• |
ide | kryesore

Pikat e errëta të planit për pallate dhe marinën e Durrësit

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Me publikimin e plan-biznesit të “Marina & Jahtet e Durrësit” rezulton se në mungesë të plotë të transparencës, qeveria arriti një marrëveshje shumë të leverdisshme për investitorin e huaj, por duke lënë pas dore interesin e shtetit shqiptar.


Është i njohur fakti se kompania private nuk do të paguajë taksë infrastrukture dhe as nuk do të bëjë pagesën për fondin e strehimit social, siç parashikon ligji. Me këtë “bujari” qeveria llogaritet se i dhuron kompanisë 150 milionë euro (7% e shumës së parashikuar që do të arkëtohet vetëm nga shitja e apartamenteve).


Përveç kësaj, pasi i fal një sipërfaqe më të madhe se 1 milion metër katrorë në Durrës, fitimet e shtetit shqiptar llogariten të jenë 280 milion euro, ndërkohë që projekti do të gjenerojë një shumë gati 10 herë më të madhe, që është mbi 3 miliard euro.

Përtej llogaritjes së parave, plani i biznesit zbulon disa detaje të panjohura më parë, që rrëzojnë propagandën e deritanishme.

Gazetarja Ola Xama kujton se për vite me radhë u propagandua sikur “Shqipërisë më në fund i trokiti në derë fati dhe disa pasanikë nga Emiratet Arabe po vijnë të Rilindin Durrësin dhe portin e qytetit”, por nga leximi i kontratës, rezulton e kundërta: “fati ka trokitur në derën e investitorit”

Sepse, në intervistat dhe prezantimet e vazhdueshme mbi projektin vëmëndjen kryesore e zë marina dhe jo pallatet apo hotelet që do të ndërtohen në Durrës.

Durres-Yachts-Marina, pamje nga projekti

Ndërkohë vëren gazetarja, marina që do të ndërtohet është relativisht e vogël, krahasuar me disa destinacione të tjera turistike të vendeve të tjera.

“Projekti zhbën tërësisht Portin mijëvjeçar dhe sjell ndërtimin e një kompleksi me pallate, dy hotele dhe një marinë të vogël me 280 vende e cila planfikohet të ndërtohet e fundit. 84 vende do të jenë për jahte të mëdha dhe 196 për varka dhe jahte të vegjël. Për analogji mund të bëjmë disa krahasime me koncesionet e dhëna në Shqipëri për marina turistike. Numri i vendeve të ankorimit në Portin e Kalasë së Turrës parashikohet të jetë 700, ndërsa në kontratën e parë me kompaninë Yldon në Durrës 500. Nëse i krahasojmë me porte të tjera afër me ne si në Kotor, Split dhe Greqi numri i vendeve të ankorimit është sërish më i ulët. Po ashtu projekti ndan ndërtimin e vendeve të jahteve për gjatësi mbi 40 metra dhe nën 40 metra. Standardi dhe konkurrenca që kanë disa nga marinat më të zhvilluara të Europës, në Antibes (jugu i Francës) apo Porto Cervo (Sardenja) është për gjatësi jahtesh mbi 170 metra” shkruan Xama, e cila ngre pikëpyetje edhe për kompaninë offshore që ka hyrë në lojë.

Duke parë lëvizjen e shumave të mëdha të parave, është në pikëpyetje fakti nëse do të kalohen në filtra investitorët, që do të futen si palë e tretë.

“Kompania thotë se 80 milion euro të kapitalit do ta sigurojë nga bankat dhe do të pranojë financimin nga palët e treta. Sa do të jetë financimi nga palët e treta dhe sa nga xhepi i saj? A do të kalohen filtra për këto financime m.q.s. në mes ndodhet një kompani Offshore, ku mund të hyjnë para nga grupe kriminale, por edhe financues të terrorizmit ndërsa në Shqipëri do të figurojë sikur vijnë nga shoqëria Eagle Hills? Asnjë fjalë për filtra të kapitalit në kontratë” shkruan Xama.

