• |

Video/ Dzeko udhëheq përmbysjen e Inter: Atalanta në vështirësi, Inzaghi rikuperon për herë të dytë radhazi

Dzeko

Interi fiton në Bergamo, shkon në disavantazh dhe reagon duke sjellë në shtëpi tre pikë themelore për klasifikimin dhe vetëvlerësimin. Kështu përfundon pjesa e parë e kampionatit të skuadrës së Simone Inzaghit, që fitoi 3-2 në fushën e Atalantës. Merita e zikaltërve është se drejtuan një ndeshje që nisi keq falë Edin Dzeko.

Në javën e 15-të të Serie A, Atalanta u mposht 2-3 nga Inter në ndeshjen e drekës. Në stadiumin Geëiss një ndeshje emocionuese u zhbllokua nga vendësit në minutën e 25-të. Një penallti perfekte e Lookman, që futi në krizë Inter për shumë minuta. Por para pushimit, Dzeko barazoi rezultatin për zikaltrit, ndërsa në çerek orëshin e parë të pjesës së dytë përfundoi përmbysjen. Fillimisht boshnjaku shënoi dygolëshin personal, ndërsa autogoli i Palomino i hoqi kënaqësinë e trisit. Mbrojtësi argjentinas në minutën e 77-të shleu gabimin duke shënuar golin e 2-3. E megjithatë, kjo nuk i mjaftoi Atalantës për të shmangur humbjen e tretë radhazi në kampionat.

Lexo më tej: Video/ Dimarco fantastik, Inter shpartallon 6-1 Bolonjën: sukses edhe për Fiorentina e Torino

Një sukses i rëndësishëm për Inter, pavarësisht dhjetë minutave të fundit presion, pas golit të Palomino. Sukses në një fushë të vështirë ndaj një kundërshtari të ashpër, por edhe i dyti radhazi i fituar me përmbysje. Skuadra e Inzaghi duket se e ka lënë pas atë defekt emocionaliteti dhe mungese reagimi të javëve të para të vështira. Për Atalantën, megjithatë, është humbja e tretë radhazi në kampionat. E kjo e fundit vjen para një pushimi të gjatë në të cilin Gasperini do të duhet të mendojë shumë.