• |
ide | kryesore

Trump i futet garës për t’u rizgjedhur President, çfarë duhet të dini

-Instant, Arkiva, F1, Planet
Trump

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump ka nisur ofertën e tij të tretë për Shtëpinë e Bardhë. Ai deklaroi: “Rikthimi i Amerikës fillon pikërisht tani”.


Në pronën e tij në Florida, ai tha: “Ne duhet të shpëtojmë vendin tonë”.


Njoftimi i Trump vjen pasi disa kolegë republikanë e fajësojnë atë për performancën e dobët të partisë në zgjedhjet e ndërmjetme të javës së kaluar.

Lexo më tej: Analiza/ Çfarë të presim tani që zgjedhjet në SHBA thuajse përfunduan 

Presidenti Joe Biden, i cili mundi Trump dy vjet më parë, ka thënë se ai mund të kandidojë për rizgjedhje në vitin 2024.

Duke folur para një turme të ftuar nga salla e ballos së klubit të tij privat Mar-a-Lago në Palm Beach të martën mbrëma, Trump tha: “Ne jemi një komb në rënie.

“Për miliona amerikanë, dy vitet e fundit nën Joe Biden kanë qenë një kohë dhimbjeje, vështirësie, ankthi dhe dëshpërimi.” 

Ai vazhdoi: “Për ta bërë Amerikën sërish të madhe dhe të lavdishme, sonte po shpall kandidaturën time për president të Shteteve të Bashkuara”.  

Pak para fjalimit, ai paraqiti dokumentet në Komisionin Federal të Zgjedhjeve duke deklaruar zyrtarisht kandidaturën e tij për president dhe duke krijuar një llogari për mbledhjen e fondeve.

Ndërkohë, jashtë Mar-a-Lago, mbështetësit u mblodhën për të valëvitur flamujt e Trump 2024.

Fjalimi i 76-vjeçarit Donald Trump zgjati për më shumë se një orë dhe preku shumë nga të njëjtat tema që ai ka përsëritur në skenë prej muajsh.

Këto përfshinin sigurinë kufitare, pavarësinë energjetike dhe krimin, si dhe sulmet ndaj punës së Joe Biden si President.

Bashkëshortja e tij, Melania Trump, iu bashkua në skenë në fund të fjalimit. Por kishte më pak anëtarë të familjes të pranishëm se në disa nga ngjarjet e tij të kaluara dhe Ivanka Trump dhe Donald Jr nuk morën pjesë.

Pas njoftimit të Trump, Ivanka, e cila më parë kishte shërbyer si këshilltare e lartë në administratën e babait të saj, lëshoi ​​një deklaratë. Ajo tha se po bën një hap prapa nga politika dhe nuk do të përfshihet në fushatën e 2024.

“Kësaj radhe po zgjedh t’u jap prioritet fëmijëve të mi të vegjël dhe jetës private që po krijojmë si familje”, ka shkruar ajo.

Lexo më tej: Donald Trump shpall kandidaturën për zgjedhjet e ardhshme presidenciale 

Gati 17,700 km larg në samitin e G20 në Bali, Indonezi, Biden u pyet nëse ai kishte një reagim ndaj njoftimit të Trump.

“Jo, jo në të vërtetë”, tha presidenti demokrat. Javën e kaluar, ai u filmua duke qeshur kur një gazetar sugjeroi se baza e mbështetjes së Trump mbetet e fortë.

Deklarata jashtëzakonisht e hershme e Trump për zgjedhjet e 5 nëntorit 2024 po shihet si një taktikë për të vjedhur një marshim ndaj rivalëve të mundshëm për emërimin e republikanëve në Shtëpinë e Bardhë.

Megjithëse Trump është i pari që hyn në garë dhe menjëherë bëhet kandidati kryesor, ai pritet të përballet me sfiduesit.

Ato mund të përfshijnë ish-zëvendëspresidentin e tij, Mike Pence, 63 vjeç. Sikurs  yllin në rritje, Guvernatorin e Floridës, Ron DeSantis, 44 vjeç.

