• |
ide | kryesore

Përmbytjet/ Rama, 9 vjet në varkën e krahasimeve me të shkuarën

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Për të nxjerrë bllof opozitën, kryeministri Rama iu desh të kthehet 12 vite pas në kohë. Ai publikoi një videomontazh të kohës kur Sali Berisha ishte kryeministër në vitin 2010 dhe në Shkodër ndodhi një nga përmbytjet më të mëdha.


Në video Berisha është filmuar duke justifikuar derdhjet nga Komani. Është e njëjta gjë për të cilën akuzon sot qeverinë e Ramës.


“Shumë e vështirë në këtë situatë, nuk ke rrugë tjetër” dëgjohet të thotë Berisha në video.

“Pyetja nuk është se si mund të ketë kaq rrjedhje robi, po si mund të ketë akoma rob që shkojnë pas një rrjedhjeje të tillë?!” është mesazhi i Ramës, që duket se e ka kapur në kundërshtarin në gabim.

Foto ilustruese, permbytjet ne Shkoder

Krahasimet me të shkuarën pas 9 vitesh në pushtet

Por a e justifikon Edi Ramën një video e 12 viteve më parë? Sepse ende pas 9 vitesh qeverisje të Edi Ramës, Shkodra dhe Lezha vazhdojnë të përmbyten. Edhe sikur krahasimi të qëndrojë, është fakt se Rama nuk i ka dhënë dot një zgjidhje situatës.

Kjo nuk është hera e parë që, për të mbuluar dështimin me përmbytjet, Rama nxjerr krahasimet me të shkuarën. Lapsi.al ka mbledhur disa prej tyre në kohë përmbytjesh. Fatkeqësi pas fatkeqësie, krahasimi është po i njëjti me përmbytjet e vitit 2010.

“Beteja me motin dhe me të shkuarën”, viti 2015

Në vitin 2015, zona fushore e Nënshkodrës u përmbyt si zakonisht. Por kësaj radhe dëmet nga reshjet ishin më të shumta në jug, në Novoselë dhe Levan. “Nuk luftojmë vetëm me motin, por luftojmë edhe me të shkuarën” tha atëherë Rama.

Fajin ia hodhi Berishës që kishte dy vjet që kishte dhënë dorëheqjen.

“Kjo është dhe një betejë me një të shkuar tragjike, ku ka ndodhur katrahura më e madhe territoriale dhe urbane në Europën e pas Luftës së Dytë Botërore” shprehej kryeministri Rama në atë kohë.

Edi Rama ne Shijak

Faji i “zhvillimit kaotik dhe pa disiplinë”, viti 2016

Ditët e para të Janarit të vitit 2016 e gjetën sërish një pjesë të vendit nën sundimin e ujit. Banorët e Shkodrës kishin dalë në protestë kundër qeverisë, që kishte nxituar t’i jepte dëmshpërblime për të përmbyturit në Novoselë dhe Levan.

Rama zgjodhi të shkonte në Shijak. Fajin ia ngarkoi prap qeverisë së Berishës. Tha se përmbytjet vinin nga shkatërrimi i pyjeve dhe ndërtimet pa plan.

“Duhet të jemi të gjithë të vetëdijshëm, që këto janë faturat që i paguajmë dhe do të vazhdojmë t’ia paguajmë një zhvillimi kaotik, pa plan, pa rregulla, pa disiplinë, me ndërtime e projekte kuturu”, deklaronte Rama.

Status në rrjetet sociale, ku Rama falenderon Bashën për përpjekjet në Darzezë

Falenderimi për Lulzim Bashën në vitin 2017

Mbi 10 mijë hektarë tokë u përmbytën në vitin 2017. Mbi 4700 shtëpi u gjendën nën ujë. është i vetmi vit kur nuk bëri asnjë krahasim me qeverisjen e Partisë Demokratike.

Por Rama gjeti kohë ta falenderonte Lulzim Bashën për deklaratat konstruktive nga zonat e përmbytura.

“Gjithkush prej nesh mund të bëjë punë të mira dhe kur dikush e bën një punë të mirë, sado e vogël a e madhe qoftë, duhet falenderuar e respektuar për atë punë, pavarësisht nëse në jetën e përditshme mendojmë njësoj a mendojmë krejt ndryshe”, shkruajti kryeministri në Facebook.

Kësaj radhe akuzave të opozitës i iku duke publikuar edhe një fotografi të kreut të opozitës Basha, gjatë vizitës së tij në Darëzezë të Fierit.

Fotot krahasuese të vitit 2011 me vitin 2018

Në javën e parë të marsit të vitit 2018, fshatrat e Shkodrës kishin më shumë se 20 ditë nën ujë. Por Rama sapo kishte marrë mandatin e dytë. Në Shkodër nuk kishte shkuar ende.

Gjithsesi gjeti një mënyrë për t’u krahasuar me qeverisjen e Partisë Demokratike.

Bëri një fotomontazh krahasues me vitin 2011, sikur t’i thoshte shkodranëve se ishin më mirë nga ç’kishin qenë para ca vitesh.

Rama konference pas permbytjeve ne Shkoder

“Reshje më të pakta, në të shkuarën sollën katastrofa” Rama në 2021

Dallimi me të shkuarën ishte argumenti edhe pas përmbytjeve të Janarit të vitit 2021. Opozita e akuzoi se i kishte braktisur mijëra familje nën ujë, me mungesë uji të pijshëm dhe ushqime.

Në situatën kritike që kaloi zona e Nënshkodrës, Rama bëri një krahasim me të shkuarën duke folur me “sikur”.

