• |
ide | kryesore

Robbie Williams reagon ndaj kritikave për pjesëmarrjen në Katar

-Instant, Paparazzi, Slider

Robbie Williams i është përgjigjur kritikave për pjesëmarrjen e tij në Kupën e Botës në Katar.


Në një intervistë ekskluzive me il Venerdi, këngëtari mbrojti zgjedhjen e tij për të performuar në Doha Golf Club më 8 dhjetor. “Kushdo që lë mesazhe duke thënë ‘jo Katarit’ po e bën këtë në teknologjinë kineze,” tha ai për revistën italian


Ai vazhdoi: “‘OK, këta janë të këqijtë. Ne duhet të mblidhemi kundër tyre’. Unë mendoj se hipokrizia atje është se nëse e marrim atë rast në këtë vend, ne duhet ta zbatojmë atë në gjithë botën. Dhe nëse e zbatojmë, askush nuk mund të shkojë askund”.

“Unë nuk fal asnjë abuzim të të drejtave të njeriut askund,” vazhdoi Williams. “Por, duke u thënë kështu, nëse nuk do të pranojmë askund shkeljet e të drejtave të njeriut, atëherë do të ishte turneu më i shkurtër që bota ka njohur ndonjëherë. Unë nuk do të mund të performoja as në kuzhinën time”.

Richard Madeley foli kundër Williams dhe të famshëm të tjerë, si David Beckham, të cilët janë të përfshirë në turneun e diskutueshëm. FIFA është kritikuar gjithashtu ashpër për organizimin e Kupës së Botës në Katar. Homoseksualiteti është ende i paligjshëm në vend, ndërsa 6500 punëtorë raportohet të kenë vdekur në ndërtimin e stadiumit Khalifa.“Thjesht më duket se Robbie, Black Eyed Peas dhe David Beckham po mbështesin regjimin,” tha Madeley në Good Morning Britain.

Artistë të tjerë kanë qenë gjithashtu kritikë ndaj turneut. Rod Stewart refuzoi 1 milion £ për të performuar  duke thënë se “nuk është në rregull”.  Ndërsa Dua Lipa mohoi aludimet se do të përfshihej, duke i bërë thirrje Katarit të përmbushë premtimet për të drejtat e njeriut./Lapsi.al


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.