• |
ide | kryesore

Analiza/ Pse po hesht Angela Merkel

-Instant, Arkiva, F1, Lajme, Planet, Të fundit
merkel

Në Gjermani dëgjohet zhurma e një “Heshtjeje të Madhe” që e ka të vështirë ta njohë veten. Lufta në Ukrainë po shkatërron letrat e vjetra me vlerë. Inflacioni është rikthyer. Zgjedhjet duhet të anulohen në kryeqytet pasi u zhvilluan në kaos total. Trenat tani janë vetëm me vonesë. Ministrat kritikojnë publikisht njëri-tjetrin sikur të ishin në Romë. Ndoshta do të ishte më mirë të thuhej se ndihet fryma e “gjumit të madh” të Angela Merkel.


E zhdukur nga skena politike, ish-kancelarja është bërë e ftuara e gurtë e një autoanalize kolektive që e shqetëson drejtpërdrejt edhe atë. Të gjithë ata që kanë pasur përgjegjësi politike në 20 vitet e fundit po bëjnë pyetje të rëndësishme dhe po pranojnë gabimet fatale.


Si u bë vendi kaq i varur nga gazi rus? Pse rafineritë iu dorëzuan menaxhimit të Gazpromit? Mbi të gjitha pse vazhdoi ndërtimi i Nord Stream 2 edhe pas pushtimit të Krimesë? Së fundi, pse politika ndaj Kinës, e udhëhequr vetëm nga imperativi për të fituar para, nuk e ka trajtuar kurrë problemin e varësisë duke ngritur dyshimin se mësimi rus ka qenë pak ose aspak i dobishëm?

Vetëm Angela Merkel qëndron e heshtur ose pothuajse. Në kuptimin që në dy-tre herë që ajo ka thënë diçka, ka qenë për të mbrojtur zgjedhjet e saj në kontekstin e kohërave në të cilat janë bërë.

LEXO EDHE: The Economist: Largimi i Merkel dhe rrëmuja që po lë pas

“Nuk ka asgjë për të cilën duhet të kërkoj falje”, – është lajtmotivi i saj. Pjesa tjetër është heshtje. Lajmi i mirë është se një ditë, ndoshta në vitin 2024, kur do të publikohen kujtimet e tij do të ketë diçka. Janë “një vështrim ekskluziv dhe personal” për 16 vjet si kancelare thotë botuesi. E megjithatë, pikërisht sot Gjermania ka nevojë urgjente për t’iu përgjigjur këtyre pyetjeve. Gjithashtu për të ripërpunuar të kaluarën e afërt, duke shmangur përsëritjen e gabimeve.

Në skenë kanë dalë të gjithë protagonistët kryesorë të skenës publike gjermane. Para së gjithash, Presidenti i Republikës, Frank-Walter Steinmeier, një socialdemokrat, i cili ishte ministër i jashtëm i Merkelit për gati 8 vjet dhe sot e njeh plotësisht gabimin e Nord Stream 2.

Ai paralajmëron rreziqet e marrëdhënieve shumë të ngushta ekonomike dhe tregtare me Pekinin. Në fund edhe ai e bëri atë me shumë ndershmëri dhe çiltërsi në Nju Jork, ku iu dha çmimi Henry Kissinger. “Mea culpa” nuk i kanë shpëtuar as presidenti i SPD-së, Lars Klingbeil dhe ish-kryetarja e CDU-së, Annegret Kramp-Karrenabuer.

Tani është radha e një figure të lartë. Ditët e fundit, Wolfgang Schäuble, ish-ministër i Brendshëm dhe Financave kritikoi ashpër politikën kristiandemokratike ndaj Rusisë.

LEXO EDHE: Merkel: Nuk pendohem për blerjen e gazit rus, ishte më i liri

“Reputacioni ndërkombëtar i Gjermanisë është dëmtuar dhe gabimet vijnë në kohë” – tha Schäuble, i konsideruar si ndërgjegjja morale e CDU-së. “Kur isha ministër i Brendshëm, biseduam me kolegun tim rus se si duhet të luftojmë së bashku terrorizmin islamik. Por duhet t’i kisha kushtuar vëmendje asaj që po bënin rusët në Çeçeni. Ose duhet të kisha dëgjuar atë që më tha presidenti polak Lech Kaczynski kur Rusia sulmoi Gjeorgjinë. “Më pas vjen Ukraina. Pastaj Moldavia, pastaj Balltiku dhe më pas Polonia. Ai kishte të drejtë”.

