• |
ide | kryesore

Votimi pas mesnate/ Kartonat e PS, mburojë e hotelit 5.5 milion euro të Olta Xhaçkës

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Pak pas mesnatës së të enjtes, kur po mbyllej një seancë maratonë, 73 deputetë të Partisë Socialiste ngritën kartonat e kuq për të bllokuar dërgimin në Gjykatën Kushtetuese të mandatit të Olta Xhaçkës. Kolegia e tyre akuzohej se ishte në konflikt interesi, sepse qeveria i dha bashkëshortit të saj, Artan Gaçit statusin e investitorit strategjik.


Socialistët rrëzuan raportin e demokratëve në Këshillin për Rregulloren, Mandatet dhe Imunitetin, duke bllokuar në këtë mënyrë një procedurë për të cilën Xhaçka ishte e shprehur e gatshme.


Votime si ky shenjojnë vullnetin e mazhorancës për të mbrojtur të vetët nga akuzat për korrupsion.

Fillimisht Olta Xhaçka kishte pranuar gjykimin nga Kushtetuesja gjatë replikave në parlament: “Ju ftoj ta çoni në Gjykatë Kushtetuese, por paraprakisht të informoheni mbi vendimet e GJK dhe do t’ju lutesha të mos vini për të linçuar njerëz nga fusha që vini edhe ju. Unë nuk jam marrë me biznes, por rruga e tim shoqi ka 30 vjet që merret me biznes” tha ajo duke iu drejtuar deputetit Agron Shehaj.

Xhaçka flet për herë të parë për akuzat ndaj saj: Im shoq merret me biznes që në vitin 1991

Por që në fillim të aferës, Xhaçka e kishte nuhatur konfliktin e interesit. Jo më kot, ajo zgjodhi të mos marrë pjesë në mbledhjen e qeverisë që e shpalli bashkëshortin e saj, Artan Gaçin, investitor strategjik.

Olta Xhaçka

Si u bënë Gaçi dhe kunata “investitorë strategjikë”

Artan Gaçi ka qenë deputet i Partisë Socialiste gjatë viteve të opozitës. Pas martesës me Olta Xhaçkën, ai u tërhoq nga jeta politike, për të shmangur konfliktin e interesit në parti.

Qeveria i dha në përdorim një zone bregdetare në Himarë për resortin “Dreamades Luxury Suites”, një hotel me vlerë 5.5 milion euro për një periudhë 30-vjeçare.

Por statusin e investitorit përmes Gaçit e mori edhe kompania “AGTTC Hotel Management”, e cila figuronte në pronësi të shtetases amerikane, Taëni Lin Grzych-Sutton.

Nga hulumtimi i BIRN rezultoi se amerikania ishte e fejuara e Andi Xhaçkës, vëllait të ministres së punëve të Jashtme, Olta Xhaçka.

“Unë jam investitor strategjik dhe po ndërtoj një hotel, nuk po ndërtoj vila siç bëjnë të tjerët,” pranoi Gaçi, “më takon zona e plazhit përballë hotelit për të vënë shezlongët”.

“Por, pikërisht për të shmangur këtë konflikt interesi, unë gjeta një kompani tjetër me përvojë në këtë fushë, e cila do të marrë në menaxhim hotelin dhe plazhin dhe unë jam thjesht investitori,” shjegoi Gaçi.

Olta Xhacka

Precedentët e deputetëve në konflikt të interesit

Votimi i mesnatës së kaluar është një nga rastet e rralla kur socialistët bëhen të gjithë bashkë për të mbrojtur një biznes privat të njërit prej tyre dhe konfliktin e interesit.

Para Xhaçkës janë dy precedent të ngjashëm.

Është rasti i Ilir Beqajt. Në vitin 2011 atij ju hoq mandati i deputetit, pasi një kompani e drejtuar prej tij kishte përfituar tendera për pajisjen me kompjutera institucionet në Durrës. Ndërsa në vitin 2016, ju hoq mandati i deputetit Koço Kokëdhimës. Ky i fundit kishte përfituar fonde publike përmes kompanisë së tij Abissnet gjatë kohës që ishte deputet.

