• |
ide | kryesore

Berisha: Uji u shkarkua fshehurazi që të mos dëmshpërblehen familjet

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
Berisha

Ish-kryeministri Sali Berisha ka akuzuar qeverinë se ka hapur fshehtas tunelin e Komanit dhe portën e Zadejës, që sipas tij, sollën dhe përmbytjet në zonën e Shkodrës.


Berisha gjatë vizitës së tij në familjet e përmbytura në Obot të Shkodrës deklaroi se qeveria e bëri fshehtas, pasi ligji detyron KESH-in që të dëmshpërblejë të gjitha familjet.


Kryetari i PD-së tha se do të dorëzojë në Kuvend një nismë ligjore që detyron me ligj KESH-in të krijojë fondin e përmbytjeve dhe të mos preket në asnjë rast përveçse fatkeqësive të tilla.

Berisha: Hapin fshehtas tunelin e Komanit, hapin portën e Zadejës dhe vjen pastaj përmbytja me shpejtësi të rrufeshme. Njerëzit kanë qenë jashtë dhe nuk kanë hyrë dot në shtëpi. Ky nuk njeh asnjë ligj. Ligji detyron KESH-in të dëmshpërblejë çdo dëmshpërblim që bën. Ne do të marrim menjëherë nismën për të detyruar me ligj KESH-in të krijojë fondin e përmbytjeve. Të mos ndikohet nga funksionimi i tij, por ai fond të ruhet vetëm me rastin e përmbytjeve. Ligji detyron atë që përmbyut, të dëmshpërblejë. Këta e kanë shndërruar KESH-in në një ndërmarrje private.

Kanë prodhuar 9 terravat energji në 2021. Kjo është 2 terravat më shumë se sa konsumi në vit. Këta me eksporte bëjnë një bixhoz me shitjet dhe blerjet e energjisë. Ndajnë dhjetra miluionë në kompanitë offshore. Kanë 10 vjet që nuk dëmshpërblejnë. Prej tyre, gjysma e ushtarëve të Shërbimit kanë dhënë dorëheqjen. Nuk i lanë sepse kanë kontratën. Japin dorëheqjen se i mbajnë me rroga minimale.


21 Comments

 1. Po nga e di ti?!

  Sepse pikerisht kete beje kur ishe ne pushtet apo jo?!

  Qe ti kokerr legeni ke pergjegjesine kryesore qe i le ata njerez te ndertonin ne shtratin e Bunes.

  Njeri pa atdhe, pa fe, pa flamur!

 2. O ropqira komunista po Ka lek pse Nuk Beni mbrojtje nga permbytjet por mendoni portion e durresit per te vjedhur
  Kristaqin ne byth o njeri posaqi dhe legen

  1. O idjot i lindur. Porti eshte investim privat!

   Dhe leke s’ka per investime normale e jo me per investime per te zgjidhur hallet e kokes se njerezve qe kane ndertuar ne shtrate lumenjsh e ish-keneta dhe qe i ka lejuar e yshtur Sala Yt qe te vepronin keshtu sepse i duheshin votues Blu ne ultesiren perendimore.

 3. O palokari
  Investim privat që do vere garanci në banke tokën e shtetit e të privatit shqiptar për të marrë kredi . Mut ju mut ky para jush që e shitet shqipërinë me një €
  Ju dhjefte dreqi varrin .
  O pjesët e bajges ppsh po kush ua la dinin e muajin ju o ateistët e mutit
  A mos harroni në dt 24 nentor keni festën tuj
  Shkoni shihni në kinema strange world së keni nji muj që beni rreklamen
  Mos harroni merrni të posalindurit me vete .
  Pttu

  1. Kur je dhi e zgjebosme, ben cfaredo eshte e nevojshme per te “thithur” investime.

   Kur je dhi e zgjebosme, por krenare si puna jote nuk thith gje.

   Suksesi i nje qyteti apo i nje vendi ka te beje me se sa kapital thith/terheq.

   Keshtu e ka kapitalizmi me “thithje” dhe “terheqje”.

   Ca ka ne 24 nentor? Ne Google me del qe eshte Dita e Sardeleve. Por ti e di mire qe ne festojme vetem diten e Arragostes dhe Kaviarit.

   1. Jo më po shfaqet filmi që do tju shtojë radhet shoqatës tuj.
    Sa për dhi. e gjakosur mbajë se po e vërteton me fjalët që thua .se kuptoj ku ndryshon nga ato që e presin mutin në gojë për lek.
    Kur stergjyshi yt runte dhine e zgjebosme se nji do këtë pasë
    Stergjyshi im luftonte me serbët.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.