Lexo edhe: Shfryrja e flluskës të Portit Turistik të Durrësit

Lexo edhe: Video/ Rrëshket Rama, “miliona” sharje për Portin e Durrësit

Gazetari Klodian Tomorri nxjerr një aspekt tjetër që shfryn propagandën e deritanishme të qeverisë, sikur këtu kemi të bëjmë me nje investim të jashtëzakonshëm.

Përkundrazi, investimi do të ketë formë të ngjashme me atë që bën rëndom çdo ndërtues në Tiranë. Pa pasur të gjitha paratë, hap gropën për pallat dhe me lekët që shet apartamentet, vazhdon ngre katet e mbetura.

Projekti kerkon 2.1 miliarde euro investime per realizimin e plote. Por kompania financon vetem 160 milione euro. Nga keto 80 milione euro nga kapitalet e veta dhe 80 milione te tjera kredi nga bankat. Pjesa tjeter, pra afro 2 miliarde euro gjenerohen nga vete projekti. Me pak fjale modeli i biznesit ne Portin e Durresit eshte njesoj si ai i kullave te Tiranes. Merr lejen, hap themelet dhe parate te vijne vete qe ne grope, pa patur nevoje te investosh gje” shkruan Tomorri.

Ndryshe nga sa u pompua në media mbi ndërtimin e marinës dhe hoteleve të shtrenjta në modelin e Dubait, plani i biznesit tregon se situata në terren është krejt tjetër. Fokusi do jetë te shitja e apartamenteve.

“Projekti eshte dukshem i orientuar drejt apartamenteve, njesoj si resortet strategjike qe bejne biznesmenet tane. Publiku dhe ekonomia kombetare nuk fitojne gje kur dikush nderton apartamente dhe i shet, por fitojne kur ndertohen hotele dhe asete te tjera qe gjenerojne aktivitet ekonomik. Ne 820 mije meter katrore toke qe shteti i jep kompanise, do te kete vetem dy hotele me 850 dhoma. Pra toka falet per apartamente” shkruan gazetari.


Projektligji për “Marina dhe Jahte Durrës” u fut me procedurë të përshpejtuar në parlament. Në vend të kishte një diskutim të hapur për leverdinë më të mirë të shtetit shqiptar, për privilegjet që i ishin bërë kompanisë private apo për përfitimet që do të kishin qytetarët e Durrësit, kryeministri Rama shpërtheu në sharje kur i kërkuan të diskutohej më shumë mbi marrëveshjen.

Sipas Ramës, mjafton që mbi projekt është vendosur emri i Emaar dhe diskutimi mbyllet aty. Opozita e ka ankimuar çështjen në Kushtetuese, megjithatë sipas kontratës punimet do të nisin në tre muajt e parë të vitit të ardhshëm./Lapsi.al

Të dhënat nga plani i biznesit

• “Marina & Jahtet e Durrësit” pritet të gjenerojë 3.2 miliardë euro për 20 vite
• Albanian Seaports Development Company (ASDC) është kompania me të cilën përfaqësohet shteti shqiptar
• ASDC ka 33% të aksioneve
• ASDC pritet të arkëtojë rreth 280 milion euro në 20 vjet
• Fitimi i të gjithë projektit pritet të jetë 854 milionë euro
• Shteti ka falur 812 mijë metra katrorë truall në Durrës
• Sipërfaqja bruto e ndërtimit do jetë 1.36 milionë metra katror
• 93% e sipërfaqes do të jenë apartamente dhe zyra
• 3.5% do të jenë hotele dhe sipërfaqe tregtare.
• Lartësia e ndërtimit, fillon nga G+2 dhe mund të shkojë deri në G+18 për ndërtimin e Landmark Building
• Do ndërtohen gati 13 mijë apartamente (4 mijë në fazën e parë dhe rreth 8600 në fazën e dytë)
• Hotelet do të kenë më shumë se 850 dhoma
• Eagle Hills Real Estate Development, shoqëria e investitorit nga Dubai
• Kjo shoqëri kontrollohet 100% nga North East Real Estate Holdings Limited, kompani offshore
• Nshmi Development L.L.C, kompania që i bashkohet konsorciumit
• Projekti parashikon 80 mijë m2 hapësira të gjelbra, deri në 700 m gjatësi plazhi dhe deri në 280 vende për jahte.


