• |
ide | kryesore

Zgjedhjet lokale, Rama si Alfred Çako

-Instant, 1, 2, Ide

Turi paraelektoral, që kryeminstri Rama ka nisur në vigjilje të zgjedhjeve lokale të 14 majit, po dëshmon se strategjia e partisë në pushtet edhe këtë herë do të jetë ajo e stigmatizimit të kundërshtarëve dhe e kushtëzimit të alternativave tek e “keqja më e vogël”. Fabula e rublave ruseve, e tradhëtisë kombëtare, e frontit anti perëndimor, etj, që fillon e mbaron tek Sali Berisha, është deri më tani refreni i vetëm i një force që ka 10 vite që qeveris vendin. Një force që kërkon të mbetet në pushtet jo si rezultat i arritjeve të veta, por gjithnjë si pasojë e “fajin e ka Saliu”.


Shkëputja e raportit me ata që e kanë votuar dhe të cilët ka përgjegjësinë për t’i qeverisur, e ka transformuar Edi Ramën dhe organizatën e tij, në një makinë propagandistike që, këtë herë, diskursit lokal të “frontit të së keqes” po mundohet t’i japë edhe një veshje ndërkombëtare, që shkon nga konspiracionet e opozitës me Kremlinin e deri tek tonet patritotike e sovraniste që rreken të manifestohen sa në Këshillin e Europës e po aq në mediat e huaja.


Kjo lloj manovre politike, që po shndërrohet në një çelës për të lexuar çdo gjë që ndodh në vend, po mbyll derën kryesore nga duhet të kalojë politika e një mazhorance, atë të të kuptuarit të shqetësimeve të qytetarëve dhe përgjigjes ndaj këtyre shqetësimeve. Mjafton si shembull për të kuptuar këtë, reagimi i partisë në pushtet për protestën e opozitës në 12 nëntor. Asnjë përfaqësues i saj nuk ka shtruar deri tani pyetjen më normale; dakort Berisha dhe Meta, po ata dhjetra mijëra njerëz që dalin në rrugë, a kanë të drejtë të protestojnë? Çfarë i bën sot shqiptarët, që jo vetëm në rrugë, por edhe në sondazhe, të jenë në shumicë dërrmuese të pakënaqur me qeverisjen? A mjaftojnë petullat me rubla dhe spiunë për të mbushur tryezat e tyre?

Partia Socialiste qeveris sot vendin në të gjitha bashkitë e tij. Ka kryetarët, ka 100 përqind të këshillave bashkiakë, ka të gjithë tepsinë e qeverisë qëndrore, ka parlamentin ku kalon çdo ligj që dëshiron, ka policinë, ka drejtësinë e re, ka ndërkombëtarët dhe satelitët në hapësirë, pra nuk ka asnjë pengesë për të realizuar atë program për të cilin e kanë votuar. Në prag zgjedhjesh, marrëdhënia katër vjeçare me votuesin, do të kërkonte që të flitej pikërisht për këtë bilanc mes premtimeve dhe realizimeve. Për më shumë, si kurrë ndonjëherë, qeverisja lokale ka qenë ekskluzivisht në duart e një force të vetmë politike.

Kryetari i kësaj force do të duhej që të ballafaqohej sot me qytetarët për t’u dhënë adresë shqetësimeve të tyre. Kush i ka penguar krerët lokalë të rrisin mirqënien e qyteteve të tyre, pse ende nuk është zgjidhur furnizimi me ujë të pishëm 24 orë, si e kanë administruar buxhetin e bashkive që vazhdojnë të pluskojnë në borxhe, si ndodhi që qindra milionë euro të rilindjes urbane përfunduan në shurrëtore publike dhe gropa ku gëlojnë bretkosat. Kush janë përfituesit e tenderave e koncesioneve dhe si janë shpenzuar paratë e taksapaguesve lokalë, kush ka përfituar nga lejet e ndërtimit dhe si ka ndodhur që tokat ku nuk lejoheshin ndërtimet u mbuluan nga betoni pasi ato u blenë nga klientët e qeverisë.

