• |
ide | kryesore

Pas fanellës, edhe topi vendos një rekord: ai i Mano de Dios është shitur për 2,4 milionë euro në ankand

-Instant, Sport
Mano de Dios

Topi me të cilin Diego Armando Maradona shënoi golin e tij të famshëm të “Mano de Dios” në Kupën e Botës 1986 u fut përsëri në histori. Sfera u shit në ankand për një shumë gati 2.4 milionë euro nga arbitri që e kishte ruajtur. Ali Bin Nasser, ish-arbitri tunizian i ndeshjes çerekfinale mes Argjentinës dhe Anglisë në Meksikë, e kishte ruajtur topin Adidas për 36 vjet. Objekti u shit në ankandet e Graham Budd të Londrës për 2 milion £ (2.37 milion dollarë).


Bin Nasser tha përpara ankandit se ai mendonte se ishte koha e duhur për të ndarë artikullin me botën. Ish-arbitri kishte shpresën se blerësi do ta vendoste atë në një ekspozitë publike. Goli i Maradonës që i dha Argjentinës avantazhin 1-0 kundër Anglisë – por që duhej të anulohej – është bërë legjendë. Maradona kërceu sikur donte të godiste topin me kokë, por mundi portierin anglez Peter Shilton me një prekje me dorë. Maradona më vonë bëri shaka duke thënë se ishte shënuar “pak me kokën e Maradonës dhe pak me dorën e Zotit”, duke çuar në emrin e saj ikonik.


RRËFIMI I TUNIZIANIT PËR EPISODIN LEGJENDË

Përpara ankandit, për Mano de Dios, Bin Nasser tha: “Nuk isha në gjendje ta shihja qartë episodin. Dy lojtarët, Shilton dhe Maradona, ishin përpara meje e me shpinë. Sipas udhëzimeve të FIFA-s të lëshuara para turneut, unë pashë asistentin tim për të konfirmuar nëse goli ishte i vlefshëm. E ai u kthye në vijën e mesit të fushës, duke e vërtetuar. Në fund të ndeshjes, trajneri i Anglisë, Bobby Robson më tha: ‘Bëre punë të mirë, por asistenti ishte i papërgjegjshëm’”.

Më pas Maradona shënoi golin e dytë vetëm katër minuta më vonë me të njëjtin top, i vetmi i përdorur në ndeshje. Ai realizoi atë që pothuajse unanimisht konsiderohet si goli më i bukur në historinë e futbollit. Maradona u nis nga gati 70 metra distancë, kaloi më shumë se gjysmën e skuadrës angleze përpara se të shënonte 2-0. Argjentina e fitoi ndeshjen 2-1 dhe më pas ngriti edhe Kupën e Botës. Fanella e veshur nga Maradona kundër Anglisë u shit në maj për 9.3 milionë euro


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.