“Nuk bën lajm çfarë nuk ndodh, qeveritë vlerësohen jo vetëm për aë që bëjnë, por dhe atë që nuk lejojnë të ndodhë. Bazuar në sasinë e reshjeve me të cilat në jemi përballur këtë herë dhe në shifra krahësimore të sasive të reshjeve në momentet shumë kritike të së shkuarës, ku reshje më të paktë kanë sjellë situatë katastrofike” tha ai, duke e quajtur “të pakrahasueshme” situatën.

Me anë të krahasimit me qeverisjen e PD, Edi Rama ia ka dalë të shmangë deri tani përgjegjësinë për përmbytjet. Por është fakt se ende sot, nuk ka një politikë apo një plan që të çon drejt zgjidhjes përfundimtare për banorët e Shkodrës dhe të Lezhës. Sepse kanë kaluar 12 vjet nga përmbytjet kur qeveriste Partia Demokratike. Varka e krahasimeve fut ujë pas kaq shumë kohësh./Lapsi.al

Video/ Çfarë thoshte Rama për përmbytjet kur ishte në opozitë në vitin 2010


15 Comments

 1. Cfare nostalgjie!

  Na digjej shpirti atehere per popullin ne duart e te pashpirtit Berisha.

  Duket nga fytyrat tona. Ato transmetonin dhimbje te thelle, perkushtim, deshire te parezistushme per te ndryshuar rrjedhen e Bunes, por edhe te vete historise.

  Vetem Tom Doshi ka te njejten fytyre… qe kur ka lind.

  1. O pallakaris o derrrrr o idiot o patronazhist muti o nënën familjen me radh edhe pas 9 vjetëve në pushtet ti derrrrrrrrrrrrr han mit për Edi drogën o corona colera ta shkërdheftë familje o derrrrrrrrr o i pa shpirt o idiot o shkizofren hu racën e poshtër të mititttt që je

   1. Kur do ta kuptosh qe Seksi nuk eshte Sharje, por Kenaqesi?

    Plus qe me cfare karin do qish ti, kur je thjesht nje i tredhur?!

    Ti as kar per te qire nuk ke! As tru per te menduar! As duar per te punuar!

    Ti me mire shko kendo ne Korin e Femrave te Operas dhe Baletit.

 2. Boll me o i pakrahasueshem o koqe nga trute.
  Ku qe ky fat i keq per kete popull ku njerezit jetojne me stres.
  Cfare investor nje qeveri nuk e ben me ajo qe vjen pas. Cdo zhvillim eshte progresiv. Problemi qendron se ti je I pangopur. Je halldup e I paafte kur thua se ta fusin te mjeret.
  Hajdut I poshter.
  Buka e popullit do te zere fytin o shemtire.
  X

 3. Lani rrobat me 30 grade dhe stakoni karukuesit nga priza. Mortja .
  Mendjen e kane vetem per vjedhje ,vjedhje, vjedhje..

 4. Nga monitorimi në terren ditën e sotme datë 23.11.2022, ora 08.00, situata e përmbytjeve në terren vazhdon të jetë si më poshtë:

  • Hidrometri i Liqenit të Shkodrës në orën 08.00, shënon kuotën 7.90m, (kuota e matur sipas orës 07.00).(Kuota max 8.70 m).

  • Hidrometri i lumit Drin në orën 08.00, shënon kuotën 5.65 m, (kuota e matur sipas ores 07.00). (Kuota max 7.50 m).
  Ne kohen e florinjte te salihut o shpellkare shkodra e lezha qendronin me muaj nen uje per tete vjet ne pushtet vetem shkodra eshte mbytur 5 here o cecene pa llogaritur tironen vloren fierin elbasan,behuni gati per 6 dhjetorin te sulmoni be o cecene shpellkare te spiunit salih metaj

  1. E cfare do me thone o palle kjo permbytje pas 9 vjet ne pushtet eshte faji Berishes🤮🤮.
   Pas keni qene rrace e poshter ju ripjellsat edhe te permbytni dhe thoni eshte enderr nuk eshte e vertet si perralla me gomarin,zaten ju keni liderin global gomar qe shikon enderr se per cdo gje pas 9 vjetesh fajin e ka Saliu,

 5. Palle e bajatosur deri ne neveri, nuk thote dhe ben me asgje te re, vetem kthen kasetat e se kaluares, nuk ka argument, nuk ka kreativitet, nuk ka me energji te qeverise…vetem zvzrritet e vjedh, qeveris vetem per aligarket rreth tij dhe trekendeshit te bermudes.

  1. Na pëlqen Shkodra dhe Veriu shqiptar i Lonely Planet, sepse të gjithë e dimë se e ardhmja është ajo.

   Këtë shkrim dhe optimizën për Veriun tonë dhe Shkodrën, nga Sali Berisha dhe të ngjashmit e tij nuk do ta shihni kurrë.paska nglel dhe nje spiun tironci me salih metaj ben punen

 6. fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe

 7. NSHMI Development LLC. Të dhënat mbi këtë kompani janë të kufizuara, por në rrugë konfidenciale kompania rezulton se ka bërë çdo sqarim pranë autoriteteve ligjzbatuese dhe të Inteligjencës dhe sidomos pranë autoriteteve amerikane.

  Nga dokumentacioni konfidencial i dorëzuar nga kjo kompani rezulton se pronari i saj kryesor është shtetasi emiratas Tahnoun bin Zayed Al Nahyan.

  Ky shtetas rezulton se është djali i themeluesit të shtetit të Emirateve, Sheikh Zayed bin Sultan Al Nahyan.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.