Për këto çështje e plot të tjera, që janë pasojë direkt e menaxhimit lokal nga një dorë e vetme dhe ndikojnë çdo ditë në jetën e qytetarëve, do të duhej ballafaqimi elektoral si kontratë katër vjeçare e të zgjedhurve me zgjedhësit. Mirëpo të dëgjosh kryeministrin e vendit, të ngjan sikur bashkitë i ka drejtuar Berisha me Metën sipas porosive të Putinit dhe sigurimit të shtetit. Ai madje ka gjetur dhe një togfjalësh, që e përsërisin pa e kuptuar papagajtë e tij, “rubla çorba”, me shpresë se përdorimi i emrit të një prej grupeve të rokut nacionalist serb do ta zhvendosë debatin për qeverisjen lokale në frontin e Lindjes. Edi Rama në këtë demarsh ka shkuar aq larg sa po rivalizon denjësisht edhe konspiracionistin me famë, Alfred Cako. Në takimet paraelektorale, ku njerëzit presin të dëgjojnë për hallet e tyre, Rama shpjegon se si një parti ruse, në vitin 2011, paska blerë “frontin e tradhëtisë” për të votuar në Parlamentin Europian rezolutën e Dik Martit dhe 6 vjet më vonë, e ka shpërblyer PD me 500 mijë euro pasi Putini donte të rrëzonte qeverinë e Tiranës.

I gjithë ky konspiracion, i denjë për filmat e Netflix, po shpaloset sot kur është koha për të kërkuar dhe dhënë përgjegjësi për qeverisjen vendore. Mirëpo Edi Rama, shtetit të të cilit i kanë dalë të gjitha sekretet në pazar, në vend të gjërave tokësore i ka dhënë vetes një mision hyjnor: ta na shpëtojë ne dhe perëndimin nga “forcat dhe aleancat e errësirës”. Mund ta bënte dhe më thjeshtë, mjafton të këmbente vendet me Alfred Cakon. Qeverisja nuk do ishte më keq dhe historitë që do dëgjonim padyshim më të bukura. ©lapsi.al


59 Comments

  1. Afred cakos ti hash mune…Uuuuups, edit ti hash mune dhe ti marresh pleshtat!
   Shpifarak!
   E ca pastaj se i kane 100% bashki e komuna. Shume mire bejne. Vetem te verbuarit nuk e shohin perparimin e madh te cdo njesi vendore. Rinia pleqeria femia jane te lumtur. Po ka edhe nga ata qe nuk e duan pushtetin popullor. Ti marrin te keqen frEdit

   Presim vizita nga 128 emrat e fuggrisurve te komentojne qe fajin e ka saliu!

  2. Po më mand kari po. Ai ka 10 vjet qe ta ka futur karin ngoj ti vazhdon ben bejte me cako e tako. Rrot kari su poqe iher

 1. YMER QELBAZA KELLIRA ME NJE DOSJE TE RE PER EDI RAMEN- GREG KRISTAQ RAMA BABA I ZAHOS DHE JO ALEXANDER VUCIC SI ESHTE PERFOLUR NGA BATON HAXHIU thotë:

  YMER QELBAZA KELLIRA ESHTE ARRESTUAR SONTE .YMERI U KAP DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE MUHAMED VELIUT AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT DHE ZENIT TE BABIT

 2. Bravo Shkullaku ! Por, pasi qesha me ironine e gjetur, me lindi pyetja: À e pranon Alfred Cako krahasimin me “tezat” e mykura te Rames ?

  1. Fredi eshte intelektual pak i rroitur, por sa libra ka lexu fredi rama nuk i ka pa me sy.
   Nuk besoj se fredi do ofendohet. Do e perllogarise variabel te re ne teorite e tij. Biles do dalle pak loqen e majte

 3. Nuk do kishte asgje te keqe me kete analize, madje do te ishte shume e mire sikur te mos ishte per faktin qe autori “per inat te vjehrres, ka fjetur me mullixhiun”.

  Rrjedhimisht, ndjese i dashur, por… 👎

  Je i paragjykuar, i pabesueshem, pra fjala jote ka humbur vleren. Nuk te vej domosdoshmerisht faj, madje te kuptoj, por kjo eshte gjendja…

  Google: si te besh nje blog te suksesshem? (ne anglisht) dhe ke per te pare qe fjalet kyce jane: tregohu i sinqerte dhe luajal me audiencen.

  Dhe meqe ra fjala kete te fundit Rama e ben shume mire. Like it or not.

