• |
ide | kryesore

Michael J. Fox merr Oscar për luftën kundër sëmundjes së Parkinsonit

-Instant, Paparazzi, Slider

Ndonëse ceremonia e Oscars për vitin 2023 është ende pak muaj larg, emri i fituesit të statujës së nderit tashmë dihet. Ai është Michael J. Fox, i njohur për rolin e tij kryesor në trilogjinë ‘Back to the Future’ nga viti 1985 deri në 1990.


Aktori mori çmimin për luftën e ashpër kundër sëmundjes së Parkinsonit, nga e cila vuan prej tre dekadash. Në vitin 1991, ai u diagnostikua me sëmundjen dhe iu tha se mezi kishte rreth 10 vjet jetë. Diagnoza shkaktoi largimin e tij nga aktrimi.


Pas 31 vitesh, industria e njohu interpretuesin të shtunën e kaluar në një gala të mbajtur në Los Angeles. Kjo ceremoni, sipas zakonit, e  jep statujën me nder d veçmas nga ceremonia kryesore, e cila do të zhvillohet më 12 mars 2023. Që kur doli nga qendra e vëmendjes, Michael J. Fox i është përkushtuar luftës kundër sëmundjes dhe nëpërmjet fondacionit të tij, ka financuar disa projekte kërkimore, duke mbledhur qindra milionë për të luftuar sëmundjen e Parkinsonit.

Para Michael J. Fox u fitua nga Liz Taylor, Angelina Jolie, Oprah Winfrey dhe Diane Warren, e cila u nominua 13 herë për një Oscar. Peter Weir dhe Euzhan Palcy janë personazhe të tjerë të famshëm që morën çmimin Oscar./Lapsi.al

Lexo Edhe: https://lapsi.al/2022/11/08/zbulohet-prezantuesi-i-oscars-2023/


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.