Ish-presidenti i Bundestagut vë në shënjestër direkt Angela Merkel, të cilën e mbrojti në mars duke argumentuar se nuk ishte e drejtë të kritikohej roli i saj në bashkëpunimin energjetik me Moskën. “Vlen të përmendet se në lidhje me Rusinë, sot nuk mund të thuhet se kemi gabuar”. Megjithatë, Schäuble kujton se nuk ishte vetëm Merkel që donte gaz të lirë rus. Në fakt, industria, aleatët socialdemokratë po shtynin gjithashtu në emër të Ostpolitik dhe nën hijen e ish-kancelarit Gerhard Schröder ishin edhe sektorë të mëdhenj të CDU-së dhe të gjithë CSU-së bavareze.

Pjesa më helmuese e deklaratës së Schäuble është përgjigjja e pyetjes nëse “Frau Merkel” mund të renditet ndër kancelarët e mëdhenj të Republikës Federale së bashku me Adenauer, Brandt dhe Kohl. “Ajo është e përjashtuar përkohësisht. Është ende herët për të gjykuar përfundimisht”.

Angela Merkel vazhdon gjumin e saj të madh. Ndoshta, siç ka ndodhur gjithmonë kjo kërkon kohë. Por edhe një herë, shpjegimet që mund të jepen tani do të ndihmonin Gjermaninë për zgjedhje që nuk mund të shtyhen më. ©Marrë nga Corriere, përshtati në shqip LAPSI.al


16 Comments

 1. Sepse gjermanet mendonin se nuk kishte asgje te keqe qe te vareshin nga gazi rus. Konfliktet e vjetra i mbeteshin te shkuares dhe gjithashtu kjo ishte levizja me e natyrshmja: gazi rus eshte kaq afer Gjermanise.

  Plus, te themi te drejten, Putini i genjeu te gjithe, sepse fllimisht i shfaq si nje lider me te cilin mund te flitej, por normal qe pastaj perfundoi tek “baba”.

  Aq larg shkonte ky naivitet sa shume gjermane mendonin se perballja Amerike-Rusi i perkiste vetem Amerikes dhe aspak atyre, te cilet Amerika i beri njerez pas Luftes se Dyte Boterore.

  Por kur peshtyn ne pjaten ku ha apo kur te hypen vetja shume ne qejf… ka pasoja.

  Kulmi i kulmeve ishte kur Schröder, fill pasi la postin e Kryeministrit zuri ven ne bordin e Gazpromit si shperblim per Nord Stream 1-shin.

  Por prit se s’keni pare gje akoma. Fale luftes ne Ukraine, Gjermania po riarmatoset.

  Ca karin te flasi Merkel?! Thjesht mban karin ne bythe edhe kaq!

  1. Jo çdo e keqe vjen për keq, më në fund, perëndimi, të paktën elita politike po e kupton, se çfarë është komunizmi, sepse në diskutime t e tyre politike si etalon i së keqes gjithmonë merej fashizmi ose nazizmi.

   1. Nuk besoj se eshte kjo pasoja pozitive e pare, sepse qe komunizmi i e keqja me te cilen aleatet duhet te benin pakt per te mundur nazizmin kjo dihej dhe fjalimi i “Perdes se Hekurt” i Churchill-it fill pas mbarimit te Luftes na sqaron qarte per kete. Natyrisht duke qene fitues, komunizmit nuk iu be gjyqi qe iu be nazizmit dhe s’ka per t’iu bere ndonjehere. Jemi te denuar te bashkejetojme me kara qe here pas here do na kujtojne se ne fakt komunizmi ra se ne nuk ishte realizuar fiks sic kishte thene Marksi dhe Engelsi, jo po se e sabatoi kapitalizmi e bla bla bla…

    Per mendimin tim pasoja me pozitive e Luftes ne Ukraine eshte pershpejtimi i konvertimit nga energjia fosile ne energjine e paster.

    Plus edhe pasoja tjeter ishte qe u mor vesh nga kuc e mac qe ushtria e dyte me e Qufishme ne bote… eshte nje bllof i madh dhe gjithashtu qe Rusia pa Perendimin lloc ekonomikisht sepse bota tashme eshte super e nderlidhur.