Këtë të premte, demokratët iu drejtuan Gjykatës Kushtetuese për të kundërshtuar vendimin e marrë nga parlamenti. Një kërkesë u depozitua nga Agron Shehaj dhe tjetra nga deputetë që konsiderojnë Enkelejd Alibeajn në krye të grupit parlamentar të PD-së.

Sipas opozitës, Kuvendi nuk mund të bllokojë gjykimin nga Kushtetuesja për një deputet që konsiderohet në konflikt interesi. Për këtë i referohen rastit të deputetit socialist Koço Kokëdhima, për të cilin fillimisht u refuzua dërgimi në gjykatë.

Në këtë interpretim thuhet se “Kuvendi në këto raste nuk mund t`i hyjë themelit të çështjes, pra vlerësimit nëse veprimet konkrete të pretenduara të kryera nga deputeti janë të papajtueshme me mandatin e tij, sepse në të kundërt do të ndërhynte në kompetencat që kushtetutëbërësi ia ka njohur vetëm Gjykatës Kushtetuese”.

Kur morën vendimin për ta “falur” kolegen e tyre, deputetët socialist bënë pikërisht këtë, pra vlerësuan nëse veprimet e Xhaçkës ishin ajo të ndaluara me Kushtetutë./Lapsi.al


48 Comments

     1. O Zoti brigadier, ndoshta me ngaterroni me veten, pasi ketu po mbarojme arragosten e dyte.

     2. Nuk e shikon o mik qe eshte provokator skicofren? Lere te pellcase pa komente kunder

     3. Ca jam, ca jam?

      “Skicofren”? 😀 😀 😀

      PS: Te lutem me ler te pelcas! 😀 😀 😀

    1. Mehakaris te shemtuar jemi ,po burrit nuk i shifet bukuria,por CARI. Ne e kemi te madh,po nuk besove pyet gruan,gocen,motren,mamin dhe gjithe librin e fisit.Aq te kenaqura jane,sa na mbajne dhe me leke.

     1. E pame sa te madh e kishit ne 12 Nentor. Erdhet si trima qe do rrezonit Edvin Kristaq Drogen dhe iket si bytheqira! 😀

    2. O palaçua Jorgo!
     Përceptimi për të “bukurën” apo “fisniken” është subjektiv e mvaret nga shijet vetjake estetike por edhe ato politike.
     Për shembull :
     Ty mund të duket “burkuoshe” Spiropali sepse i përshtatet portretit tënd estetik e moral.
     Kurse për një shumicë të madhe të shqiptarëve , ajo mund të konsiderohet si përçudnim i natyrës femërore.
     Ty mund të duket fytyra e Tao Pallës si modeli i bukurisë mashkullore, por një pjesë e madhe e intelektualëve që kanë njohuri nga portretet që kanë vizatuar shkencëtarët që janë marë me kohën e njeriut të Neandertalit, me kokën kaatërqoshelie, karakteristikë kjo e njeriut primitiv që sapo kishte dalë nga majmunët, ky mund të vlejë vetëm si objekt studimi i atij njeriu, të asaj kohe, por jo si mofeli i “bukurisë” së njeriut të sotshëm.
     Rama me ato dy metrat e gjatësisë së tij, me tipare normale të fytyrës, por me tendencë të theksuar prej karagjozi, mund të dukej një tip interesant si brigadier i një kooperative të bojaxhijve të “komunales” së kohës së Dullës, por krejtësisht i padurueshë, sot krahasuar me portretet e kryeministrat të botës së kulturuar demokratike.
     Së fundi, bukuria femërore si vlerë e madhe mund të konsiderohet vetëm në të ashtuquajturat “shtëpi të kuqe” , po kursesi në qeveri.
     As Theçeri e as Merkel nuk janë shquar si “femra të bukura”, por kanë hyrë në histori si lidere të pa përsëritëshme të shtetit.
     Fjalët e liga e thashethemet, ngulmojnë që tendencën e Ramës për të emëruar “femra të bukura” si ministresha, si një tendencë e sulltanëve.