16 Comments

 1. “Pse erdhi në Tiranë i besuari i Putinit vetëm një muaj para votimit të Rezolutës? Si dhe sa e shiti Sali Berisha votën dhe heshtjen e Qeverisë shqiptare asokohe ndaj kësaj Rezolute? Si hyri Partia Demokratike në bordoronë e Kremlinit pas këtij takimi dhe sa milionë rubla janë transferuar në llogaritë apo në interes të Sali Berishës?”Po te mendosh me vrimen e bythes gjithmone te shkone mendja per kar o Gimi ceceni i fundit ne foltoren e salih metaj

  1. Kur të dijmë se kush je ti e sa ke përfituar nga vota që ke shitur, do të “besojmë” edhe “shitjen e Berishës” tek Putini.
   Në 32 vite sa ka qenë Berisha në politikë, nuk ka qenë asnjëherë në Moskë apo Beograd, kurse Rama e ka bërë Beogradin si Durrsi e Moskën si Athina.

 2. Pak ta quash Edi Ramen Pisin ose Gangsterin me te madh te koherave🤮🤮🤮 thotë:

  Perse EDI Rama viziten e pare e beri ne Rusi????Perse Edi Rama viziten e dyte e beri ne Kine???Perse Edi Rama viziten e trete e Beri ne dogana ???A ka lidhje Edi Rama me Miqte Muzhike te Anetes kur ishte ne Rusi e shkreta Ndjese Paste Sa kamiona me Banane hynin kur ai “gjoja” vizitonte Doganat ???Me Qindra!Sa takime secrete Ka bere me kryepleherat e Botes kunder Vendit !!!Vidh Rrip !!!

 3. Pra ne fillim do ndertohen pallatet e pastaj ndoshta edhe bejne nje mol te ankorohen disa gomone dhe motovedeta.

  Edi Rama me ithtaret pasi betonuan cdo bire te mundshme ne Tirane tani duan ta kthejne portin e Durresit ne kotec betoni dhe tullash.

 4. Militantja e Berishës kërcënon Ramën: Me jepni një snajper, jam gati ta vras. Hallall 30 vjet burg! Kujdes Haloperlidolin o ceceni i ores 15:04,ti qe per salihun mbasi i ke shkerdhy motren vajzen mamin i vret dhe kokat ja con salihut qe ai te besoje qe e ke bere ti o shpellkar funksional

 5. mesazhi kryesor i protestës ishte ai që tha Sali Berisha. Pa atë nuk do ketë kurrë stabilitet Shqipëria. Ishte e vetmja gjë e sinqert e thënë në protestë. Është i vetmi premtim që ai mund të bënte. Por ai është thjeshtë një plak që nuk ngre dot brekët e veta, ndaj nuk ja ul dot pantallonat Shqipërisë. (Mund ti ul pak portofolin Zenit)

 6. Do te isha kurioz ti shikoja gjithe keta komentuesit “Cuba” me gjuhe te “hekurt” dhe me urrejtje te madhe cdo te benin valle po te ishin perballe njeri tjetrit. Filloni e shaheni me libra shtepie e me ctju zeje goja, por gjeja qe me ben me shume pershtypje eshte fakti qe askush nuk merret realisht edhe me lajmin, por edhe me aq sa eshte publikuar. Perse duhet te shajme njeri tjetrin duke mbajtur anen e njerit apo te tjetrit. Ketu eshte fjala per pasuri publike qe na takon gjithsecilit te perfitojme por edhe ta mbrojme nga vjedhja. Pasi per hir te vertetes asgje nuk eshte publikuar (pervec disa modeleve 3D si perhere) dhe asgje nuk eshte transparente. Si cdo pune qe e ben edvin rama kur ja do xhepi dhe interesi nuk pyet e shkel me kembe kedo e cdo gje. Kjo eshte e turpshme. Dhe me e renda eshte kur njerezit zihen me njeri tjetrin kush eshte burre me i mire ose me shume apo me pak hajdut dhe edvin rama me te gjithe dallkauket nga te dy krahet ndajne e shqyejne pronen publike per xhepat e tyre.
  Akoma nuk po e kuptoni o njerez qe me te humburit jemi ne populli dhe jo ata me kete dallkauk ne krye