  1. Jorgo koment i dobet, gjys suvlaki me zor.
   Mundohu pak me shume per gjysmen tjeter. Karton te verdhe nga fuga

   1. Jam me pushime ne Maldives. Ndjese se komentin me poshte e kisha per ty, por siti i lodhur i Bushatit dhe Shkullakut qe llapin nga mengjesi deri ne darke kundra puneve te qeverise, por kur-vjen-puna-per-pune nuk arrijne dot te ndertojne as nje website te hajrit per vete… beri qe komenti t’i shkonte padashje bashkebiseduesit me poshte.

    ޗިއަރސް

  2. Jorgo, vërtet shkruan bukur, me stil të zhdërvjellët etj, do të thonin kritikët letrarë, por….. nuk ke thelb, përmbajtje, argument e del jashtë shkrimit, ose pak tangent me thelbin e tij.

    1. Maldive te astiri tek kati siper masazhit me leke, e o jorgo futi nii sufllaq ne yzberish anash topit se jane lire.
     Po e pe kol sallaksin te hyrja thuj te mbledhe mendjen se vjollca nuk e qas me
     Po ca ore dilni nga pallati i kongreseve ju turni i dyte?

     1. Mos me kujto sufllaqet se jam ne diete Keto! Me lejohet vetem mish, arragosta dhe peshk. 😥

      Tek Astiri shes nje ambjent biznesi. Nqs. je i interesuar me thuaj. 🤑🤑🤑

   1. Thelbi nqs. nuk e ke kuptuar ende eshte aq i thjeshte sa duket shume i komplikuar: veshtrohu para pasqyres!

    “Who’s to blame? Well certainly there are those more responsible than others, and they will be held accountable, but again truth be told, if you’re looking for the guilty, you need only look into a mirror.” – V

     1. Pikerisht frEdi eshte Gogoli ku nje pjese e audiences projekton frikerat & frustrimet e saj. Nje pjese tjeter i projekton tek frSala… apo kushdo qofte aty per momentin.

      Kjo eshte the easy way!

      Hard way-in ta ka thene V-ja.

      PS: E bukura eshte eshte qe ne gjithe kete mish-mash, njerezit qe kuptojne psikologjine e audiences bejne super-💵

 4. YMER QELBAZA KELLIRA ME NJE DOSJE TE RE PER EDII RAMEN-INCEST -GREG KRISTAQ RAMA BABA I ZAHOS…! thotë:

  ARRESTOHET YMER QELBAZA KELLIRA POLICIA E KAPI YMERIN DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE MUHAMED VELIUT AFER TOP CHENNEL -it

 5. Shullak je si suflaqe me Mish derri.
  Shkullak je aq I konsumuar sa dhe Rama.
  Vetem karrlliqe na thua.
  Ndoshta te ka ardhur koha te behesh berber ose nallban.
  Shkullak,nderroje foton qe dukesh si fukara dhe zevendesoje me ate me frak.
  Populli ngordhi per tija.

 6. LAPSI.al E TALLIN KEQ ZAGARIN E MJERUAR SHQELMUAR POSHTERUAR ABUZUAR FRUSTRUAR SEXUALISHT YMER QELBAZA KELLIREN thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT SE DASHNORE NUK KE PER TE KAPUR KURRRRRR ME KETE SURRAT TE SHEMTUAR DHE TE MBAN GOJA ERE MUT DHE NGA KARI TE RRJEDH QELBESIRE DHE MUT ME QIME NGA BYTHA E FRROK CUPIT

  1. Me falni, ju lutem Zonje/Zotri, kush eshte Ymeri, pasi shoh qe e permendni shpesh dhe u bera kurioz.

   Faleminderit paraprakisht.

    1. Meros mos ja qaj hallin se ka 3500K visitore/month. 10×me shume se sa kjo vrima e Shkullakut.

     Sepse Mero eshte 10 here me i sinqerte dhe koherent me audiencen.

     Nuk e them une. E thone numrat. 😉

     1. e kur ka me shume audience, e perse ti nuk ben mesazhe atje, mbase te lexojne me shume ha ha ha ..Me keto komente te dhjera as tek tema nuk ta varin..Ate ambientin ne fund te astirit e ke, aty ku kullosin delet? Kur te duash, ketej nga Pazari kam nje hyrje te prenotuar po nje vend ne papafingo per ty do ta gjej..