     1. O palaçua Jorgo!
      Përceptimi për të “bukurën” apo “fisniken” është subjektiv e mvaret nga shijet vetjake estetike por edhe ato politike.
      Për shembull :
      Ty mund të duket “burkuoshe” Spiropali sepse i përshtatet portretit tënd estetik e moral.
      Kurse për një shumicë të madhe të shqiptarëve , ajo mund të konsiderohet si përçudnim i natyrës femërore.
      Ty mund të duket fytyra e Tao Pallës si modeli i bukurisë mashkullore, por një pjesë e madhe e intelektualëve që kanë njohuri nga portretet që kanë vizatuar shkencëtarët që janë marë me kohën e njeriut të Neandertalit, me kokën kaatërqoshelie, karakteristikë kjo e njeriut primitiv që sapo kishte dalë nga majmunët, ky mund të vlejë vetëm si objekt studimi i atij njeriu, të asaj kohe, por jo si mofeli i “bukurisë” së njeriut të sotshëm.
      Rama me ato dy metrat e gjatësisë së tij, me tipare normale të fytyrës, por me tendencë të theksuar prej karagjozi, mund të dukej një tip interesant si brigadier i një kooperative të bojaxhijve të “komunales” së kohës së Dullës, por krejtësisht i padurueshë, sot krahasuar me portretet e kryeministrat të botës së kulturuar demokratike.
      Së fundi, bukuria femërore si vlerë e madhe mund të konsiderohet vetëm në të ashtuquajturat “shtëpi të kuqe” , po kursesi në qeveri.
      As Theçeri e as Merkel nuk janë shquar si “femra të bukura”, por kanë hyrë në histori si lidere të pa përsëritëshme të shtetit.
      Fjalët e liga e thashethemet, ngulmojnë që tendencën e Ramës për të emëruar “femra të bukura” si ministresha, si një tendencë e sulltanëve.
      Shënim.
      Këtë koment e postova si përgjigje të komentit të parë të “Jorgos”, e nuk e kuptoj se pse është zhvendosur më poshtë.

  1. Eshte ajo qe kur nuk ishte ne pushtet shkonte me çunin e Sales .
   Kaq e fisme eshte si ty moterqire!

   1. Nuk e di se sa e vertete eshte kjo, por cfare te keqe do te kishte?!

    Fundja ne nuk i paragjykojme femijet nga bemat e baballareve. Ne shohim individe, jo tribu!

    Nuk jemi kerma komuniste si ju qe beni si anti-komuniste te oreve te para. 😉

  2. Prandaj Berisha eshte GJIGANT, se as nuk e blejne as nuk e shesin dot! Prandaj e mbeshtet mileti non-grattan. Me 6 DHJETOR, mileti mbush sheshin dhe bota “e verbuar” nga parate e korrupsionit te BANDES SOROSIANE, do t’i plasi syte dhe “qorrat e bibes” do t’a shohin “DIKTATORIN LAKURIQ”! Poshte DIKTATURA SOROSIANE e kurvicave/lgbt, kriminel/e, hajdut/e, pocaqive budallacka me diploma fallso al-Soros, te marra neper Kristal universitetet e Soros, neper bote, KAQ!

   1. Dhe cfare te keqe do te kishte edhe nqs. kjo qe thua ti do te ishte e vertete?!

    Se ke pallojne e se si pallohen njerezit brenda mureve te dhomes se gjumit, Neve nuk na intereson…

    … per aq kohe sa nuk kemi interes apo terheqje seksuale ndaj personit te caktuar.

    Vetem injorantet dhe njerezit e ligj merren me “ke palloi, ke s’palloi tjetri/a”

   1. Kucka jeni ju qe ne daten 12 nentor me kar ne bythe shkuat per te rrezuar regjimin e Edvin Kristaq Rames dhe me kar ne bythe iket. Easy as that. 😉

   1. Te siguroj qe s’jam i tille. Por nganjehere kur iu drejtohemi te tjereve, ne fakt e kemi me veten.

  1. Po si mund te shkruaj une ne kete menyre mo Kopjac?!

   Dhe si mund t’i thuash asaj goce aq te bukur dhe te fisme… monster?!

