• |
ide | kryesore

Pse duhet të protestojë opozita më 6 dhjetor

-Instant, 2, Ide
Rama

Ambasadorët e BE në Tiranë duhet të jenë ndjerë në siklet kur kanë njoftuar ministritë e tyre se opozita shqiptare pritet të mbajë një protestë më 6 dhjetor,  kundër qeverisë mikëpritëse të samitit me Ballkanin Perëndimor. 


Duke qenë se protesta të tilla, të organizuara nga forca të rëndësishme politike paralelisht me evente të mëdha ndërkombëtare, janë të pazakonta, diplomatëve në Tiranë do të duhej që njoftimin ta shoqëronin me një tekst goxha shpjegues. Pikërisht këtu qëndron edhe ngërçi i tyre. Protesta e 6 dhjetorit, e thirrur nga opozita shqiptare, nuk është një ngjarje e shkëputur për t’u dëshmuar para liderëve europianë, por një përpjekje për të marrë vëmendjen e tyre pasi për vite me radhë ka ndeshur me heshtjen e pamerituar të përfaqësive të tyre në Tiranë. Madje, në jo pak raste, me njanshmërinë e tepruar në favor të qeverisë dhe kryeministrit Rama.


Opozita ka zgjedhur qëllimisht, që pikërisht më 6 dhjetor, kur kamerat dhe vëmendja e opinionit europian për disa orë do të zhvendosen në Tiranë, shqetësimet dhe revoltën e saj ta adresojë në nivelin më të lartë. Më shumë se një protestë kundër regjimit këtu, manifestimi opozitar synon të jetë një këmbanë alarmi ndaj gjithçkaje që perëndimi ka anashkaluar mbi demokracinë në Shqipëri në emër të të ashtuqajturit stabilitet.

Lexo me tej:

Provokimi i Berishës/ Protestë në ditën e samitit të BE në Tiranë

Liderët europianë do të duhet të përballen kështu me sytë e tyre me realitetin e vërtetë të vendit, ku do të mblidhen për këtë samit të rëndësishëm. Ata do të jenë mysafirë në një vend, të cilin organizatat e vendeve të tyre e kanë përcaktuar si një demokraci hibride, me mungesa të theksuara të lirive themelore, të sëmurë nga korrupsioni dhe emigracioni masiv. Mikëpritësi i tyre, një njeri që ka 10 vjet në pushtet, ka kontroll ekskluziv mbi qeverinë dhe Kuvendin. Ai ka në dorë 100 përqind pushtetin lokal, komandon ekonominë e vendit, mediat kryesore dhe tërheq në prapaskenë fijet e drejtësisë së re.

Në 6 dhjetor, opozita duhet të risjellë më fort në vëmendje, raportet e vëtë shteteve që zbarkojnë në Tiranë, të cilat flasin për korrupsionin dhe krimin e organizuar që ka depërtuar në nivelet më të larta të qeverisjes. Përpara dhjetra mediave europiane, është rasti për të kthyer kamerat tek problemet reale nga të cilat vuan sot demokracia shqiptare. Se si për hir të stabilitetit janë injoruar vjedhjet e zgjedhjeve, ndryshimet e njëanshme të rregullave të lojës, grabitja e pasurisë publike nëpërmjet tenderave pa garë (madje në kundërshtim edhe me sugjerimet e vetë BE), përdorimi i shtetit në fushata elektorale, mbyllja e dosjeve të krimit e korrupsionit në nivele të larta. Se si lehtësia për të injoruar funksionim normal të demokracisë, ka prodhuar në Shqipëri një pushtet autokratik që sot guxon të sfidojë edhe vetë BE me amnistinë fiskale apo ligje që shkelin MSA si në rastin e portit të Durrësit.

