• |
ide | kryesore

Lindin binjakët nga një embrion i ngrirë 30 vjet më parë

-Instant, Arkiva, Lapsi Leaks
ngrirë

2 foshnja binjake kanë lindur në shtetin amerikan të Tenesit nga një embrion i ngrirë më shumë se 30 vjet më parë. Besohet që ky të jetë një rekord i ri për embrionet më të gjatë të ngrira ndonjëherë që kanë rezultuar në një lindje të suksesshme. Ato u ruajtën në rreth -128C në azot të lëngshëm më 22 prill 1992. Rachel Ridgeway, një nënë e 4 fëmijëve nga Oregon, lindi binjakët më 31 tetor.


Babai, Philip Ridgeway, tha se kjo ishte bërë me marrëveshje. Prindërit mund të vendosin një rekord të ri. Qendra Kombëtare e Dhurimit të Embrioneve, një organizatë private me bazë besimi thotë se ka ndihmuar në lindjen e më shumë se 1200 foshnjave nga embrione të dhuruara. Mbajtësja e mëparshme e rekordit ishte Molly Gibson.


Ajo lindi në vitin 2020 nga një embrion që ishte ngrirë për gati 27 vjet. Embrionet binjake ishin krijuar për një çift anonim i martuar. Burri ishte rreth të 50-tave. Ai u ndihmua nga një dhuruese vezësh 34-vjeçare. Ato u mbajtën në ruajtje në një laborator të fertilitetit në bregun perëndimor të SHBA deri në vitin 2007. Në atë kohë ata i dhuruan që një çift tjetër t’i përdorte në vend të tyre. Embriologët kryen më pas shkrirjen dhe transferimin në mitër në fillim të këtij viti. ©LAPSI.al


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.