   Apo sipas parametrave monstruoze te juve shemtirave katunareske te PD-se, te juve njerezve me bisht, gjysem njeri-gjysem orangotango… ajo nuk eshte e bukur?!

 1. Ministesha qe Pastron Parate nga trafikimi i Femijeve te mamase se saj T. U. R. P !!! thotë:

  Ku e ka Fisnikerine tek Mamaja e saj e marre me trafikime Femijesh Gorge??Hajdute pa moral dhe Kriminele Ju Qofshit Gorge!!Monstra te veshura me mendafsh!!!Ke femije ti Gorge ke vajza si nuk keni turp qe mbroni ke Kesisoj FELLIQESIRASH!!!Ju Qofshi !!

  1. Hale qelbistan.
   Prandaj them se me arixheshka bythqira spiuna debila polica oficere fshatare nuk bohet ky vend.
   Arqen hajmuti arixhiu i qi grate socialistave, keta me njeri tjetrin.

  2. Jane te zhytur deri ne fyt ne mut
   Mazhorance hajdute por per hundesh do u dale
   Ka ndonje koment Kim apo DASH ? Harrova jeni akoma tek Berisha ju . Si nuk ju ha mortja ku keni rene
   Sa larg Ollbrajtit

  3. Mamaja e Holta Xhackes trafikante femijesh?! Interesante! Hera e pare qe e lexoj.

   Ke ndonje fakt qe mbeshtet pohimin tend?!

 2. Prandaj Berisha eshte GJIGANT, se as nuk e blejne as nuk e shesin dot! Prandaj e mbeshtet mileti non-grattan. Me 6 DHJETOR, mileti mbush sheshin dhe bota “e verbuar” nga parate e korrupsionit te BANDES SOROSIANE, do t’i plasi syte dhe “qorrat e bibes” do t’a shohin “DIKTATORIN LAKURIQ”! Poshte DIKTATURA SOROSIANE e kurvicave/lgbt, kriminel/e, hajdut/e, pocaqive budallacka me diploma fallso al-Soros, te marra neper Kristal universitetet e Soros, neper bote, KAQ!

 3. ” Cosi fan futte ” . Kurva kurven nuk e le ne balte . jeni te gjithe hajdut . Kush eshte denuar deri me sot nga ju?
  Jeni te gjithe kurva qe beni sikur sulmoni njeri tjetrin por ne realitet jeni te gjithe bashke kundra shqiptareve.

 4. “Qe te jemi te qarte, “kryeqyteti i kokaines ne Europe dhe porti me i madh i zbarkimit te kokaines, ndodhen ne Belgjike”, jo ne Shqiperi.

  Shqiptaret jane vetem “operatore” lokale ne kete industri globale kriminale

 5. Aaaa, votuan fiks pas mesnate

  Njesiti guerril nuk e prish kurre traditen….

  Kte duhet t’ja njohim minjve te kuq, teper te disiplinuar

 6. Ju lutem komentuesve (jo patronazhisteve as militanteve mavi) mos iu pergjigjni Jorgo P…….s. Nuk ia vlen.

  1. Se pari, une jam Jorgo Palikaris dhe jo Jorgo P…….s.

   Se dyti, se kujt duhet t’i pergjigjen komentuesit eshte puna e tyre.

 7. 6 dhjetori, që është qartazi një protestë e paprecedentë kundër Perëndimit, nga partia që u krijua pikërisht si ajo që do na çonte në Perëndim, jo që do na përplaste me Perëndimin për fatin e Sali Berishës.

