• |
ide | kryesore

“Tukoh Taka”, himni zyrtar i Kupës së Botës

-Instant, F1, Paparazzi

Pas shumë spekulimesh,  FIFA ka konfirmuar zyrtarisht se Maluma, Nicki Minaj dhe Fares do të këndojnë  himnin  zyrtar të Kupës së Botës. E titulluar “Tukoh Taka”, ajo do të bëjë histori si kënga e parë e Kupës së Botës  me tekste angleze, spanjolle dhe arabe.


Këtë vit, FIFA ka publikuar një pjesë të vogël të këngëve zyrtare. Kënga e parë e lëshuar ishte “Hayya Hayya (Më mirë së bashku),” me Trinidad Cardona, Davido dhe Aisha. Për herë të parë ndonjëherë, kolona zanore e turneut do të shfaqë një koleksion me shumë këngë; me artistë ndërkombëtarë që ” do shfaqin zhanre të ndryshme muzikore që shtrihen në të gjithë botën. Diplo, DJ Calvin Harris dhe Sean Paul thuhet se do jenë në festivalin Fifa Fan. Ai do të zgjasë gjatë 29 ditëve të turneut.


Në vitin 1990,  (FIFA) filloi të miratonte këngë që do të bëheshin kolona zanore zyrtare e ngjarjes botërore të futbollit, e cila ndodh çdo katër vjet. Kupa e Botës fillon më 20 nëntor me ndeshjen hapëse të turneut të vendit pritës të Katarit kundër Ekuadorit. Në total do të marrin pjesë 32 ekipe që përfaqësojnë vende të ndryshme. Në fund, njëri kurorëzohet kampion i Kupës së Botës më 18 dhjetor.

Lexo Edhe: https://lapsi.al/2022/11/14/dua-lipa-zbulon-nese-do-te-performoje-ne-kupen-e-botes-2022/


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.