• |
ide | kryesore

“Manhatani i Zagrebit”, Rama nuk gënjeu, thjesht tradhëtoi ankthin e vet

-Instant, 1, 2, Arkiva, Ide
andi bushati fadroma

Gafa fëmijënore e Edi Ramës për të hequr një paralele krahasuese mes asaj që milioneri arab, Alabaar do të bënte në Zagreb dhe asaj që pritet të ndërtojë në Durrës, nuk duhet parë si një mashtrim i qëllimtë. Ajo është më tepër një përpjekje e yshtur nga ankthi dhe pasiguria e atij që do të kapet pas një fije kashte, për ti thyer hundët kundërshtarëve “pa din e pa iman”, që e akuzojnë si grabitës. Nën këto ethe, kryeministri ka postuar direkt dhe pa e kontrolluar, një shkrim, që ia ka servirur ndonjë këshilltar avdall, të cilin e zënë shkronjat, ku thuhej se e njëjta kompani “Eagle Hills”, që do të marrë 800 mijë metra katrorë ndërtimi në Durrës, është mirpritur edhe në Kroaci, për të ndërtuar “Manhatanin” e Zagrebit. 


Në “pavëmendjen” e frikshme të kryeministrit ka disa probleme. Si fillim, shkrimi i Birn që ai riposton ka datën 2019, ndërsa kompania që qeveria e tij ka shpallur investitor strategjik është themeluar vetëm një vit më parë. Pra, që këtu kuptohet se nuk bëhet fjalë për të njëjtën gjë, ndonëse të dyja mbajën emrin “Eagle Hills”.


E dyta dhe më skandalozja, po të thellohej pak, Edi Rama do ta kishte mësuar se qytetarët me protesta e kanë përzënë Alabaarin, bashkë me projektin e tij nga kryeqyteti kroat. Pra, kullat e tij prej betoni, nuk janë “mirpritur” siç e servirte në mënyrë infantile ai, por në të kundërt, kanë mbetur vetëm në letër.

Lexo me tej:

Gafa/ Rama bie në kurth me historinë e Alabbar në Zagreb

Por, duke u nisur edhe nga përgënjeshtrimi i tij, unë sërish këmbëngul, se pavarësisht nga amatorizmi që tregoi me postimin fillestar, Edi Rama nuk është nisur për të na gënjyer me qëllim. Sado i verbuar që të jetë nga lufta e momentit, ai e di se në këtë botë të ndërlidhur, hile të tilla zbulohen shumë shpejt. Ajo historia e periudhës së kovidit, kur e shiti një video të disa policëve afrikanë që shembinin në duru qytetarët e vet, si një ngjarje që ndodh në mes të Evropës, ia ka mësuar kaq gjë.

Por, nervoziteti i atij që është kapur me presh në duar, i ndërlidhur me sikletin e atij që e ndjen se është i pabesueshëm, e kanë bërë të gabojë. Me urgjencën dhe ankthin e dikujt që i duket se zbuloi një argument të favor të vet ai ka hedhur në treg një artikull që s’ka pasur nerva as ta lexojë.

I gjithë ky konfuzion e ka një shpjegim. Atëherë, kur ky projekt u promovua për herë të parë, në Tiranë u trumbetua plot zhurmë se këtu do të zbarkonte një kompani e madhe, që ka ndërtuar Dubain dhe Burjh Kalifën. Emaar grup, ku kishte aksione dhe monarkia e emirateve të bashkuara ishte garanci për një investim serioz. Nisur nga ky lajm, u mbulua edhe darka e ministrave te Nusreti. Gazetarë të njohur, grupe televizive, reportazhe në TV kombëtare i bënë jehonë të stërmadhe këtij evenimenti. Ky gjigandizëm, i sponsorizuar politikisht dhe mediatikisht, justifikonte faljen e tokës publike, zhvendosjen e portit më të madh në vend, dhënien pa dilema të statusit të investitorit strategjik.

Porti i Durrësit, Rama pranon se shpërndau një ‘lajm të rremë’: Gabova!

