• |
ide | kryesore

Miratohet rezoluta, NATO njeh Rusinë si ‘shtet terrorist’

-Instant, Arkiva, Lajme, Planet
rezoluta, NATO

Të 30 anëtarët e aleancës mbështetën propozimet e delegacionit ukrainas në Asamblenë Parlamentare më 21 nëntor. Ata miratuan një rezolutë që e njeh Rusinë si një “shtet terrorist”. Rezoluta gjithashtu apelon për ngritjen e një gjykate të posaçme ndërkombëtare në lidhje me agresionin e Rusisë në Ukrainë.


“Rezoluta e quan Rusinë kërcënimin më të drejtpërdrejtë për sigurinë euro-atlantike. Aty thuhet qartë se shteti i Rusisë, nën regjimin e saj aktual, është një shtet terrorist”, shtoi ai. Ai shtoi se Rusia ka shkelur marrëveshjet e saj me aleancën, kështu që dispozita e kufizimit të vendosjes përpara të trupave është nul dhe e pavlefshme”, tha Tomas Valasek, kreu i delegacionit sllovak në AP të NATO-s.


Dokumenti përfshin gjithashtu kërkesat e Ukrainës për të rritur ndihmën ushtarake, zhvillimin e hapave specifikë në lidhje me pranimin e Ukrainës në NATO dhe krijimin e një mekanizmi për mbledhjen e dëmshpërblimeve nga Rusia për dëmet e shkaktuara nga agresioni i saj, sipas diplomatit ukrainas. Rezoluta do t’u dërgohet qeverive dhe parlamenteve të të gjitha vendeve anëtare të NATO-s.


4 Comments

  1. Mir eshte si per rusin ta BENI edhe per shtetet ballkanike qe kan kryer terror gjenocid kunder kombit shqiptar dhe ti demshperblejn per 1 shekull DEME QE ju keni SJELL.

  2. Njerzimi sapo hyri ne nje FAZ te re zhvillimi ky term do eklipsojn zgjerim me cdo cep te globit.me aliza te DOBIT NDAJ te fuqishemve qe u kan ber PADREJTESI.duke mos I len mundesi ASKUJT mbi TOK te realizojn qellimin e kerkuar mbi BAZEN e nje vizionin te projektuar.pse ndoll kjo me SIGURI. Sepse AI QE me madheshti GJITHCKA KRIJOJ e KRIJOJ si FUNKSION unik.dhe me domosdoshmeri unike kriteresh jo SIPAS DESHIRAVE dhe interesit TON per pushtet para.njerzit deri ne njera MASE mund TJUA hellin njeritjetrit por vjen nje moment qe jo me tja MADHIN DIKUJT por terheq pas VETE dhe GJITHCKA u ka ber TJERVE.. un ne ket moment nese dikush do me pyete per zgjilljen me bishtin tregues lart do ti thoja vetem ZOTI UDHZIMI DHE MESHIRA E TIJE PASTAJ GISHTIN DO E VIJA NE KOK PER TJU LEN TE KUPTOJN QE VERIJANI GJISHTIN KOKES TE GJITH.SE FAR PO MENDONI FLISNI DHE VEPRONI KUNDER TJERVE POR JEMI TE KRIJUAR NE ATE FORM QE CDO ANGAZHIM TE MIR E KEMI NE DOBI TE VETES DHE CDO ANGAZHIM TE PADREJT KURDER TJEREVE E KEMI KUNDER VETVETES.DUAJENI VETEN MOS PROJEKTONI ARMIKUN SE TE GJITH PER VETE ARMIK TE MIRFILLT KEMI VETEN TON EGON TON PER PUSHTET PARA.SIKUR NJERIT TOKEN ME PASURIT E SAJ PO TI JEPET NUK NGOPET PO PER TE GJITH NUK MJAFTON GJITHESIJA.MOS VALL MENDONI SE TE FORTIT KAN TE DREJT TE BEJN CTE DUAN DHE TE DOBETIT TU NENSHTROHEN.KJO NUK FUNKSIONON ME U MBUSH KUPA.KJO E KEQE NUK KA FILLUAR SOT KA SHEKUJ SOT ESHTE NE PIK VLIMI.POR QE MENJANOHET JO DUKE PERGJITHSUAR NJE NJERI POR PER GJITH CFAR PO NDOLL SOT JEMI PERGJEGJES AKTUALISHT TE GJITH NE SI NJERZIM QE TE PRANOJM DOMOSDOSHMERIT JE JUSTIFIKOJM PERGJEGJESIT ME HAK.ASNJE NGA NE NUK JEMI PA PERGJEGJSI NE KETE BOT.MIR ESHTE QE SEJCILI NGA NE TE MENDOJN FLASIN DHE VEPROJNE QE ME ANGAZHIMIN E TIJE DOBIJA TE JET ME E MADHE SE DEMI PER TE GJITH

  3. Askush nga ne NJERZIT SDUHET ti shkojn ndermend te shkojn dhe grabisin te DREJTEN e tjetrit per shkak te fuqis paras apo teknologjis duke par dobeti e me te DOBIT.sepse eshte dikush tjeter qe e KRIJOJ deshtimin e cdo mendimi fjale VEPRA te padrejt PERPARA se ne te vijim ne kete bot.lind pyetja .a e njohin te fuqishmi UDHEZIMIN hyjnor.pergjigja eshte kjo .ato njohin GJITHCKA.ka te bejn me to dhe rreth tyre. Por kushdo qe ua vend ne Duke nuk sherben tjeter VECSE si KUJTES.dhe pergjegjsi.per thus KUPTUAR TJERVE te MIREN

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.