     2. Une komentoj ketu pasi ketu me do kari.

      Nuk kam asnje arsye tjeter pervecse arsyes se mesiperme.

      Astirin, mos e nenvlereso, pasi vlera e imobiliareve ne ate zone eshte rritur shume.

      Kjo sigurisht fale qeverisjes se Kryeministrit Edi Rama!

      Jam i sigurt qe papafingo tek Pazari do te te zihet shume shpejt. Fale turisteve te shumte qe vizitojne vendin tone.

      Kjo sigurisht fale qeverisjes se Kryeministrit Edi Rama!

     3. Nuk jam une rende, por numrat qe te kam shfaqur me lart.

 7. MERO BAZE OSE YMER QELBAZA KELLIRA SI E TALLIN TE GJITHE SHQIPERIA thotë:

  YMER QELBAZA KELLIRA OSE SI THOTE SALI BERISHA YMER COROPA,KURSE ANDI BUSHATI E TALL YMERIN SE I MBAN GOJA ERE MUT DHE NGA KARI I RRJEDH QELBESIRE DHE MUT ME QIME NGA BYTHA E FRROK CUPIT

 8. Arsyeja e vetme pse Rama rri ne pushtet eshte se alternativa tjeter qe kerkon te marri pushtetin jane Berisha dhe Meta, te dy jane fare te konsumuar, si per hajdutlleqe edhe per “te pabera”. Njeri dihet qe nga momenti kur i thone “Like floriri”, Berisha me “sukses fee $2 Milion te se bijes, dhe muhabetet ne telefonit te “Xenit” me Mediun per transportin e fishekeve, plus Berisha vret njerez ne ne mes te bulevardit e ngjit me Kryeministrine….dmth o nene o nene ke te qaj me pare.

  Edhe Rama vjedh, shume, po shume fare ama me gjith zagaret qe i shkojne pas. Hall i madh. Pushteti ekonomik e politik ka bere qe te dy palet te kene ushtri ne “hije” me horra e kriminele, plus bedela te tjere qe i paguajne ose presin “te kapin pune” (per te vjedh sigurisht), pa llogaritur tellallet e gjobvenesit e mediave qe i shkon pas. Si perfundim dalim te batuta e famshme Birce Haskos te filmi “Kur Zbardhi nje Dite” kur thote “Fillin ja dime po fundin s’ja dime kesaj pune me i dhjefsha temen”.

  Kurse Cakon ky bedeli e permend pasi gjithmone keshtu behet per te vrare te verteten, ne fillim e ben qesharak personin qe thote te verteta, pastaj fillon e sulmon me c’mundesh.

  Ne fakt Cako nuk ben kurrfare “konspiracioni”, por jep fakte, ben analizen e tij dhe jap konkluzionin. Kur eshte dicka qe nuk ka te dhena thote qe flitet , ka fjale, kam degjuar ose lexuar, dhe e mbyll me kaq.

  Po ky trapi bashke me trapa te tjere, jane mesuar te marrin para duke i bere studiot televizive se “mejhane per muhabete pijanecesh” ngaqe dalin pernate (saqe i kane bere te semure mendore Shqiptaret) dhe brockullin kot, pa pasur asnje informacion, ngaqe “rrine rehat”.

  Kur del dikush tjeter si Cako, qe nuk eshte pjese e lojes se perbashket me ta, argumenti qe kane eshte se “nuk i kemi degjuar, ose nuk i dime keto” e pastaj shkurt fare thone “teori konspirative”. Pra injorancen e tyre e shesin per argument. Turp e faqe e zeze cfare gazetaresh apo “analistesh” kemi pasi nuk investigojne asgje, as japin fakte, keshtu qe ska as analize por vetem derdellisin kot ne rreth injorance shume te vockel. Tamam province, “nje qoshe e humbur e perandorise” ku sic thote Volteri “behet shume sex, shume mubate koti, e shume thashetheme te liga”

 9. Shkullak akoma ketu je? Ke bere nje analize shume te forte njelloj si te kesh qene ne Tirane.(Thuhet qe ti rri me shume jashte).
  Aspak nuk ke ndryshuar .te njejtin stil te vjeter,.te njejten shije fshatari,te njejten seks etj etj.
  Me gjithe mjekren qe ke dukesh si kapedan i Librazhdit ku dikur kalonte treni.
  Ishte tren prej verteti dhe jo si treni i Saliut.
  Hiqe nga mendja ,sa te jeni ju me mjeker apo mjeker por qe vete nuk keni nderruar asgje,Rama do vdese K/minister apo President.
  Ideollogjia nuk behet me xhaketa te kthyera mbrapsht.
  Shko dhe vdisni maje hajduteve.