  Ndërsa nga PD, disa deputetë të saj janë shprehur qartazi se kjo që po bën Berisha nuk është normale, madje një goditje e rëndë për demokratët

 8. A nuk eshte perendimi qe po i ben fresk rames?
  Kur ta kuptoni qe bota mbare ka ik per lesh,kur te ndjeni qe askush nuk eshte me i mire apo “fisnik” se tjetri,atehere do ndryshoje diçka,deri atehere injorantet si jorgo (i ngecte arragosta ne gryke),apo kapot e krimit te cileve ju duket sikur kane prekur qiellin,do ju detyrojne te zvarriteni fatkeqesisht.
  Ndryshimi misis qenieve njerezore qendron vetem ne faktin sa syçele e mendjehapur jane.
  Te tjerat,në jane te pasur a te varfer,te bukur a te shemtuar,jane idiotesi,pasuria dhe bukuria e vertete,buron nga zemra,asgje nuk do marrim me vete,kujtojeni shpesh kete.
  Mua per vete nuk ma ndjen fare sa por… shesin anadollaket e neveritshem,shpejt do i vije fundi,jo nga ne,ne jemi “te tredhur”,por nga ndryshimet e mrekullueshme kozmike,eshte drita qe do e çbeje erresiren.
  Mendimi krijon boten ku jetojme,kerkoni me gjithe shpirt harminine,dashurine,driten dhe realiteti do ndryshoje.
  Amin🙏🙏🙏

 9. Askush ne bote nuk e luksin te te degjojesepse kane hallet e tyre.
  Tramp hyri me rrugacet ne shtepine e bardhe dhe tani do te behet prape president.
  Askujt mos i thuaj asgje se askush nuk te degjon.
  Vetem po i dole kunder atehere prit te gjitha germat e librit.

 10. Për Shqipërinë, retë e zeza mbi çatinë e institucionit opozitar, ia mjegullojnë ende vizionin e misionin perëndimor. Fronti i minorancës drejt alternativës së zgjedhjeve lokale, vepron nën dirigjimin e lidershipit Berishist, literalisht figurës politike më të konsumuar, zërit totalitar që kanalizon përmes “vendimit të formës së prerë” të ardhmen e partisë

 11. Karlliqe ,ligji i shndrimit te materies nga nje forme ne nje tjeter por asgje nuk nderron.
  Hani mender nje tum.

  1. A e pat Alqin: me leket e inceneratoreve kishte pa dhe Champions League-n….

   Kta jan me moton: “mos thuaj cfare mund te bej shteti per ty, por cfare mund te besh ti per shtetin…!!!” 🤣🤣🤣🤣😆

 12. Ai ka paraqitur ish parkingun pranë ETC-së që ishte edhe lavazh në mot të kq, ku makinat e parkuara janë mbuluar nga uji. Por pikërisht në atë vend ku Berisha nxjerr pamjet ndodhet pallati Down Town.Salih metaj dhe ne dite qameti nuk rri pa ngrene mut nga cecenet shpellkare qe i shkojne nga mbrapa

 13. Ju gazetarucet e lapsit pse nuk botoni denoncimin qe ka bere salihu per pembytje te ETC,lapsi censuron salihun !!!!

 14. O-Jorgo-o pac karin pas bythes,o moter qire,o grua qire,o fis qire.o te shkerdhevsha pragun dhe oxhakun.Po vetem ti po ha mut c’do radhe,dhe ne c’do faqe o rrace qire.

 15. perbindeshi i Vicidolit e te deklaroje se dhe shirat e rrembyer ne veri te Shqiperise i ka urdheruar Edi Rama per te permbytur Shkodren. Pas tij menjehere tek Cim pordha qenefi Tv do shfaqet ne ekstaze me nje grup cupelinash te haremit te Jales, spiuni Agush askush kokeducja kembeshtrember nga Lezha duke u mburrur se ai i qan hallet rinise . Keta te dy jane bere bashke si Shabon Qosja me Ver Llapen qe i njeh mire gjithe Tirana.Kujdes me Haloperidolin o ceceni salihut

 16. Sali Berisha është detyruar që të fshijë postimin e bërë në Facebook-un e tij. Shkak është bërë masakrimi në rrjet që qytetarët i kanë bërë ish-kryeministrit Berisha, që përhapi lajm të rremë pasditen e së dielës me një foto nga Tirana.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.