Por, kur ëndrra propagandistike mbaroi dhe njërëzit u ndëshën me realitetin prozaik të dokumentave, rezultoi komplet e kundërta. Emaar kishte avulluar dhe nuk figuronte kërkund. Muhamet Alabaar do investonte si person privat, përmes një kompanie pa emër, një pjesë e partnerëve të të cilës ishin regjistruar në parajsa fiskale. Ajo që u premtua me bujë ishte mpakur si lëkura e shagrenit. Nga mbi dy miliardë që do investonte Emaar, Alabaar do hidhte vetëm 80 milionë, nga katërfishin e vendeve të punës që propogandohej me ardhjen e të parit, shifra qe reduktuar në 12 mijë, nga marina me e madhe në Mesdhe, kishte përfunduar në një port me 280 vende ankorimi. Por lehtësitë, favoret, shkelja e kushtetutës, votimi i një ligji special nga kuvendi, marrja e pasurisë publike pa garë, ishin në proporcion me gjigandizmin e Emaarit dhe jo për kompaninë me kapital 100 mijë lekë, që ishte regjistruar për herë të parë në QKB-në shqiptare.  

Mediat e tij dhe vetë Edi Rama kishin pompuar ardhjen e së parës (fotot poshtë).

Prandaj, pasi kjo fabul u diskerditua, kryeministri u detyrua ti nënshtrohej asaj shprehjes popullore të larjes së njërës jashtëqitjeje prej tjetrës, duke na servirur se edhe “Eagle Hill”, ishte shumë i famshëm. Ky siklet e çoi drejt gafës me “Manhatanin e Zagrebit”.

Natyrisht, thënë këtë, duhet pranuar se Muhamet Alabaar nuk është askushi. Ai ka qenë themelues dhe CEO i kompanisë së famshme që u propogandua në fillim, prandaj as eksperienca, as aureola e tij nuk të bëjnë të konkludosh, me një të rënë të lapsit, se aventura e portit të Durrësit do të jetë e barabartë me një dështim apo grabitje. 

Porti i Alabaarit/ Gropat që Balluku i la të hapura

Ama, nga mënyra se si është proceduar, nga metodat me të cilat është mashtruar publiku, gjithkujt i lind e drejta të dyshojë. Edhe më të mëdha, bëhen këto dilema kur kujton se skandalet më të bujshme të kësaj qeverie janë gatuar në mënyrë të tillë. Që nga mashtrimi me DH Albania për unazën e re, e deri tek ai për inceneratorët, fillimisht janë premtuar kompani me emër ndërkombëtar, për të përfunduar pastaj tek firma anonime të fshehura në parajsa fiskale.

Pra mjafton kjo teknologji e përsëritur, që kushdo që ka pikpyetje të mos jetë automatikisht një “rublaxhi, pa din e pa iman, pa fe e pa atdhe”, por dikush që i djegur nga hajdutllëqet e së shkuarës, tani është i prirur ti fryjë edhe kosit. Në vend që ti qetësonte këto dyshime, me impulsivitetin infantil të ‘Manhatanit të Zagrebit”, Edi Rama i shtoi edhe më shumë ato.  

©Lapsi.al   

 

 


25 Comments

 1. ARRESTOHET YMER QELBAZA KELLIRA POLICIA E KAPI YMERIN DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CYPIT DHE MUT VELIUT AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT DHE ZENI TE BABIT thotë:

  EDHE YMER QELBAZA KELLIRA JA PUBLIKOJ DOSJEN E INCESTIT TE FAMILJES SE EDI RAMES KUR BABAI I EDI RAMES KRISTAQ RAMA JA PALLOJ GRUAN EDI RAMES DHE E SOLLI NE JETE GREG KRISTAQ RAMEN HAHA
  TANI YMER QELBAZA KELLIRA KA NJE DOSJE TE RE PER EDI RAMEN
  NUK ESHTE GREG KRISTAQ RAMA BABA I ZAHOS POR ESHTE ALEXANDER VUCIC

 2. KOL KYCI DUKE MASTURBUAR LIVE NE SKYPE DHE YMER QELBAZA KELLIRA DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CYPIT DHE MUT VELIUT thotë:

  NE DITEN E PARE TE NISJES SE PUNEN NE PORTIN E DURRESIT EDI RAMA DO TE PROMOVOJ ME NJE VIDEO

 3. Syri bën gabim që pranon reklama nga Bana King’, Berisha kritikon të birin pse merr para nga trafiku i drogës: Nuk duhet pranuar!Ai kerkoje falje per bushat,kjo tregon kulture tjeter te nje politikani perendimor