  1. E sakte, militante te verber qe nuk shohin as majtas as djathtas, fanatike as mundohen te mendojne me koken e tyre.

   Te gjitha keto komentet e Arbrit dhe kompani, jane klishe te vjeteruara, me fyerje dhe pa argument, ku thelbi eshte relativizimi i zhvatjes historike qe po i behet ketij vendi me fjaline patetike “fajin e ka Saliu”.

  2. E keqja nuk jane votuesit e PSse,por votuesit e PDse qe besojne qe mbas 30 vjetesh shpetimtari eshte Berisha dhe Meta dhe shpresojne rezultate te ndryshme duke bere te njejtat gjera,provoni te largoni Berishen dhe Meten dhe te vini dike tjeter ne krye te opozites,jo si Bashen qe e vuri Berisha,por dike tjeter qe te mos varet nga Berisha dhe do shikoni sa shpejt do humbi Rama,perndryshe Rama do behet mbret…

 10. YMER KUR E KE FUTUR KARIN NE PIDH PER HERE TE FUNDIT?
  YMER TE MBU GOJA ERE MUTI PRANDAJ NUK KA GRUA NE PLANET E CILA TE OFROHET
  YMER PSE JA PUBLIKOJE DOSJEN E INCEST TE EDI RAMES ME KRISTAQ RAMEN!?

 11. nuk është puna tek Yuri Kim, por atë nuk e njeh si kryetar vetë SHBA, për të mos përmendur pastaj Britaninë e Madhe, që e kanë shpallur non grata.

  Dhe meqë thotë se e njeh gjithë bota si kryetar të PD, le të tregojë kush e uroi kur e mori PD-në me vendim gjykate.

  Ose të tregojë nëse e ka vizituar ndonjë ndërkombëtar në zyrë këto muaj, meqë prretendon se e njohin si kryetar të PD.

 12. Emigrimi i deputetëve të rëndësishëm të Berishës nga kreu i paritsë së tij drejt bashkive, është i njëjtë me motivin e deputetëve të tjerë që ikin në bizneset e tyre. Kanë të njëjtin motiv në sfond, mungesën e perspektivës me Sali Berishën dhe Ilir Metën në krye.

  1. YMER QELBAZA KELLIRA DHE SPARTAK NGJELA JANE ZAGARET KAMPION PA E FUTUR KARIN NE PIDH.DHE TE FRUSTRUAR SEXUALISHT JA KONTROLLOJNE RRJETET SOCIALE SALI BERISHES HAHA HAHA thotë:

   YMER QELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE. YMER RRAHMAN RRAJES FRROK CUPIT GRAMOZ RUCIT SPARTAK BRAHOS DHE MUHAMED VELIUT

 13. YMER QELBAZA JA PUBLIKOJ DOSJEN E INCESTIT NE FAMILJEN E EDI RAMES-PRANDAJ TE GJITHE E TALLIN YMER QELBESIREN SE I MBAN GOJA ERE MUT thotë:

  YMER PSE JA PUBLIKOJE DOSJEN PER INCEST TE EDI RAMES KUR KRISTAQI BABA I EDI RAMES JA PALLOJ GRUAN EDI RAMES DHE E SOLLI NE JETE GREG KRISTAQ RAMEN

  1. Berisha akuzonte një politikan shqiptar, i cili në atë kohë ishte deputet dhe ministër i Partisë Socialiste, përkatësisht Agron Dukën dhe vëllain e tij, Armando Dukën, se janë pjesë e “Klanit të Zemunit”.

   Një klan mafioz dhe kriminal që u emërtua pasi bizneset i kishte në Zemun, një qytetezë pranë Beogradit, në breg të lumit Danub.

   Kaluan vitet, e “Dukët e krimit” janë jo vetëm aleatë të ngushtë të tij, por edhe pjesë e enturazhit mediatik e lobist.

