• |
ide | kryesore

Donald Trump shpall kandidaturën për zgjedhjet e ardhshme presidenciale

-Instant, Lajme, Planet
Donald Trump

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, shpalli zyrtarisht kandidaturën e tij për zgjedhjet presidenciale në vitin 2024.


“Rikthimi i Amerikës fillon pikërisht tani”, u tha Trump mbështetësve në resortin e tij, Mar-A-Lago, në Florida.


Njoftimi vjen një javë pas zgjedhjeve të mesmandatit në SHBA, të cilat përcaktojnë përbërjen e Dhomës së Përfaqësuesve dhe të Senatit amerikan. Partia Republikane e Trumpit doli më keq seç pritej në këto zgjedhje. Shumë prej kandidatëve që ai mbështeti, nuk arritën të fitonin. Trump, manjat i pasurive të patundshme, befasoi me fitoren e tij në zgjedhjet e vitit 2016. Asokohe ai mundi ish-sekretaren amerikane të Shtetit, Hillary Clinton.
Ai tha se nuk po garon sërish për shkak të politikës, por për shkak të dashurisë së tij për Shtetet e Bashkuara.

“Për ta bërë Amerikën përsëri të madhe dhe të lavdishme, unë po shpall kandidaturën time për president të Shteteve të Bashkuara”, tha Trump.

Gjatë katër vjetëve në Shtëpinë e Bardhë, Trump bëri histori si presidenti i parë që u akuzua dy herë formalisht. Herën e parë, ai u akuzua për abuzim të pushtetit dhe pengim të punës së Kongresit amerikan. Më pas ai u lirua nga këto akuza.
Herën e dytë, akuzat kishin të bënin me sulmin e mbështetësve të tij kundër Kongresit amerikan, më 6 janar, 2021, në përpjekje për të penguar tranzicionin paqësor të pushtetit te presidenti atëherë i zgjedhur, Joe Biden. Hetimet për këtë ngjarje janë duke vazhduar./REL


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.