 7. Do te isha kurioz ti shikoja gjithe keta komentuesit “Cuba” me gjuhe te “hekurt” dhe me urrejtje te madhe cdo te benin valle po te ishin perballe njeri tjetrit. Filloni e shaheni me libra shtepie e me ctju zeje goja, por gjeja qe me ben me shume pershtypje eshte fakti qe askush nuk merret realisht edhe me lajmin, por edhe me aq sa eshte publikuar. Perse duhet te shajme njeri tjetrin duke mbajtur anen e njerit apo te tjetrit. Ketu eshte fjala per pasuri publike qe na takon gjithsecilit te perfitojme por edhe ta mbrojme nga vjedhja. Pasi per hir te vertetes asgje nuk eshte publikuar (pervec disa modeleve 3D si perhere) dhe asgje nuk eshte transparente. Si cdo pune qe e ben edvin rama kur ja do xhepi dhe interesi nuk pyet e shkel me kembe kedo e cdo gje. Kjo eshte e turpshme. Dhe me e renda eshte kur njerezit zihen me njeri tjetrin kush eshte burre me i mire ose me shume apo me pak hajdut dhe edvin rama me te gjithe dallkauket nga te dy krahet ndajne e shqyejne pronen publike per xhepat e tyre.
  Akoma nuk po e kuptoni o njerez qe me te humburit jemi ne populli dhe jo ata me kete dallkauk ne krye

 8. Zyrtarët e lartë të Berishës, sigurisht, e dinë se prej tij nuk del më gjë, por këta janë aq të korruptuar saqë shfaqen pas tij, me qëllim që t’ i shikojë me b… dhe të mos i denoncojë. Se B…. mund t’u thotë fare kollaj: ‘ Pa eja këtu more tezak!, unë t’i di ku i ke fshehur paratë, o silli paratë o jep jetën!’. Këtë frikë kanë. Sepse kanë parë si ka bërë B… me të tjerët deri më sot, prandaj iu duket e çmuar t’i rrinë pas B-së.O lali si nje cecen i shtepis Lapsi ty te lejohet ti perseritesh dy here keto pacavure por si spiun qe je te takon

 9. Tridhjet e dy vite më vonë ne vazhdojmë të gënjejmë veten se këto dy personazhe janë shpresa jonë, e ardhmja jonë. Mjerim më të madh nuk mund të përfytyrohet, i ngjashëm me mjerimin që shkaktojnë profetët e rremë tek ndjekësit e tyre duke u predikuar rimëshirimin.

  Vendi ka nevojë uluritëse për një parti opozitare pro- përëndimore, euroatlantike dhe pa profetë sovranistë.

 10. Ti bejme nje Pyetje Lindes. :SA i KA. KUSHTUAR. VESHJA NE DARKEN ME MACRON????SA. PENSIONE MUND TE PAGUESHIIN ???? KU i GJEN AJO. ???? HAJDUTE DHE SHUME. E PISET !!!KREMI I SHTRENJTE. NUK. TA. MBULON PISLLIKUN. 🤡👺😡💩 thotë:

  Vetem Palltoja e Kuqe e Lindes per te takuar Sorren i ka kushtuar 80000 mije $$$$ Po komplet veshja $$$$$$$ Kurse nje pensionist merr 100$ qe Linda Fshin Bythen !!!!HAJDUTER. DHE KRIMINELE KAQ!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.