 14. të dy diplomatët e kanë injoruar fushatën kërcënuese të Berishës, ai tani nuk është më problem për dy diplomatë, por është problem për imazhin e shtetit shqiptar. As Haxhi Qamili në vitin 1914, nuk i kërcënonte kështu përfaqësuesit e huaj në Shqipëri, me këtë gjuhë

 15. YMER TE MBAN GOJA ERE MUTI ,DHE NGA KARI TE RRJEDH QELBESIRE DHE MUT NGA BYTHA E FRROK CUPIT-PRANDAJ MOS SHKRUEJ KETU TE LAPSI SE PO TE TALLIN ANDI BUSHATI DHE ARMAND SHKULLAKU thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT MUT VELIUT YLLI PATES KOL SALLAKU SKYPE EDI RAMES ALEXANDER VUCIC DHE REXHEP ERDOGANIT

 16. Është akuzuar si familje me lidhje kriminale dhe e financuar nga njerëz të korruptuar, dhe bizneset e tij dhe djalit të tij lulëzojnë ilegalisht në mes të Tiranës pa guxuar t’i shkojnë tatime tek dera. Ylli Ndroqit i kanë marrë dhe tokat e babait në katund, ndërsa djalit të Sali Berishës i shkojnë si mysafir në televizionin që financohet nga paratë e vjedhura në kohën e pushtetit të babait tij

 17. YMER IK PASTROJE GOJEN SE PO TE MBAN ERE MUTI E MOS SHKRUEJ KETU TE LAPSI.al thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH KOL SALLAKU SKYPE ,DENIS MINGES FRROK CUPIT EDI RAMES VLADIMIR PUTINIT ALEXANDER VUCIC DHE MUT VELIUT

 18. Të gjithë në eekrane janë personazhe të gazetarisë së Adriatik Doçit, dosje që tashmë ndodhen në hetim nga SPAK. Media i ka hapur ekranet korrupsionit. Në njërin u shfaq Ilir Meta dhe lëshonte kushtrimin: ‘Ma sillni këtu kryeministrin ta shqyej para jush’. Ky është më i korruptuari në kontinent. Në ekranin tjetër pashë Sali Berishën, deri më sot mban postin më të lartë të të korruptuarit në rruzullin tokësor. Ai po ulërinte: ‘Ma sillni gjykatësin që nuk më jep të drejtë mua, ndryshe do të ndez vendin në flakë’. Nuk eshte kollaj shkulLlak te maresh rubla ruse per te belere vilen 560 mije euro dhe te mbash lapsexhinjte me buke ketu te lapsi

 19. YMER KK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT E MOS SHKRUEJ KETU TE LAPSI .al thotë:

  YMER QELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT TIK DOBICIT CAR BOLES BOLINO SKENDER MINXHOZIT DHE EDI RAMES
  YMER QELBAZA KELLIRES I MBAN GOJA ERE MUTI PRANDAJ DO TE NGORDHI SI NJE I MJERUAR DUKE MASTURBUAR AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT DHE ZENI TE BABIT

 20. K[to kohët e fundit janë bërë “komentet” e lapsit.
  Një farë komentuesi me një pseudonim të gjatë që fillon me emrin e Ymer Bazes, i ka dalë si konkurent një psikopat që nënshkruan Jorgo Palikaris, e në fakt duket sikur shkruan Eliza nga bota e çudirave tek sheh ,e adhurim “udhëheqësin global” e i duket si Skënderbe.
  Sa për shkrimin e Shkullakut, jam plotësisht në një mendje me te për marrëzinë propogandistike të Ramës, që prej 9 viteve i ka përlarë të gjitha pushtetet e ankohet se nuk e le Berisha të vjedhë më shumë.
  Për Berishëm një gjë më ka ngelë merrak :
  Përse nuk e mbajti fjalën e nuk u mbrojt për akuzat motivuese të shpalljes non grata, duke bërë një betejë juridike personale , pa e dëmtuar PD siç pat premtuar, po ju përvesh dishepullit të tij Basha sikur ai i paskesh pasur të gjitha fajet ?
  As që e vë në dyshim se “non grata” për Berishën është një intrigë e ndyrë e Ramës në bashkëpunim me sorrat e SHBA, megjithë gabimet e tij që Berisha vetë i ka pranuar.
  Po përse duhej që për hir të interesit të tij personal, për të shpëtuar nga ai kurth, të fuste gjithë partinë që krijoi në një kurth shumë më të madh sa ta bënte një parti të padëshiruar nga partitë perëndimore edhe të djathta ?
  Që Rama me vota reale nuk ka pasur e nuk ka asnjë shans që të çojë socialistët në fitore, sepse është e vërtetuar me shumë fakte që votat janë vjedhur, blerë apo rëmbyer me dhunën e grupeve mafioze të drogës.
  Por PD me Berishën të pa dëshiruar nga partitë perëndimore, të ndarë në dy grupe e duke bërë aleancë partiake me partinë e Likes, kam drojën se Rama edhe pa vjedhur vota, do ta gjejë mënyrën që të fitoje në zgjedhjet e majit, pasi i ka të tijat të 61 bashkitë me gjithë administratën vendore.
  Mandej shqiptarët e gjorë të mësuar me estradat e kooperativave bujqësore, e deri me “Portokallinë” e Topit të K., edhe duke e ditur se çfarë malli është Rama, e sa gënjen ai, mjafton që di të gënjejë “bukur” e bën karagjozin për tju a larguar mëndjen njerëzve nga hallet që vetë ju a ka krijuar, që të thonë po ja japim votën se na englendis me p……