 4. YMER QELBAZA KELLIRA EDHE KUR MASTUBON NGA KARI I RRJEDHE QELBESIRE DHE MUT NGA BYTHA E FRROK CUPIT- YMER QELBAZA KELLIRES I MBAN GOJA ERE MUTI PRANDAJ NUK KA GRUA NE PLANET E CILA I OFROHET YMERIT thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CYPIT DHE CAR BOLIT BOLINO

 5. Qe Rama nuk lexon me kjo ka kohe qe duket,
  Ai nuk sheh nga syte dhe nuk degjon sepse retorika eshte shume pa peshe dhe e diskriminuar.
  Pse Shkullaku me Bushatin apo me Pekarin do ta permbysin Ramen.
  Dikush thoshte si xhaketa te kthyera mbrapsht jane opozita dhe shtypi.

 6. YMER QELBAZA INFO: NUK ESHTE EDI RAMA BABA I ZAHOS POR ESHTE GREG KRISTAQ RAMA -INCESTI VAZHDON thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH MUT VELIUT FRROK CYPIT KOL KYCIT SKYPE DHE YLLI PATES

 7. Per mua problemi nuk eshte korrupsioni, por porti qe po shkaterrohet. Do mbetemi pa port. Porti duhet shpetuar. As opozita me duket se nuk e sheh paresore punen e portit. Nje vjedhje me shume nuk e ndryshon Ramen as per mire, as per keq. Pastaj portin brenda qytetit e kam pare edhe ne Palermo, edhe ne Selanik. Une nuk se jam shume i shetitur. Por mendoj se vendet bregdetare kane porte te vjeter. Le pastaj vendet mesdhetare. Si ka mundesi qe ta shkaterrojme kaq lehte nje port 2700 vjecar. Ky eshte rest per referendum. Nuk i lihet ne dore qeverise, as kryeministrit. Ky eshte oroblemi sipas meje.

 8. Andi i shkrete qe ka vite qe perpiqet me ju fut Rames nen lekure. 😀

  Eshte rishpikur si psikolog!

  Ando ti ciles shkolle i perket me se shumti? Asaj Frojdiane, Lakaniane…?

  1. Po ti çfarë shkolle i përket o palikaris ?
   A mos i përket shkollës palokristoramospirokalis ?
   Seç është një farë shoku Zylo, një djalë i ri lab me mjekër e mustaqe që mediat e lidhura me Ramën e thërrasin vetëm si zhurmues të debateve televizive.
   Ai e shet veten si fillozof e bile kërkon të bëjë edhe sarkazmën politike në mbështetje të Ramës e në modelin harbut të retorikës së tij..
   Edhe ti je bërë thjeshtë një zhurmues i komenteve në këtë portal me gjuhëm harbute si të Ramës.

   1. Plako, ad personam komenti im ndaj Andit, ad personam edhe i yti ndaj meje, por ne ndryshim nga ty une nuk shkruaj nje thes me budalliqe pa lidhje.

    Sepse qe Andi e ka personale me Ramen, ja ben MUUU…!!!

    Historia dihet…

 9. 6 dhjetori, që është qartazi një protestë e paprecedentë kundër Perëndimit, nga partia që u krijua pikërisht si ajo që do na çonte në Perëndim, jo që do na përplaste me Perëndimin për fatin e Sali Berishës.

  Ndërsa nga PD, disa deputetë të saj janë shprehur qartazi se kjo që po bën Berisha nuk është normale, madje një goditje e rëndë për demokratët

 10. YMER QELBAZA KELLIRES I MBAN GOJA ERE MUTI PRANDAJ NUK KA FEMER NE PLANET E CILA I OFROHET AFER ZAGARIT thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CYPIT MUT VELIUT CAR BOLIT BOLINO DHE KOL KYCIT

 11. Për Shqipërinë, retë e zeza mbi çatinë e institucionit opozitar, ia mjegullojnë ende vizionin e misionin perëndimor. Fronti i minorancës drejt alternativës së zgjedhjeve lokale, vepron nën dirigjimin e lidershipit Berishist, literalisht figurës politike më të konsumuar, zërit totalitar që kanalizon përmes “vendimit të formës së prerë” të ardhmen e partisë

 12. GREG KRISTAQ RAMA BABA I ZAHOS ,DHE JO ALEXANDER VUCIC -YMER QELBAZA KELLIRA ME NJE DOSJE TE RE PER EDI RAMEN thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CYPIT MUT VELIUT KAR BOLIT BOLINO KOL KYCIT SKYPE DHE SKENDER MINXHOZIT

 13. Ai ka paraqitur ish parkingun pranë ETC-së që ishte edhe lavazh në mot të kq, ku makinat e parkuara janë mbuluar nga uji. Por pikërisht në atë vend ku Berisha nxjerr pamjet ndodhet pallati Down Town.

 14. perbindeshi i Vicidolit e te deklaroje se dhe shirat e rrembyer ne veri te Shqiperise i ka urdheruar Edi Rama per te permbytur Shkodren. Pas tij menjehere tek Cim pordha qenefi Tv do shfaqet ne ekstaze me nje grup cupelinash te haremit te Jales, spiuni Agush askush kokeducja kembeshtrember nga Lezha duke u mburrur se ai i qan hallet rinise . Keta te dy jane bere bashke si Shabon Qosja me Ver Llapen qe i njeh mire gjithe Tirana.

 15. ARRESTOHET YMER QELBAZA KELLIRA-POLICIA E KAPI YMERIN DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CYPIT AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT DHE ZENI TE BABIT thotë:

  YMER IK FUTU NE SKYPE SE PO MASTUBON LIVE KOL KYCI- SALLAKU DHE CAR BOLI BOLERRUDHUR

  YMER QELBAZA KELLIRES I MBAN GOJA ERE MUTI ,BILES EDHE NE FOTO I DUKEN DHEMBET E KRIMBUR ME NGJYRE TE VERDHE
  KY ZAGAR I MJERUAR DUHET TE KASTROHET NGA KOQET SE E QELBI KREJT SHQIPERINE DUKE MASTURBUAR NE AMBIENT PUBLIKE

 16. Sali Berisha është detyruar që të fshijë postimin e bërë në Facebook-un e tij. Shkak është bërë masakrimi në rrjet që qytetarët i kanë bërë ish-kryeministrit Berisha, që përhapi lajm të rremë pasditen e së dielës me një foto nga Tirana.

  1. YMER QELBAZA KU EDHE NE FOTO SHIHET SE SI I KA DHEMBET E KRIMBUR DHE ME NGJYRE TE VERDHE MUTI PRANDAJ I MBAN GOJA ERE MUTI DHE ASKUSH NUK I OFROHET AFER ZAGARIT TE MJERUAR SHQELMUAR FRUSTRUAR SEXUALISHT thotë:

   YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CYPIT DHE MUT VELIUT

 17. Nxirr po ta mbajti “nga thesi me budallallëqe” një nga ktitikat e mia të mbështetura në fakte , që të polemizosh normal me mua me trutë e kokës e jo të penisit me të cilin shkruan, o sharllatan:
  A mos është ky “Palikaris” alteregoja e Andit që Lapsi më del në pritë që të mos i përgjigjem marrëzive të tij ?

 18. që është tallëse dhe ironike në këtë histori është vajtja e Sali Berishës në Shkodër. Kjo sepse në kohën kur qeveriste ai, shkodranët nuk morën kurrë as dëmshpërblime, as investime që parandalonin sadopak përmbytjet. E pikërisht ai që i ka lënë para 10 vitesh në ujë, sot shkon e bën ‘polubmarin’ politik, duke marrë me vete edhe kryebashkiakun i cili duhet të ishte në krye të punëve.

 19. Deklaron INSTAT :Shqipetaret, popullsia e dyte me e plakur ne Europe ne dekaden e fundit (pas moldaveve)!
  Kontributi paresor per kete “arritje” eshte i qeverise Rama ne saje te shpopullimit permanent te vendit prej qelb-qeverise tij.

 20. këta të opozitës duan pushtet për vete; pushtetin e presin vetëm nga e keqja, nga varfëria, nga rrënimi i vendit. Ëndrra e tmerrshme: Sikur njerëzit të mbeten pa bukë e pa ujë…, të bjerë një murtajë që të shtrihen rrugëve…, të sulen për vdekje kundër njëri- tjetrit si në vitin 1997…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.