 2. Keshtu ndodh kur meresh me vrimat e zeza dhe vazhdon akoma te ngrohesh me gaz!!!!!
  Soba lavatrice forforifera!

  1. Ke qene ndonjehere ne Gjermani?! E di sa ngrohen keta karat?! Te futesh brenda ne dimer ne bar-restorantet e Berlinit… Plas!

   Kur keta thone “kete dimer do sakrifikojme” une imagjinoj qe ata thjesht do ngrohen ne nivele normale.

 3. perbindeshi i Vicidolit e te deklaroje se dhe shirat e rrembyer ne veri te Shqiperise i ka urdheruar Edi Rama per te permbytur Shkodren. Pas tij menjehere tek Cim pordha qenefi Tv do shfaqet ne ekstaze me nje grup cupelinash te haremit te Jales, spiuni Agush askush kokeducja kembeshtrember nga Lezha duke u mburrur se ai i qan hallet rinise . Keta te dy jane bere bashke si Shabon Qosja me Ver Llapen qe i njeh mire gjithe Tirana.

   1. po të shikosh edvinin, kur flet për rritje page, gjithmonë në fillim rrit pagat minimale për këto idiotët parrazitë e dembelë që profesion të vetëm kanë spiunimin.

 4. Merkel punoi per paqen dhe duke u rritur e formuar ne Gjermanine Lindore u perpoq per pajtimin mes gjermaneve, unifikimin e vendit dhe zhvillimin e tij ekonomik.

  Me Merkelin Gjermania nuk do te ishte pjese e aventures ne Ukraine, por e forcimit te pavaresise se Europes pas Brexit, i cili ishte fundi i qendrimit te Londres ne BE si “delja e zezë, pozicion i zgjedhur prej kohesh.

  BE ne kohen e Merkelit ishte model i sjelljes se nje fuqie te madhe ndaj popujve ne nevoje, madje duke sakrifikuar nga vetja, nje mike e Ballkanit per zgjidhje te drejte te problemeve postjugosllave, mikpritese e te ikurve nga aventurat ushtarake ne Irak, Siri e Afganistan dhe me nje humanizem qe sot nuk e sheh tek asnje lider ne Perendim.

  Gjermania aktuale eshte frut i rruges se ndjekur ne emer te “rendit te ri boteror”, sikurse mbare Perendimi.

  “New Generatin” eshte deshtimi vetë.

 5. E çar do thotë Merkel!!!Mbajti dashuri me Putin duke i dhënë popullaritet atij.Dhe ngaqë ishte protagoniste në marrëdhëniet e ngushta me të harroi që Putin nuk ishte veçse një diktator e kriminel dhe kjo u pa në sulmin në Ukrainë.

 6. Merkeli u rrit dhe edukua me komunizmin sovjetik,nen mbrojtjen e KGB,me Putinin qe vepronte ne DDR komuniste.Mos pritni qe Merkel te flase,e jo me te luftoje,kunder Putinit.Por edhe ne pergjithesi,populli gjerman,eshte nje popull automat (nje lloj klukulle,qe komandohet e telat e varur,si ne teatrin e kukullave),nuk mendon me trurin e vet,por i bindetautomatikisht vullnetin dhe urdherave te eprorit,Njelloj si ushtaret,qe urdheri i eprorit,eshte ligj per vartesin.Keto cilesi,ishin shkaku qe erdhi ne fuqi Hitleri,dhe ndjekja me fanatizem qe i beri populli gjerman,si nje idiot,per gjate gjithe krimeve gjate luftes dyte boterore.Fakti qe Gjermania u forcua,(ta qe e mendojne kete,ne kohen e Merkelit),eshte se gjate vendosjes se euros,si monedhe e perbashket e BE,nen komanden dhe kontrollin e gjermaanise,favorizoi shume vetem marken gjermane,qew fitoi kurs,ndaj monedhave te tjera te europes.Vetem vendet nordike,qe nuk pranuan euron,bashke me Britanine,e shmangjen humbjen e monedhave te tyre,prendaj ato jane edhe sot e kesaj dite,me mire ekonomikisht.

 7. o te qifsha ropt o gjermanolindore. o kancer i shoqerise moderne perendimore bashke me te majten me gjithe ekzistencen e saj.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.