 21. YMER QELBAZA KELLIRA ESHTE NJE PERDHUNUES POTENCIALE SE ESHTE NJE NJERI I FRUSTRUAR SEXUAL NJE MANJAK ME SURRAT TE SHEMTUAR thotë:

  YMER QELBAZA KELLIRES NUK I OFROHET ASKUSH AFER SE I MBAN GOJA ERE MUT DHE KA NJE SURRAT TE SHEMTUAR SA GOCAT E MIJA E KAN TMERR SURRATIN DHE KANE SHUME FRIKE SE KY ZAGAR I FRUSTRUAR SEXUAL EDHE MUNDE TI SULMOJ PER TI PERDHUNUAR NE RRUGE

 22. Djali që largohet për në emigracion, Berisha del blof me videon e publikuar në Facebook,si gjithmone salihut ja fusin prasin ne bythe dhe ky fluturon ne fcb e tij te tjere e shpellkare i thone ti je i madh,te tjere jane gati dhe jeten e tyre e japin per spiunin serb salih karaxhic berisha

  1. A ka mundësi o dhi e zgjebosur që të komentosh si njeri normal me kokën që ta ka vënë Zoti mbi supe ?Në çdo kpment përmend vetëm kokën e mender me thënë , shurrës.
   Nuk kanë mediat njëfarë koçifozi që të dizimfektojnë komentet e këtyre rrugaçëve që kanë në majë të gjuhës vetëm organet e jashtëqitjes ?

 23. ARMAND SHKULLAKU E TALL KEQ YMERIN DUKE JA KUJTUAR DOSJEN E INCEST FAMILJAR TE EDI RAMES-YMER I KUJT ESHTE GREG KRISTAQ RAMA I EDVINIT APO KRISTAQIT?! thotë:

  YMER VOK FUTJA KARIN NE BYTH MUT VELIUT FRROK CYPIT KOL SALLAKU SKYPE DHE EDI RAMES

 24. Ministrja e Brendshme që shpalli ‘non grata’ Berishën, sfidon pasardhësen e saj, feston me shqiptarët në Londër

 25. YMER QELBAZA EDHE KUR MASTUBON NGA KARI I RRJEDH QELBESIRE DHE MUT ME QIME NGA BYTHA E FRROK CYPIT thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CYPIT KOL KYCIT GREG KRISTAQ RAMES SKENDER MINXHOZIT DHE SPARTAK BRAHOS

