• |
ide | kryesore

“Banorët nuk do paguajnë” qeveria tërhiqet pas protestës në parkun e Divjakës

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Pas një proteste ku shkulën traun e vendosur në hyrje të Parkut Kombëtar “Divjakë-Karavasta”, banorët kanë përfituar hyrjen pa pagesë në park. Ministria e Turizmit u tërhoq dhe njoftoi se hyrja me pagesë do të jetë vetëm për turistët dhe jo banorët e zonës.


Në një njoftim që shpërndau për mediat, ministria njoftoi se “bëhet fjalë për një biletë modeste në vlerën 50 lekë, për të rritur shërbimet dhe mirëmbajtur parkun. Kjo biletë do aplikohet vetëm për turistët dhe prej saj përjashtohen banorët e zonës”.


Më herët, banorët e indinjuar thanë se vendosja e traut dhe pagesës është e jashtëligjshme.

Forca të shumta policie mbërritën në hyrje të zonës, por sërish banorët zhvendosën kioskat që ishin instaluar duke u përplasur me policinë.

Banorët e Divjakës shkulin traun, vazhdojnë përplasjet me policinë

NJOFTIMI I MINISTRISË

Sqarim mbi Biletarinë elektronike në Parkun e Divjakës

Gjatë viteve të fundit fluksi i turistëve në Parkun Kombëtar Divjakë-Karavasta ka ardhur në rritje, duke sjellë nevojën për vendosjen e një sistemi elektronik biletarie, i cili do të bëjë të mundur hyrjen e vizitorëve dhe mjeteve nëpërmjet aksesit të kontrolluar.

Aksesi i kontrolluar në park, përveç sigurimit të të ardhurave, do të ndihmojë edhe në menaxhimin efektiv e të qendrueshëm në këtë zonë të mbrojtur mjedisore. Vendosja e kontaktit të drejtëpërdrejtë i të gjithë vizitorëve me stafin e parkut, do të ndihmojë këta të fundit për të orientuar fluksin turistik dhe sjelljen e vizitorëve në përputhje me zonimin dhe rregullat e parkut, si dhe do të bëhet i mundur përcaktimi i saktë i numrit të vizitorëve dhe turistëve, regjistrimi i mjeteve motorike dhe gjenerimi i të ardhurave.

Rruga ku vendoset sistemi i kontrollit është një rrugë që të jep akses vetëm në park dhe nuk të lidh me asnjë aks tjetër rrugor. Ajo është nën administrim nga ARRSH, e cila ka dhënë tashmë lejen për instalim.

Investimi po kryhet në kuadër të projektit “Rritja e qendrueshmërisë financiare të sistemit të zonave të mbrojtura në Shqipëri”, mundësuar nga UNDP.

Bëhet fjalë për një biletë modeste në vlerën 50 lekë, për të rritur shërbimet dhe mirëmbajtur parkun. Kjo biletë do aplikohet vetëm për turistët dhe prej saj përjashtohen banorët e zonës.

Kudo në botë, parqet kombëtare duhen mirëmbajtur në mënyrë të veçantë për shkak të frekuentimit të lartë nga turistët. Ne kemi disa raste në Shqipëri ku kjo praktikë është aplikuar si në Dajt, në Syrin e Kaltër, Kune Vain Lezhë dhe nuk ka pasur asnjë problem.

Për më tepër që banorët përjashtohen nga tarifa, e cila për turistët është simbolike, por e mjaftueshme për ta pastruar, mirëmbajtur dhe investuar në zonë, çka do të sjellë më shumë vizitorë e më shumë të ardhura për zonën dhe banorët.

Në mbështetje të VKM-së nr. 1156, datë 24.12.2020 “Për përcaktimin e të ardhurave të gjeneruara nga tarifat që paguhen në zonat e mbrojtura, të masës dhe kritereve të përdorimit të tyre”, do të bëhet edhe caktimi i vlerës së tarifës për hyrjen në park nëpërmjet këtij sistemi elektronik.

Referuar ligjit nr. 81/2017 “Për zonat e mbrojtura”, neni 56, pika 2, citohet se: “Ministria, AKZM-ja dhe pushteti lokal nxitin dhe përkrahin nisma, projekte, programe e veprimtari, që synojnë përmirësimin e treguesve ekologjikë e natyrorë të një zone të mbrojtur mjedisore ose që ndikojnë pozitivisht në to”.

Përcaktimi i vendeve të aksesit të kontrolluar në parqet e menaxhuara, për përmirësimin e treguesve ekologjikë e natyrorë të një zone të mbrojtur mjedisore bëhet me urdhër të ministrit përgjegjës për mjedisin. Është përgjegjësi e drejtpërdrejtë e Agjencisë Kombëtare të Zonave të Mbrojtura që të sigurojë ruajtje në ekosistemet e mbrojtura natyrore dhe për të garantuar përmbushjen e funksioneve mjedisore, ekonomike, sociale e kulturore, në interes të të gjithë shoqërisë.


16 Comments

 1. Po keshtu ishte qe ne fillim more portal medioker. Ca terheqeje eshte kjo?! Per banoret ishte pa pagese qe ne fillim dhe ata nuk u ngriten per veten, por per vizitoret.

  1. Ore debil. Nuk ka ndryshuar asgje.
   Keshtu ishte dhe eshte vendimi , “500 lek te vjetra per vizitoret”
   Tani a futen vendalinjte ( banoret e zones) ne kallepin e vizitoreve eshte tjeter problem.
   Keta te lapsit te hapin barkun me keto tituj.

 2. te gjatin e moren ne telefon, aty ku eshte tu i fut noi vize

  “o Edi, hajde se na myten lushnjart e re!”

  “urgjent higjeni – tha i gjati- po jane cu ene lushnjaret, keq paska ardh puna!!!!”

 3. Ceshte ky rregjim leshi.
  Si u terhoqen keshtu.
  Si beri mbrapa diktatori rama?
  Kishte lezet me demokracin e saliut, ta valonte ne dru. Te bente nje muaj per spital. Dhe te thoshte mos te degjoj gek. Dhe po te ndiheshe, te hidhte pa dashje ne ndonje kanal. Ehhhj koh te bukura.
  Ahhh sali ku je….

  1. E mban mend kur coi Policet ne Hamallaj Saliu, per t’i liruar token Mane Oligarkut qe shan sot?!

   Dmth. qe shan pergjithesisht, jo vecanerisht. 😀

 4. Cfare Qeverie shembullore!

  Banoret dalin ne proteste sepse nuk jane dakord me nje vendim te saj dhe ajo i degjon e terhiqet.

  Bravo Edi Rama!

   1. Nuk e themi ne. E thone faktet.

    Divjakasit… Divjakllotet… Divjakallinjte… e dine mire per ke do votojne ne zgjedhjet e ardhshme.

    1. Ashtu si gjith shqiptaret! Jan qeveri e mirkuptushme! Punojn dhe vetem punojn per popullin e atdheut te tyre te dashur ! Pjese e atdheut jan divjaksit.. divjakallinjt..divjakollet e si te duam ne le ti quajm! 😂

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.