nga mbrapa me sende të forta,salih gazidede ne sulm kunder gazetareve qe denonciojne aferat e dyshes spiuneve salih metaj sulmohet nga lumneshi

 27. YMER QELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH ADRIATIK DOBICIT DHE CAR BOLES BOLINO thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH TIK DOBICIT ,KOL SALLAKU SKYPE ,CAR BOLES BOLINO,FRROK CUPIT,Edi RAMES dhe Alexander VUCIC

 28. Nuk besoj se ka të dytë në këtë vend, që të adhuroj një histori të rëndë si ajo e 21 janarit që përfundoi me katër vrasje politike nga Sali Berisha, përveç dikujt që është i sëmurë dhe ndjen kënaqësi vetëm nga gjaku. Akoma më keq të kesh adhurim dhe për vrasësit dhe për të vrarët, në kohë të ndryshme, vetëm për një shkak: vetëm se urren Edi Ramën, i cili as u vra më 21 Janar dhe as vrau më 12 Nëntor.
  Edi Rama

  1. YMER QELBAZA JA VJEDHE FOTOT ARMINA MEVLANIT NE RRJETET SOCIALE DHE IK JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT thotë:

   YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT KOL SALLAKUT SKYPE CAR BOLES BOLINO SKENDER KURVA MINXHOZIT KRESHNIK SPAHIUT DHE EDI RAMES

 29. Sali Berishën del kundra kësaj rezolute, duke vazhduar qëndrimin armiqësor, që historikisht ky person ka ndaj Ushtrisë Çlirimtarë të Kosovës (UÇK).

  Çka na bën të mendojmë mbi dokumentat dhe faktet që po dalin çdo ditë në dritë mbi besnikërinë ndaj një marrëdhënie okulte, që kjo parti ka me Rusinë e më shumë se me vetë rusët, me monedhën e tyre.Masturbim total i ketij koqes se majte te salihut dhe quhet stalin e neri

 30. “Primaret e PD, vetëm në 16 bashki”, ironia e Edvin Kullurit: Të jetë nga entuziazmi i madh, apo nga…Stalin neri xixa fax ari komentuesit me te zellshem pro salih metaj,spiunet ekselent te byrektores se foltores kandidoni vende bosh per maloke cecene,shans per ju te tregoni sa shpellkare jeni

 31. YMER QELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH EDI RAMES ALEXANDER VUCIC DHE REXHEP ERDOGANIT thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE ADRIATIK DOBICIT

 32. ta lëmë non gratën të vazhdojë këngën e vet përçarëse në vetmi, sepse ashtu si liria ka emra dhe mban ato të udhëhqjes çlirimtare të Kosovës edhe tradhëtia ka emër.

  Dhe mban atë të Sali Berishës.

 33. GREG KRISTAQ RAMA I TALL KEQ ZAGARET YMER QELBAZA KELLIREN DHE SKENDER MINXHOZIN thotë:

  YMER QELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH SKENDER MINXHOZIT DHE ARTUR AJAZIT

 34. VOA: Dhunohet gazetari që publikoi shkrime për Metën dhe Berishën,vetem lapsi i bushatit dhe syri i qimit nuk shkruajne asnje fjale per gazetarin Doci qe u sulmua diten e protestes qe spiunet salih metaj zhvilluan

 35. Klevis Balliu sulmon gazetarët: O shtazë, jeni të mjerë! Protesta ishte provë e suksesit tonë,lideri i ceceneve shpellkar kercenon opinionistet e gazetaret qe nuk mendojne si spiunet salih metaj,media e pavarur syri e lapsi nuk reagojne ne mbrojtje te gazetareve

 36. Qe Edi Rama eshte nje vampir gjakpires qe po ben kerdine mbi parate e shqiptareve duke i zhytyr 13 miliarde euro vjedhje besoj se shumica bien dakort! Por as Sali krimineli qe eshte non grata nuk duhet pare si shprese! As Ilir pazarxhiu qe po cmendet thjesht nga inati pse nuk ja ka nevojen Edi qe te vidhte dhe ai ne keto shifra te frikshme! Keta 4 elemente, Rama, Meta, Berisha e Basha duhen zhdukur te gjithe nga skena politike shqiptare! Mos harroj dhe me plehren, Erion Veliaj! Shoqeria civile duhet te sherohet me nje lider te ri qe sben kompromise me te keqen ndaj shqiptareve, duhet te guxojne shume njerez!

 37. Perveçs slloganit qe ishte teper i goditur , pjesa tjeter ishte : me godit edhe nje here tjeter e do ta shohesh .

 38. nuk është puna tek Yuri Kim, por atë nuk e njeh si kryetar vetë SHBA, për të mos përmendur pastaj Britaninë e Madhe, që e kanë shpallur non grata.

  Dhe meqë thotë se e njeh gjithë bota si kryetar të PD, le të tregojë kush e uroi kur e mori PD-në me vendim gjykate.

  Ose të tregojë nëse e ka vizituar ndonjë ndërkombëtar në zyrë këto muaj, meqë prretendon se e njohin si kryetar të PD.Salih metaj i ores 07:37 sa bukur komenton ceceni

 39. Emigrimi i deputetëve të rëndësishëm të Berishës nga kreu i paritsë së tij drejt bashkive, është i njëjtë me motivin e deputetëve të tjerë që ikin në bizneset e tyre. Kanë të njëjtin motiv në sfond, mungesën e perspektivës me Sali Berishën dhe Ilir Metën në krye.

 40. Berisha akuzonte një politikan shqiptar, i cili në atë kohë ishte deputet dhe ministër i Partisë Socialiste, përkatësisht Agron Dukën dhe vëllain e tij, Armando Dukën, se janë pjesë e “Klanit të Zemunit”.

  Një klan mafioz dhe kriminal që u emërtua pasi bizneset i kishte në Zemun, një qytetezë pranë Beogradit, në breg të lumit Danub.

  Kaluan vitet, e “Dukët e krimit” janë jo vetëm aleatë të ngushtë të tij, por edhe pjesë e enturazhit mediatik e lobist.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.