 26. Ish-këshilltari i tij ia thotë në sy Berishës: Shqiptarët duan një ‘këngë’ më optimiste dhe jo ty

 27. A ka të drejtë Berisha që ta sulmojë Ramën me akuzat më të rënda për korrupsion, kriminalitet, imoralitet e gjuhëndyrësi ?
  A ka të drejtë Berisha ta akuzojë Ramën se për 9 vite e mbajti pushtetin duke vjedhur e rëmbyer si cub votat ?
  A ka të drejtë Berisha që ta quajë Ramën armik të PD e të tijin ?
  A ka të drejtë Berisha ta akuzojë Ramën se janë intrigat e tij me Sorrosin që DASH e shpalli non grata ?
  Duke analizuar qeverisjen e Ramës në këto 9 vite si kryeministër e 11 vite si kryetar bashkie i Tiranës, them se po, ka shumë të drejtë.
  Ama duke miratuar kritikat e drejta e të ashpra e opozitarizmin energjik të Berishës, nuk ka sepse të mos përmendim edhe disa gabime të rënda të tij.
  Berisha ka bërë si lejtmotiv të “demokratizimit të Shqipërisë”, të ashtuquajturat përzgjedhjet “primare” duke e quajtur këtë si një shpikje të tij me rikthimin në politikë për herë të tretë.
  Por a e ka të drejtën morale të flasë për primare, në kuptimin e përzgjedhjes me vota edhe mbrenda një partie të kandidatëve në udhëheqje, një politikan si Berisha që për 32 vite i emëronte vetë e i shkarkonte po vetë , e mandej i rikthente përsëri në poste , po vetë udhëheqësit e PD njëlloj si Rama ?
  Ndër marëveshjet me pasojat më të rënda për demokracinë shqiptare, është marëveshja që bëri ai me Ramën në vitin 2009 (në mos gaboj), kur të dy ranë dakord që kryetari i partisë që fiton zgjedhjet e bëhet kryeministër, merte edhe të drejtat e parlamentit e të presidencës, duke u kthyer kështu si padroni i shtetit.
  Marëveshja shumë e përfolur e Bashës me Ramën për zgjedhjet e 2013-s, ishte e kundërta dhe me prirje të ballancave politike në favor të opozitës.
  Ajo marëveshje nën trysninë e ndërkombëtarëve, krijoi një qeveri të përkohëshme ku PD në opozitë mori disa ministra para e pas zhvillimit të zgjedhjeve.
  Basha bëri gabimin se i besoi Ramës dhe nuk diktoi se shitblerja e votës ishte bërë fshehurazi, para se të bëhej ajo marëveshje.
  Rama duke parë se disa media pro opozitës po e sulmonin Bashën si “i pa aftë që e la veten të mashtrohet” e më keq akoma me akuzën idote se ishte shitur tek Rama për ti dhënë atij pushtetin, e përdori me dinakëri këtë fushatë duke e ushqyer si të vërtetë dhe e quante Bashën njëkohësisht “mik i tij e gjumash”
  Nuk mund të vertetohet me asnjë fakt se Basha ka qenë “mik” i Ramës, apo se ka qënë “gjumash” e aq më tepër se paskej qenë “peng” i karagjozit, e protestat e fuqishme që organizoi PD, ku ulurimat e dhjetra mijë shqiptarëve me thirrjen “Rama ik” dëgjoheshin deri në Durrës.
  I pari që lështronte kushtrimin “Rama ik” në ato protesta, ishte Basha e si mund të pretendohej që ai i udhëhiqte ato protesta për ti “dhuruar pushtetin” Ramës ?
  Për hir të së vërtetës, duhet të pranohet se ndonëse Berisha ka forcë imponuese në paraqitjet publike që vjen nga fakti se njihet si lideri i PD, ka mangësi në elokuencë e ndërprerje të shprehjes së mendimit.
  Basha jo vetëm që si i ri, ka energjitë e moshës dhe mendësinë e kohës, por është ku e ku më elokuent e më i rrjedhshëm në shfaqjen e mendimit , e dallon shumë me Berishën që bën edhe shumë lapsuse.
  Sa i takon cilësimit “gjumash” nga ana e Ramës, duket kjartazi se është prodhim i xhelozisë së këtij ndaj Bashës.
  Nëse doni ta vërtetoni me fakte këtë që po shkruaj, ju rekomandoj të shihni një video në YOUTUBE ku në Opininionin e Fevziut para dy vitesh, ishte thirrur për intervistë Rama që grinte me ate gjuhën e tij çapraze, por ju mbyll goja sapo u ndesh përballë me Bashën e thirrur me SKIP, që ja numuroi me fakte të gjitha aferat e tij korruptive duke e quajtur publikisht gënjeshtar e hajdut.
  E mbylli gojën “trimi” Rama, dhe e vetmja mbrojtje e tij , ishte belbëzimi “shko fli o gjumash”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.