Në komentet e së martës, Trump kryesisht u largua nga ripërtëritja e pretendimeve të tij se zgjedhjet e vitit 2020 iu vodhën nga mashtrimi masiv i votave.

Ai u largua nga posti pas një mandati në vitin 2021, duke refuzuar të pranojë humbjen e tij me shtatë milionë vota.

Teoritë e tij të dështuara të konspiracionit ngacmuan mbështetësit e tij. Ata u revoltuan në Capitol Hill në ditët e fundit të presidencës së Trump. Ndërkohë, ligjvënësit u takuan për të vërtetuar fitoren e Presidentit Biden.

Lexo më tej: Hetimi i 6 Janarit/ Departamenti i Drejtësisë thërret më shumë se 30 persona në rrethin e Trump

Trump u bë presidenti i parë ndonjëherë që u fajësua dy herë. Megjithatë demokratët e Kongresit u penguan nga republikanët e Senatit në përpjekjen e tyre për ta hequr nga detyra.

Trump vazhdoi me njoftimin e tij të martën, pavarësisht lutjeve të këshilltarëve për të shtyrë deri pas balotazhit të zgjedhjeve për një vend në Senat në Xhorxhia muajin e ardhshëm. Këshilla vinte mes frikës se kandidatura e tij mund të rezultojë shumë shpërqëndruese.

Disa konservatorë kanë fajësuar Trump për dështimin e republikanëve për të fituar zgjedhjet e ndërmjetme. Pritshmëritë ishin për fitore të mëdha javën e kaluar.

Partia është në prag të mbajtjes së pushtetit në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA. Por do të jetë me një diferencë të vogël.

Ndërkohë, demokratët kanë ruajtur kontrollin e Senatit. Madje mund të forcojnë shumicën e tyre pas balotazhit të dhjetorit në Gjeorgji.

Lexo më tej: CNN: Shumica e votuesve nuk duan që Biden të kandidojë në vitin 2024 

Rezultatet e javës së kaluar ishin krejtësisht të përziera për kandidatët e Kongresit të miratuar nga Trump.

Kandidatët që ai mbështeti në shtetet kryesore si Pensilvania, Arizona dhe Michigan u mundën pasi i bënë jehonë komploteve të tij zgjedhore. Ndërsa të tjerët fituan në Ohio, Wisconsin dhe Karolinën e Veriut.

Oferta e Trump për Shtëpinë e Bardhë vjen ndërsa ai po hetohet në disa fronte, duke përfshirë një hetim të departamentit të drejtësisë për marrjen e dosjeve të klasifikuara nga Shtëpia e Bardhë në Mar-a-Lago në fund të presidencës së tij.

Ai është i admiruar nga konservatorët për instalimin e tre gjyqtarëve të Gjykatës së Lartë. Gjithashtu për miratimin e shkurtimeve gjithëpërfshirëse të taksave. Si dhe për kryesimin e një marrëveshjeje paqeje në Lindjen e Mesme. Apo me vrasjen e liderit të Shtetit Islamik.

Por ndarjet e Amerikës u zgjeruan gjatë katër viteve të tij të trazuara në detyrë. Kjo pasi ai u akuzua për qeverisje me postime në Twitter. Kështu ngriti dhunën e ekstremit të djathtë. Gjithashtu i dha një përgjigje kaotike pandemisë së koronavirusit. Dhe së fundmi, i largoi aleatët e SHBA me politikën e tij “Amerika e para”. 

BBC, përshtati në shqip ©LAPSI.AL 


4 Comments

    1. Ne kete rast nuk shkruhet “t’u” sepse nuk eshte bashkimi i “te” dhe “ju”, ndaj shkruhet “per tu zgjedhur”

  1. o shqiptar rropqira rrogetar fisqira qe ngelet duke komentuar se sa vk eshte Trump ( qe ka ngrit ameriken ne kembe ) ….pa te drejt prone do ngeleni bythqira te lumtur duke falenderuar ed ramen qe ju vazhdon ju qin. eshte si ajo barcaleta. po me te treten her behesh bythqir ? ja keshtu keni perfunduar. me dinjotozet jane ata qe po luftojne per pronat AKOMA. ju jeni ca pacavure 2 lekshe.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.