• |
ide | kryesore

Guri qesharak i Yuri Kim-it

-Instant, 1, Ide
andi bushati


Yuri Kim i është përveshur një përpjekje sizifiane për të shtyrë së paku në kohë dështimin e sigurtë të reformës në drejtësi.  Deklaratat e saj të fundit janë dëshmia më e qartë se gruri i rëndë që ajo rreket të ngrejë, rrokulliset gjithmonë në rrëzë të malit.

Këtë herë, në lojë është e ardhmja e SPAK dhe atij që do e drejtojë atë për tre vitet e ardhshme. 

Sipas ambasadores ky proces mund të jetë i manipuluar dhe jo transparent, si rezultat i presionit të atyre që “duan të bllokojnë drejtësinë”.

Pas një hetimi të thelluar që ka zhvilluar redaksia e Lapsi.al, beteja tashmë është e hapur mes kandidatit që mbështesin ndërkombatarët dhe atij që do të vendosë si kukull të saj rilindja.

Lexo me tej:

Prapaskenat/ Kreu i SPAK, përplasja mes amerikanëve dhe rilindasve 

Për askënd nga pjesmarrëit në këtë proces nuk është më sekret se cili është ai që preferojnë ambasadorët e akredituar në Tiranë -, që me sa duket ka marrë zotime para tyre për një hetim më serioz të çështjeve të nxehta -, apo se kush është tjetri, qëështë betuar në zyrat e pushtetit. Loja që po zhvillohet në KLP, për çdo votë, tani është më e fortë se kurrë.

Meraku nuk është thjeshtë tek shtrirja e influencës mbi një pushtet të pavarur, por në halle konkrete si psh. dosja e inceneratorëve, hetimi për të cilën nuk duhet lejuar kurrësesi që të shkojë në nivel më të lartë se sa ky i tanishmi. 

Deri këtu, në pamje të parë, kjo përplasje duket e fortë, epike dhe me shumë rëndësi për të ardhmen e sistemit të ri të drejtësisë. Edhe më shumë i’a shtojnë dramacitetin asaj, deklarata si ato të znj. Kim, që hedhin dyshime për kulisa politike dhe manipulime të atyre që kërkojnë të frenojnë hetimet.

Por, e parë nga një vështrim tjetër, ajo është thellësisht banale. Pasi mjafton vetëm fakti, se tani, pas 7 vitesh, sponsorët dhe arkitektët e reformës në drejtësi kanë ende frikë se ajo mund të kapet nga pushteti, për të vërtetuar se ngrehina e re është një kështjellë prej letre. Pasi mjafton thjeshtë ankthi se SPAK-u teorikisht mund të jetë i manipulueshëm, për të vërtetuar anketat e fundit të opinionit që tregojnë me shifra, se vetëm çereku i shqiptarëve vazhdojnë të kenë besim tek ky institucion.

Sondazhi surprizues/Shqiptarët e kanë humbur besimin tek reforma në drejtësi 

Ka disa kontradikta që e vërtetojnë këtë. Nëse në Këshillin e Lartë të Prokurorisë qenkeshin zgjedhur njerëz me integritet dhe të pa ndikueshëm, ambasadorja s’kishte pse merakosej për votën e tyre, qoftë edhe nëse ajo zhvillohej në kushtet e presionit. Nëse prokurorët e SPAK janë vërtet “heronjtë e fëmijëve tanë”, për amerikanët nuk duhet të kishte rëndësi se cili prej këtyre idhujve të pakorruptueshëm do të zgjidhej në krye të institucionit.

Meraku i Yuri Kim për të ndarë shapin nga sheqeri dëshmon se i gjithë thesi është për tu hedhur në plehra. As fitorja e saj më e madhe nuk e shpëton dot një sistem që ka në çdo hap nevojë për paterica, ndërkohe që reforma pati si qëllim të vetëm: të ishte i pavarur dhe jashtë influencave.

Pra edhe sikur të supozojmë se pas disa ditësh, Këshilli i Lartë i Prokurorisë do të ndikohet nga ambasadorja dhe do të zgjedhë të preferuarin e saj, në pikturën e madhe asgjë nuk do të ndryshojë. Fakti se asaj iu desh të bëjë betejë për një gjë kaq të thjeshtë dëshmon se SPAK-u, në veçanti, apo krejt sistemi në tërësi, janë të mbushur me rilindas të infiltruar. Ata që ambasadorja do të mund t’i eleminonte nga gara për kreun e prokurorisë së posaçme, do të mbanin edhe në vazhdimësi, në duar, dosjet e nxehta të kriminelëve dhe grabitësve të lidhur me politikën.

VOA: Yuri Kim dyshime për manipulimin e zgjedhjes së kreut të ri të SPAK 

Në këtë kuptim, mundimi i saj sizifian, për të ngritur lart gurin e një reforme absurde, nuk ka në vetvete asgjë epike. Ai i ngjan më tepër një përpjekjeje qesharake për të sfiduar të pamundurën. Sepse sado beteja të vogla të fitojë, ajo ka humbur atë të madhen, që drejtësia të mos ishte në tutelën e askujt, madje as në atë të ambasadorëve. Duke dashur të shkëpusi llokma të saj nga goja e pushtetit, për ti transferuar tek prokurorë “pro amerikanë”, Yuri Kim nuk bën gjë tjetër veçse pastron fasadën e një ngrehine të kalbur. Tani të gjithë e kanë kuptuar se guri i saj është destinuar të rrokulliset pafundësisht në rrëzë të malit.        