Berisha: Në 6 dhjetor protesta e opozitës, të mikpresim liderët e BE

Dalja e opozitës, përveç arsyeve më lart, është jetike për të dëshmuar se pushteti në Shqipëri nuk mund ta eleminojë atë politikisht. Ambasadorët në relacionet e tyre, janë të detyruar të shpjegojnë atë për të cilën kanë heshtur deri më sot, e më keq akoma e kanë deformuar, duke shmangur një realitet të pamohueshëm për vetë shqiptarët, se cila është opozita e vërtetë në Shqipëri. Se ajo nuk mund të emërohet nga kryeministri, të çertifikohet nga gjykata dhe të noterizohet nga ambasadat. Dhe kur emisarët europianë në Tiranë bëjnë sikur nuk e shohin këtë, liderëve të tyre u duhet treguar e vërteta, më mirë se në çdo rast, më 6 dhjetor.

‘A do i bashkohet PL protestës së 6 dhjetorit?’, përgjigjet Meta

Kopaçet patetike me kanune e tradita apo përrallat me rusë e rubla, nuk kanë më treg ku të shiten. Nuk është opozita që po na turpëron në sytë e botës, por një regjim që na ka nxirë në çdo raport zyrtar e në çdo raportim mediatik sistematikisht në 5 vitet e fundit. Nëse një pjesë e ambasadorëve këtu, kanë pranuar në heshtje të bëjnë fasadën e qeverisë dhe të quajnë opozitë atë të cilën e përcaktoi Taulant Balla dy ditë më parë, opozita e vërtetë ka rastin më të mirë për t’u treguar shefave të tyre një tjetër realitet. Të cilin, përfaqësuesit e tyre në Tiranë do të duhet ta shpjegojnë ashtu siç është. Takimet me “opozitën zyrtare” nuk e shmangin dot 6 dhjetorin. Atë e ka thirrur opozita reale.

©Lapsi.al


47 Comments

 1. shume e sakte. banda e rames vjedh para publike, luan drogen dhe korruptojne diplomatet pastaj. ti hiqet maska palacove

  1. Fajin e ka saliu!

   Aty duhet te jemi te gjithe. Kjo gjendje.nuk durohet me. Protesta jane demokracia ne fakt.
   Varferi e madhe dhe ambasadoret mbushin cantat me leke. Tani ta shohim te verteten jo kabllogramet e mbugsura me euro te ambasdoreve.
   Te gjithe ne proteste

 2. Ju lumte juve politikanve edhe analistave te shqupit qy do tja tregoni se cfar esht demokracia e vertet dhe liri demokracia perendimore evropit.Sorrosi I Zi,I krimbit drogs komunizmit asht kundra konservatorve t vertet si ju.Gjithe shqiptaret,evropi ,bile bile edhe bota aty do ta kete mendjen.

  1. Ata do jene aty, dhe shume media do i shoqerojne, nuk e shmangin dot protesten.

   Eja edhe ti. Edhe ti perfiton nga rivendosja e shtetit, kontribuo me ne.

 3. Opozita ka gjithmone te drejte ne cdo vend te botes.
  Opozites shqiptare i prine dy Hajdute dhe me reputacion zero.
  Njeri eshte non grata ne SHBA dhe ne Mreterine e Bashkuar per korrupsion dhe mashtrim ,tjetri eshte me nje paterice sepse tjetren e ka zhytur ne korrupsion.
  Mjafton qe keto dy shtete te mbajne qendrim zyrtar nuk ka asnje tjeter shtet qe do te flasi per demokracine pervec kastarvecave te shqiperise.
  Protesta eshte shume mire te behet sepse para vrasjeve qe Cjapi plak duket si embelsire.
  Ka pak gjasa ose aspak ndonje ndikim nga opozita ne takimine BE ne Tirane.
  Shkullaku si medioker qe eshte ben mire te mari dhe Bushatin dhe te protestojne dhe jo te kerkojne ne arshive se pula ben 4 veze ne dite dhe lopet jane perime e zarzavate.
  Nga personaliteti i liderit varet dhe turma kaotike.

  1. Protesta ka ne amerike BLM dhe te dhunshme.
   pse ne shqiperis nuk duhet te protestojme, pse akoma me babin e edit do vazhdojme te mbyllim gojen?

  2. “… pula ben 4 veze ne dite dhe lopa… zarzavate…” Me duket se te ka ngelur ora tek normat e kooperativave, te cilat ishin te pasuksesshme sepse brigadieret dhe drejtoret si ju sot edhe atehere vidhnin popullin per te blere favore me lart. Nese do te paraqesesh kritike ndaj opozites e cila nuk flet per xhaxhin por per eDramen, atehere mos bej gabim me krahasime jashte epoke sepse eDrama nuk eshte xhaxh, dhe se leme te behet. Sepse nje qe pollem na doli e na teproi. Mire? Shendet paç

 4. Pikesepari, opozita me 6 Dhjetor duhet te protestoje jo vetem per te shprehur ate qe ajo mendon, por edhe per te treguar perpara te gjithe botes dhe vecanerisht partereve tane me te afert Europiane, se Shqiperia e drejtuar nga Edi Rama, eshte nje vend demokratik dinjitoz, per t’u patur zili, jo vetem ne Rajon, por edhe ne rang Nderkombetar.

  Si ka thene Volteri?

  “Nuk jam aspak dakord me mendimin tend, por do ta mbroj deri ne vdekje te drejten tende per ta thene ate.”

  Ne jemi Iluministe, jo mbeturina obskurantiste bizantine.

  1. Ke te drejte o Palikari, llum jeni e kaluar llumit. Shkurt muhabeti si pasardhes te komunisteve, ju rilindasit jeni rrace qelbesirash…

   1. Gjushi. Me duket se e ke ngaterruar. Pasardhesin e fundit te komunisteve e ka akoma PD. Keqardhje qe e kane akoma te veshtire ta pranojne.

    1. Droga ka pushtuar vendin , nuk jetohet me trafikante, shteti i rames eshte trafikant dhe shan t protestuesit, e zente haka e popullit, protesta do behet

  2. Ne shkolla sbehet mesim, femijet tane nuk arsimohen dot. mesuesit jane punesuar me leke ose i emeron partia.
   Arsimi eshte p shkaterruar, pse femijet te vuajne qeveria e shkaterroi shkollimin.

  3. Ne greqi policia nuk hyn ne universitete, studentet protestoj n gjithmon, ca dmth qe greket jane me tw mire se ne qe sna lejohet te protestojme?

 5. Ambasadorët e BE në Tiranë duhet të jenë ndjerë në siklet kur kanë njoftuar ministritë e tyre se opozita shqiptare pritet të mbajë një protestë më 6 dhjetor, kundër qeverisë mikëpritëse të samitit me Ballkanin Perëndimor…..

  Une e lashe ketu artikullin. Ky mongoloidi qe shiste bythen per nji pjate me patate te skuqme te koha jone, fillon e tjerr lesh sesi ambasadat lajmerojne ministrite dhe se ne cfare sikleti jane ato…..

 6. YMER QELBAZA KELLIRA ME NJE DOSJE TE RE PER EDI RAMEN:GREG KRISTAQ RAMA BABA I ZAHOS DHE NUK ESHTE ALEXANDER VUCIC BABA I ZAHOS!! thotë:

  YMER QELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CYPIT KOL KYCIT MUT VELIUT CAR BOLES BOLINO DRITAN HALE-s EDI RAMES REXHEP ERDOGANIT ALEXANDER VUCIC DHE IDAJET BYTHQIRIT

  1. Cdo njeri duhet te ngreje zerin , qeveria duhet te degjoje

   Droga eshte sheshit , po helmohet rinia, policia ben sehir dhe bashkepunon me shperndaresit. Policia nuk punon

 7. O Shullak,o dallkauk,a e kupton qe me kete proteste Berisha dhe Meta vulosin perfundimisht fundin e tyre dhe nuk e kuptoj si mund te jesh kaq antishqiptar dhe te inkurajosh nje proteste te tille antieuropiane ne nje moment jetik per vendin per tju bashkuar komunitetit europian,sado i keq te jete Rama dhe sado e korruptuar te jete qeveria,ne kete moment historik duhet te jemi te gjithe bashke per hir te se ardhmes dhe per te miren e kombit,te protestosh ne nje dite te tille do te thote te jesh kunder popullit tend dhe te çosh uje ne mullirin e armiqve tane shekullor…

  1. Politikanet pasurohen shqiptaret varferohen , vetem nese protestojme mund te kemi te drejta

   Akoma me ramen? Shume keq po qeveris

 8. Hahahaha,kjo proteste me kujton nje histori te vjeter kur diku ne nje fshat kishte shkuar dikush i shkolluar dhe i civilizuar,i cili donte te investonte ne ate fshat per ta zhvilluar dhe çuar perpara,mirepo hoxha i fshatit kur degjoi planet e atij personi ju tha fshatarve qe ky eshte djalli dhe u ngriten fshataret dhe e perzune me gure,keshtuqe personi i cili donte ti zhvillonte sugurisht u largua me habi,ndersa fshataret jetuan “te lumtur”ne varferine dhe injorancen e tyre duke vazhduar te degjojne broçkullat e hoxhes…

  1. Nuk del rroga , me se do jetojme? Europa duhet te na ndihmoje., Zerin tone e degjon vetem nese protestojme

   Europa te mendoje per ne, rama na vjedh.

 9. Nga monitorimi në terren ditën e sotme datë 23.11.2022, ora 08.00, situata e përmbytjeve në terren vazhdon të jetë si më poshtë:

  • Hidrometri i Liqenit të Shkodrës në orën 08.00, shënon kuotën 7.90m, (kuota e matur sipas orës 07.00).(Kuota max 8.70 m).

  • Hidrometri i lumit Drin në orën 08.00, shënon kuotën 5.65 m, (kuota e matur sipas ores 07.00). (Kuota max 7.50 m).

  1. Po mbytemi ne gomone, i lutem europes te jene me ne, rama po na perze nga vendi jone. Nuk kemi te ardhme me ramen

 10. ZOTI BUSHATI JU LUTEM SHIKOJE CA FOTO TE YMER QELBAZA KELLIRES NE FACEBOOK ,PASOJAT E BYTHLEPERIJES 30 VJEQARE EDHE DHEMBET I JANE KRIMBUR DHE KANE MARE NGJYRE TE VERDHE YMER QELBAZA KELLIRES- SA I SHEMTUAR ESHTE KY YMER QELBAZA KELLIRA thotë:

  YMER QELBAZA KELLIRES I MBAN GOJA ERE MUTI DHE ME KETE SURRAT TE SHEMTUAR POLICIA DUHET TA GJOBISE PER PRISHJE PANORAME TE QYTETI
  SA I SHEMTUAR ESHTE KY YMER QELBAZA KELLIRA SA QE GOCAT E MIJA JANE TE FRIKSUAR TE DALIN NE PAZAR SE KANE FRIKE SE MOS PO I SULMON KY ZAGAR I FRUSTRUAR SEXUAL

 11. Auditimet ne institucionet, KLSH deklaron : Jane mbi 1 Miliard Euro demi ekonomik nga shperdorimet ne periudhen Janar-Shtetor 2022!

 12. YMERIT I MBAN GOJA ERE MUTI ,DHE KUR MASTUBON NGA KARI I RRJEDH QELBESIRE DHE MUT thotë:

  ZOTI BUSHATI JU LUTEM SHIKOJA DHEMBET I KRIMBUR DHE ME NGJYRE TE TE VERDHE YMER QELBAZA KELLIRES NE FACEBOOK

  1. Na u nxi jeta nuk parkojme dot, rri polici gati me fleten e gjobes ne dore. Cdo jave gjobe, parkime ska, transporti urban eshte shume tmerr

 13. fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe

 14. Na pëlqen Shkodra dhe Veriu shqiptar i Lonely Planet, sepse të gjithë e dimë se e ardhmja është ajo.

  Këtë shkrim dhe optimizën për Veriun tonë dhe Shkodrën, nga Sali Berisha dhe të ngjashmit e tij nuk do ta shihni kurrë.

 15. Ne date 6 dhjetor te gjithe ne shesh . Tja çjerrim masken palloshit , kryememagogut e kryehajdutit te shqiptareve.

 16. NSHMI Development LLC. Të dhënat mbi këtë kompani janë të kufizuara, por në rrugë konfidenciale kompania rezulton se ka bërë çdo sqarim pranë autoriteteve ligjzbatuese dhe të Inteligjencës dhe sidomos pranë autoriteteve amerikane.

  Nga dokumentacioni konfidencial i dorëzuar nga kjo kompani rezulton se pronari i saj kryesor është shtetasi emiratas Tahnoun bin Zayed Al Nahyan.

  Ky shtetas rezulton se është djali i themeluesit të shtetit të Emirateve, Sheikh Zayed bin Sultan Al Nahyan.

 17. Shkrimi Shkullakut emocional, model gazete 55. Kam respekt per analizen e Mandit, por kesaj rradhe mbron paradoksin.
  Dmth llogjika shkrimit eshte qe kur te vij Macron me Scholz, dhe do shohin protesten do mendojne dhe pozicionojen ndryshe per Shqiperine!!!! Se ata nuk kane protesta ne vendin e tyre, dhe se protesta e Berishes do ti lere ata pa goje!!!!! Qesharake.
  Mendoj qe ne kete date kjo proteste nuk qendron. Opozita me shume do humb puke se do fitoj. Organizimi i saj ne kete date qe perkon me samitin me krijon bindjen, qe nuk eshte vendim i Berishes por i titoreve te tij.
  Vetem nje borxh i madh e shtyn ate ne kete vendim.

  1. Ata duhet te shohin qe gjerat ja e ndryshe nga sa u thuhet. Mediat e tyre do e transmetojne protesten
   Eshte nje shans per te treguar ne sy europes problemet tona .
   nuk duhet ta humbim kete rast. edhe ti do perfitosh , eja dhe merr pjese ne proteste,mos rri me “tastjere” ne dore para monitorit, por dil ne shesh te degjohesh edhe ti , si shoket e tu ne europe.

  2. Qellimi i protestes, sipas shkrimit, eshte te detyroje ambasadoret e vendeve mike te shpjegojne ate çka me shume siguri nuk e kane shpjeguar ende, madje e kane deformuar ate. Realiteti yne paraqitet tjeter nga burokrate, pse jo edhe te korruptueshem. Kush ka veshe degjon.

 18. Protesta e 6 dhjetorit duhet qe BE tu qartesohet shikimi se ne Tirane kane perballe qeverisjen me te korruptuar te Europes qe po shpopullon Shqiperine me kete qeverisje e po u hedh shqiptaret te dynden ne dyert e tyre duke kerkuar Azil, gje qe behet vetem me motivin – Ne vendin nga ikim nuk ka shtet, por Xhungel!

  1. Kur Sali Berisha u mbante rrogën administratës për Gërdecin dhe përmbytjet në Shkodër që kishte shkaktuar vetë

 19. Droga ka pushtuar vendin , nuk jetohet me trafikante, shteti i rames eshte trafikant dhe shan t protestuesit, e zente haka e popullit, protesta do behet!

 20. Boll me këtë propogandën idiote se fajin e ka Berisha se ai e ka pasur teserën e PPSH , kurse Rama na qenka “antikomunist se nuk arriti ta marë ate pasi ja ndërpreu karierën komuniste familjare përmbysja e pushtetit diktatorial të prindërve të tij e të dajës së ttij..

  Pa le kur për të sharë “komunistin” Sali Berisha, meqë Ramës i kujtojnë babain e tij Kristaqin, që nënshkroi dënimin e një poeti antikomunist me varje e ai thotë se ndihet krenar për te, përmendin komunistët rilindas emrin Sali Ramë Berisha, sikur Ramë Berisha të kishte qenë ndonjë antarë i byrosë politike të KQ të PPSH.

  Komunist me bindje, nuk të bën një fare tesere partie që në kohën e diktaturës monopartiake komuniste, ishin të detyruar ta mernin shumica e intelektualëve rë Shqipërisë së asaj kohe, vetëm për të ushtruar profesionin e tyre, por komunistë në kuptimin e plotë të fjalës ishin ata bij të familjeve komuniste që ishin edukuar që në djep me urrejtjen kundër demokracisë e sistemit demokratik të tregut të lirë, me urretjen për imperializimin anglo – amerikan.

  Që Rama është edhe në moshën afër të gjashtëdhjetave, akoma një gojë shthurur e gojë ndyrë si një garip adoloshent Tirone, kjo vjen se ai ishte një fëmijë i llastuar i rritur me pekule në një familje komuniste.
  Është i ashpër vërtetë Berisha me kundërshtarët politikë të tij, socialistët që nuk ndëruan as teserat e as godinat e tyre të Komiteteve të Partisë së Punës, sepse kaloi një fëmini të ashpër në skamje e varfëri, e ju desh që fëmi në mes dimrit e dëborës të shkonte në shkollë mbi dy orë rrugë në këmbë , i pa ngrënë e i pa veshur, kurse Edvini që e kishte shkollën as 100 metra larg shtëpisë në Tiranë, shoqërohej me makinë nga rojet e familjes.
  Kjo sa i takon disa të vërtetave për Ramën e Berishën.
  Tani të hidhemi tek protesta e 6 dhjetorit.
  Më duket naiv pretendimi i Shkullakut e disa komentuesve këtu, se do të vikërkan krerët e shteteve të Europës në Tiranë, e do të kuptojnë se ambasadorët e tyre i kanë “mashtruar” duke parë protestën që i vjen pas Berishës.

  Harojnë këta naivë që nuk jemi në vitet 60 të shekullit të kaluar, kur mediat e qeveritë e huaja nuk kishin asnjë informacion për vendin tonë, pasi jo vetëm në Shqipëri por edhe në gjithë botën informacioni i internetit mungonte.
  Kujtoni vërtetë se qeveritë e shteteve europiane nuk e dijnë se çfarë karafili nga mendët është kryeministri inë dymetrosh se këtë ja paskeshin fshehur ambasadorët ?
  Nuk e dijnë ministritë e jashtëme të tyre se çfarë palo fjalimesh me gjuhë rrugaçërore mban Rama në parlament.
  Ja po e zemë se nuk ja kanë dërguar ambasadorët të përkthyera ngaqë ska përkthyes që të përkthejë saktë fjalimet e tij haluçinante në shqipen e rrrugës..
  Po pse a nuk e dëgjuan fjalimin e tij çapraz në Parlamentin e Këshillit të Europës që i skandalizoi gjithë deputetët për të kuptuar se me cilin kanë të bëjnë ?
  E dijnë sigurisht gjithë liderët europianë se non grata amerikane për Berishën , nuk mund të krahasohet me non gratën e Dodikut të Republika Sërbska të Bosnjës, apo me ate të Gjushit , mikut të Ramës në Durrës.
  Ama jam i sigurtë që të gjitha ambasadat i kanë dërguar në ministritë e tyre përkatëse, pamjet filmike të sulmit të grupeve të nxitura nga Berisha për të larguar me dhunë nga selia e PD , kryetarin e saj Basha e shumicën e deputetëve të kësaj partie në 8 janarin e këtij viti.
  Është fakt se veç partive të majta, asnjë nga partitë e djathta edhe ato “konservative” ekstreme europiane, nuk e kanë njohur Berishën si lider të PD.
  Përse ?
  Sepse asnjë parti e djathtë nuk ka tentuar të marë pushtetin me revolucion të dhunshëm.
  Imazhin e shëmtuar të dhunës së 8 janarit kundër një pjese të partisë së tij, nuk mund ta heqë Berisha edhe sikur të bëjë protesta të qeta demokratike kundër Ramës.
  Më thuaj o Shkullak se në cilin vend europian ish komunist përveç Bjellorusisë vazhdon të jetë i njejti lider siç është Berisha që nuk do që të heq dorë nga kryetarllëku ?

  A duhet të ketë protesta në Shqipëri e në të gjithë botën kundër padrejtësive e keqqeverisjeve ?
  Sigurisht që i përgjigjem kësaj pyetje me një PO të madhe.
  Por jo vetëm për protestën me motive personale të Berishës, ndonëse tejet të justifikuara nga aferat korruptuara të Ramës, por i shoh me dyshim edhe protestat në vendet e tjera europiane në kushtet e krizës së diktuar nga embargo e madhe ndaj Rusisë që po bën një luftë kriminale terroriste në popullin ukrainas.
  Solidariteti njerëzor ndaj ukrainësve, nuk duhet kërkuar vetëm nga qeveritë europiane, por edhe nga e gjithë shoqëria e tyre.
  Nëse për cilindo qytetar europian, kjo luftë ka pasur përkeqësim të nivelit të jetesës me ngritjen e çmimeve të karburanteve e ushqimeve, nuk duhet të harojmë se ukrainasit po e paguajnë me gjakun e tyre, e pse jo edhe për popullin rus që diktatori Putin e detyron të shkojë e të vritet për marrëzitë e tij .
  Nuk ka pra se pse edhe shqiptarët, populli më fukara i Europës , të ndërsehet për tu kacafytur me njeri tjetrin , qoftë nga Rama e qoftë nga Berisha e kuzhdo që ju mban ison.

 21. Ai ka mësuar aq nga politika 32 vjeçare e viteve të fundit se pushteti nuk merret me dhunë. E ka provuar disa herë, sidomos në shtator 1998, dhe çfarë ka pështyrë në drekë, e ka lëpirë në darkë, duke e mbushur selinë e vjetër të tij me metingashë të armatosur

  1. Rasti i 14 shtatorit të 1998, është një rast i veçantë.
   Nuk ishte “revolucion” për të marë me dhunë pushtetin, po ishte një shpërthim i dhimbjes të mpleksur me urrejtjen për vrasjen e liderit të studentëve të dhjetorit.
   Ishin dhjetra mijra adhurues të Azem Hajdarit që po shoqëronin arkivolin e tij, e kur panë se policët vrasës po i provokonin me snajperë, ata u kthyen në një urragan të pandalshëm duke ju turur kryeministrisë që kishte ngelur bosh, se që nga kryeministri ja kishin mbathur apo fshehur të gjithë
   “Mitingashë të armatosur” ?
   Po a kishte ngelur ndonjë familje shqiptare pa u armatosur pas “revolucionit revanshist punist” të 1997-ës ?
   Nuk dijmë që ndonjë “mitingash i armatosur” të vriste ndonjë ish oficer të sigurimit që socialistët i risollën pas 1997-s.
   Pëtkundrazi veç Azemit, edhe në ate protestë u vranë përsëri 4 demokratë e u burgosën me dhjetra, ndonëse me urfhër të Berishës i patën lëshuar menjëherë institucionet.
   Berisha pat thënë atëhere se pushtetin do ta marim me vota e jo me dhunë.
   Po e përmend këtë mgjarje se qëndrimi i atëhershëm i Berishës bën kontrast të madh me sulmin e dhunshëm kundër Selisë së PD në 8 janar, por kësaj herë jo kundër punistëve, po kundër deputetëve të partisë së tij e më keq akom kundër ish ministrit të tij më të preferuar të cilin e mbështeti për tu bërë kryetar i PD, Lulzim Bashën, vetëm për hakmarje personale.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.