• |
ide | kryesore

Analiza/ Çfarë të presim tani që zgjedhjet në SHBA thuajse përfunduan

-Instant, Arkiva, F1, Planet
SHBA

Humbja e mandatit republikan tani është zyrtare. Demokratët kanë ruajtur kontrollin e Senatit të SHBA. Ja pse kjo ka rëndësi.


Katër ditë pasi dhjetëra miliona amerikanë dolën në votime, fitorja e ngushtë e Catherine Cortez Masto në Nevada vonë të shtunën më në fund dha një rezultat vendimtar në betejën politike kombëtare.


Demokratët tani kryesojnë 50 vende në 49 në dhomën e sipërme të Kongresit të SHBA. Edhe nëse republikanët fitojnë garën e mbetur për Senatin në Gjeorgji, Zëvendëspresidentja Kamala Harris do të jetë në gjendje të hedhë një votë të thyer.

Ky ka qenë rasti për dy vitet e fundit, natyrisht – dhe i hap rrugën Presidentit Joe Biden që të kalojë edhe dy vjet të tjera duke mbushur gjykatat federale me të emëruarit e tij dhe duke e mbushur administratën e tij kryesisht ashtu siç e sheh të arsyeshme.

Më e rëndësishmja, nëse një vend në Gjykatën e Lartë mbetet vakant për shkak të një pensioni të papritur ose vdekjes së një gjyqtari, republikanët nuk do të jenë në gjendje të bllokojnë zgjedhjen e zotit Biden. Demokratët kujtojnë se si në vitin 2016, udhëheqësi i atëhershëm i shumicës në Senat, Mitch McConnell e pengoi kandidatin e Barack Obamës që të merrte një seancë dëgjimore.

Fitorja në Nevada do të thotë se balotazhi i Senatit të Xhorxhias më 6 dhjetor nuk është më një garë kryesore për të përcaktuar kontrollin e dhomës. Zoti Biden, megjithatë, tha se “është thjesht më mirë” që demokratët të arrijnë në 51 vende. Jastëku shtesë sigurisht e bën më të lehtë menaxhimin e shumicës dhe do të ndihmojë gjithashtu në vitin 2024 kur partia do të ketë më shumë vende në rrezik për të mbrojtur.

Ka ende gjasa, megjithëse jo e sigurt, që republikanët do të kontrollojnë një shumicë të vogël në Dhomën e Përfaqësuesve, duke sjellë një sërë dhimbje koke për presidentin.

Axhenda e tij legjislative ka vdekur dhe një mbikëqyrje më agresive republikane është në pritje, por edhe kjo ka një vijë të mirë – nëse kundërshtarët e tij politikë nuk janë në gjendje të qeverisin efektivisht për shkak të mosmarrëveshjeve të brendshme.

Pasojat e këtij historike të rezultatit të zgjedhjeve afatmesme sfiduese janë ende duke u zbuluar.

Qëndrimi i Joe Biden brenda partisë së tij është forcuar. Këshilltarët e tij tani po flasin me më shumë besim për qëllimin e tij për të kërkuar një mandat të dytë si president. Ish-rivalët e tij, si Senatorja liberale e Massachusetts, Elizabeth Warren, po e lavdërojnë.

“Kjo fitore i përket Joe Biden,” tha ajo të dielën. “Udhëheqja e presidentit na vuri në një pozicion – çdo kandidat lart e poshtë në fletëvotim – për të folur për atë që demokratët luftojnë dhe çfarë ne ofrojmë”.

Ndërkohë, e ardhmja politike e Donald Trump është dëmtuar, ndonëse sa e qëndrueshme mbetet për t’u parë.

Një ditë pasi demokratët fituan Senatin e SHBA-së dhe ndërsa vazhdojnë të fitojnë gara rrëqethëse në Dhomën e Përfaqësuesve, disa republikanë po dalin para kamerave për të vënë fajin drejtpërdrejt në këmbët e Donald Trump.

trump

Ata janë në përgjithësi, megjithatë, të dyshuarit e zakonshëm që kanë qenë kritikë të rregullt të ish-presidentit në të kaluarën.

Senatori Bill Cassidy, i cili tha se kandidatët e mbështetur nga Trump “nuk performuan” në zgjedhjet e ndërmjetme, votoi për të dënuar ish-presidentin në gjyqin e tij të dytë të shkarkimit. Guvernatori i Maryland, Larry Hogan, i cili tha se ish-presidenti u kushtoi republikanëve në zgjedhjet e fundit, hodhi një votë presidenciale për “Ronald Reagan” në 2020, jo për zotin Trump.

Testi i vërtetë do të jetë nëse aleatët për një kohë të gjatë të Trump – njerëz si senatori Lindsey Graham i Karolinës së Jugut, anëtarë të grupit konservator të Dhomës së Lirisë ose guvernatorë të shquar republikanë – do të kthehen kundër tij.

A do të gjejnë gjëra të tjera për të bërë kur zoti Trump të mbajë një tubim në shtetin e tyre? A do ta mbajnë gjuhën nëse ai kandidon për president? A do të rrezikojnë zemërimin e zotit Trump nëse nuk janë mjaftueshëm mbështetës? Të paktën deri më tani, nuk ka asnjë shenjë për këtë.

Sipas raporteve të fundit, aleatët e ish-presidentit po i shtyjnë republikanët e interesuar për poste drejtuese në Kongres që të mbështesin publikisht aspiratat presidenciale të zotit Trump.

Njëra, kongresmenja Elise Stefanik e Nju Jorkut, e ka bërë tashmë këtë. Nëse më shumë ndjekin shembullin, mund të jetë një tregues se – pavarësisht nga ngjarjet e fundit – politikanët ambicioz republikanë ende e shohin rrugën e tyre drejt suksesit të varur nga bekimi i ish-presidentit.

Peizazhi politik në SHBA duket dukshëm më ndryshe se sa ishte vetëm një javë më parë.

Demokratët po ndihen më të sigurt se ku qëndrojnë, ndërsa republikanët luftojnë për të rifituar ekuilibrin e tyre. Por duke pasur parasysh natyrën e pasigurt të politikës amerikane këto ditë, nuk ka asnjë garanci që terreni nuk do të zhvendoset përsëri para një kohe të gjatë.

BBC, përshtati në shqip ©Lapsi.al 


2 Comments

  1. Dhjetra mijra mskina numerimi votash u bllokuan dye vitat moren nje jave te numeroheshin dhe ende nuk kane mbaruar.Biden tha do zgjas me jave se e homot e majte e kishin planifikuar vjedhjen. Jane keta okehra hajdut qeviune dhe na krijojne DpAK dje na jaoin mesime Amerikone Dhjerokracie

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *