• |
ide | kryesore

Promovohet libri i Mero Bazes për Republikën e Rugovës

Lajme, Të fundit

Në mjediset e Hotel Tirana u promovua sot libri “Republika e parë” i gazetarit Mero Baze i cili sjell ne vemendje ngjarjet politike te Kosoves ne vitet 90.


Shkrimtari Preç Zogaj, i cili ka bërë edhe parathënien e librit, e cilësoi “Republikën e Parë”, një dëshmi e nivelit të lartë, që ka vlerë më të madhe për të ardhmen.


Zogaj, tha se “Republikën…” e Mero Bazes mund ta quajmë një vepër historike dhe publiçistike të karakterit madhor. Sipas Zogajt trajtimi me kaq seriozitet dhe me kaq kujdes i një periudhee të pahulumtuar siç duhet është një konribut tepër madhor për historinë e Kosovës dhe shqiptarëve.

E pikërisht tek vizioni i lëvizjes që drejtoi Ibrahim Rugova dh Bujar Bukoshi, u ndal Mero Baze në fjalën e tij. Sipas tij, ka disa dimensione që sot mund ta shikojmë më qartë të asaj lëvizje. Por më kryesorja është se LDK-ja i dha fund një procesi tashmë shekullor, kur serbët zgjidhnin apo ndikonin për të zgjedhur përfaqësuesit politikë të shqiptarëve. Ndërkaq, Baze shtoi se përmbajtja e vizionit politik që solli “Republika e Parë” e Ibrahim Rugovës ishte fitues që në fillim, pasi solli simpatinë e këtij vizioni nga Perëndimi, i cili betejat e Rugovës për demokraci dhe të drejta të njeriut, i konsideronte si vlera të tij.


10 Comments

 1. Ymer Gelbaza ben mire te ribotoje deshmine e Palles se gjate ne gjyq me babain e tij kur nuk njhte atesine e te birit dhe akuzonte te jatin se kishte kryer incest me gruan e tij.
  Me sa di, askush nuk e ka pergenjeshtruar kete deklarim i cili ka vlere ligjore se eshte bere para gjykates..
  Pastaj mind te botoje edhe nje udhezues si mund te behesh bythelepires i suksesshem me shembuj konkrete nga jeta e tij kur lepinte bythen e Sales dhd tani te kryeripjellesit.

 2. Vetem Gezim kulufi ka ngel pa bere liber ne Albanistan. Mero gelbaza ka nje jave qe merret me Ermal Mamqirin nga inati qe botoi librin para tij. Mero do ishte mire te bente nje lber per spiunlliqet e tij kur ishte tek Gazeta Albania qe kontrollohej nga SHIKu

 3. Suksese te metejshme Mero Bazes ketij gazetari karriere i cili ishte nder te paret qe kuptoi nga brenda Familjes fytyren e vertete te Berishes dhe beri kthesen e duhur ne kohe.

  Sot ai drejton nje News Media super te suksesshme me mbi 3.5 milione vizitore ne muaj.

  Nje shembull i shkelqyer per shume kolege te tij qe fatkeqesisht ende sot e gjejne veten gjysem te paralizuar ne limbon Berishiste.

  Frymezohuni nga Mero Baze dhe gjeni forcen brenda jush per t’i thene “Jo” te keqes.

 4. Mero Gelbaza eshte servil dhe bythqir karriere. Sa per gazetarri eshte vetem nje gjobevenes dhe asgje me teper

 5. Vitet pas 90 pati nje shkelqim ne dije dhe pasuri persa i perket popullsise me baze fshatareske katunareske ,dhe malsoreske dhe gjysemopingese, ishte nje bum vlerash ne cdo fushe te jetes e thene shkurt kjo kategori shkelqeu ne doktoratura ,bisnese, politike si dhe ne krime ordinere dhe organizata kriminale,pra fshataret dhe provincialet perfshi dhe mero gelbazen nga e shkuara e tyre buk misri me gjize u gdhine te njohur dhe milionere,…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.