©Lapsi.al


20 Comments

   1. Nyk mundem, me gjithe qejf…. I kam premtuar mamit tend!!
    S’me le rehat ajo buçe peselekeshe kooperativash

  1. Guri i kristaq perdhunuesit…
   Kjo dhia shterpe eshte vetem njera nga laviret e perdhunuara nga zhgarravitesi sizifi i gjate me sifilis e gonorre.
   Skeni pare gje akoma.
   Shterngoni torrlat per 20 vitet qe vijne….
   Perdhunuesi dhe bir i monstres kristaq me bandat e tije…..do ju shqyejne te gjitha vrimat e qelbura prej voteshitesish.
   Plehra.

 1. Nga monitorimi në terren ditën e sotme datë 23.11.2022, ora 08.00, situata e përmbytjeve në terren vazhdon të jetë si më poshtë:

  • Hidrometri i Liqenit të Shkodrës në orën 08.00, shënon kuotën 7.90m, (kuota e matur sipas orës 07.00).(Kuota max 8.70 m).

  • Hidrometri i lumit Drin në orën 08.00, shënon kuotën 5.65 m, (kuota e matur sipas ores 07.00). (Kuota max 7.50 m).

 2. YMER QELBAZA KELLIRA DO TE PUBLIKOJ NJE DOSJE TE RE PER EDI RAMEN-INCEST NR 2 -GREG KRISTAQ RAMA BABA I ZAHOS DHE JO ALEXANDER VUCIC thotë:

  YMER QELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CYPIT EDI RAMES REXHEP ERDOGANIT ALEXANDER VUCIC DHE VELLAIT TE KIMETES

 3. Bushati analiza perfekte.

  Kim tani po kupton qe reforma ne drejtesi eshte nje tjeter armik i popullit shqipetar qe bejne mazhoranca dhe ju zonja Kim personalisht.

  Deshtimi i saj eshte gjygje qe zgjasin mbi 5 vjet shkalla e pare apo SPAK qe shkon deri tek deputeti ne rastin e inceneritoreve.

  Jane dhene me miliona per inceneritoret qe nuk ekzistojne e Rama e kompani nuk dinin gje, as mbesa ime 4 vjec nuk i beson keto brockulla.

  Ju zonja Kim dhe departamenti qe ju perfaqesoni jeni tallur me shqipetaret dhe tani korrni ate qe mbollet.

  Ne rastin me te mire jeni deshtak ne ate me te keq armiq te ketij vendi.

 4. Përpjekjet e vonuara të zonjës KIM për kreun e SPAK-ut janë për të mbuluar dështimin e reformës në Drejtësi dhe milionat e gllabëruara me këtë “projekt”. Edhe po të shtyjë kohën e rënies së plotë të ngrehinës, thonë se e vërteta vonon, por nuk harron.

 5. YMER QELBAZA INFO-INCESTI NR 2 -NE FAMILJEN E EDVIN KRISTAQ RAMES!! thotë:

  YMER QELBAZA KELLIRA KA NJE DOSJE TE RE PER EDI RAMOVICI

  KUSH ESHTE BABA I ZAHOS???!

  1) GREG KRISTAQ RAMA
  2)ALEXANDER VUCIC
  3)ALEX SORO
  4)REXHEP ERDOGAN
  5)Vladimir PUTIN
  6)OLSI RAMA
  7)BATON HAXHIU

 6. YMER QELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH BURRIT TE MILVE EKONOMI

  BATON HAXHIU JA FUT KARIN NE BYTH BURRIT TE GANIMETE MUSLIUT

  MUT VELIU JA FUT KARIN NE BYTH BURRIT TE LINDA RAMES
  KOL KYCI JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CYPIT

 7. fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe
  fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe fuck europe

 8. ZOTI BUSHATI JU LUTEM QFAR MENDIMI KENI PER?!

  1-YMER QELBAZA KELLIR
  2-MUT VELIUN
  3-FRROK CYPIN
  4-KOL KYCI-Skype
  5-CAR BOLEN BOLINO
  6-ERIS LUARASIN
  7- TAKU TARAKU NGJELEN
  8-SKENDER MINXHOZIN9

  9-ZOGUT TE TIRANES LORENC VANGJELIT
  4-BATON STANISICIN
  5-

 9. Ambasada USA dhe DASH e kuptoni qe e gjithe administrata dhe drejtoret e mazorances mafioze jane perfshire ne trafiqe droge???

  E shihni realitetin apo keni vene syzet e Sorosit?

  E kuptoni qe per kete vend nuk eshte problemi Berisha por hajdutet e mafiozet socialiste?

  E kuptoni qe jane 470.000 shqiptare qe jane larguar per tre vjet se nuk duan te punesohen si punetor droge??

  E kuptoni qe njerezit e thjeshte ju bejne bashkepunetor me kete klike mafioze??????

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *