• |
ide | kryesore

Video/ Broja, titullar pa shenjë ndaj Newcastle: Chelsea rrëzohet në St. James Park

-Instant, Sport, Video
Newcastle

Surprizë në St. James’ Park. Newcastle mposhti 1-0 Chelsea dhe është i treti në klasifikim, -2 nga City, edhe pse me një ndeshje më shumë. Magpies arritën suksesin e pestë radhazi, duke dënuar Blues në humbjen e tretë radhazi në Premier League. Potter humbi Loftus-Cheek menjëherë për shkak të dëmtimit, i zëvendësuar në minutën e 7′ nga Thiago Silva. Pas një pjese të parë pa gola dhe me pak emocione, sfida u ndez menjëherë në fillim të pjesës së dytë. Newcastle u bënë menjëherë të rrezikshëm. Longstaff dhe Guimaraes u bllokuan në zonë nga Kovacic dhe Mendy. Pastaj ishte përsëri Longstaff që u rrotullua në zonë, me topin që përfundon pak mbi traversë. Nga Armando Broja, titullar edhe në këtë ndeshje, asnjë gjurmë. Sulmuesi shqiptar u zëvendësua në të 78 nga Havertz, por i gjithë Chelsea ishte inekzistent.


Lexo më tej: Video/ EFL Cup, Manchester City dominon Chelsea, Broja nuk bën dot keq: eliminohet Tottenham e Arsenal


Fillimi i shkëlqyer i Magpies u shpërblye në pjesën e dytë. Willock nënshkroi avantazhin 1-0 me një të djathtë të fuqishme, pas nismës personale të Almiron. Blues u shtynë përpara, por nuk shkuan përtej një goditje me kokë të Havertz, që nuk u shfrytëzua nga Jorginho. Tashmë, Chelsea do të rifillojë Premier League më 27 dhjetor në Stamford Bridge kundër Southampton me një -8 shqetësuese nga vendi i katërt i Tottenham. Nga ana tjetër, befason akoma Newcastle i Howe, zyrtarisht një nga emrat e mëdhenj në këtë kampionat.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.