• |
ide | kryesore

Shqiptarët dhe Ndragheta, konkurentë apo partnerë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Autoritetet italiane kundër narkøtikëve besojnë se ‘Ndrangheta mbetet një nga organizatat krimlnale më të fuqishme dhe më të rrezikshme në botë, pavarësisht kapjes së figurave si Assisi dhe Morabito. Megjithatë, klanet përballen me konkurrencë në rritje nga rrjetet e tjera evropiane të dedikuara për trafikun e køkainës.


Aktorë të tjerë, veçanërisht rrjetet shqiptare, mësuan nga modeli ‘Ndrangheta’ dhe tani veprojnë pranë burimit , duke marrë kokainën nga lidhje më afër burimit të prodhimit nëpërmjet ndërmjetësve të pavarur.


“Shqiptarët erdhën thjesht për të marrë ngarkesat nga A në B. Por ata u bënë ekspertë në logjistikën evropiane dhe ato rrjete logjistike tani janë kryesisht në duart e grupeve kriminale shqiptare,” tha Sergio Nazzaro për InSight Crime.

Edhe klanet ‘Ndrangheta’ janë përshtatur dhe shpesh bashkëpunojnë me rrjetet shqiptare.

“Shqiptarët nuk janë konkurrentë, janë partnerë”, tha Sergio Nazzaro për InSight Crime. Por me rekordet aktuale për prodhimin e kokainës në Amerikën Latine, ka mjaft për të shkuar përreth.


2 Comments

  1. 122 miliardë lekë ose mbi 1.1 miliardë euro është dëmi ekonomik që qeveria i ka shkaktuar buxhetit të shtetit vetëm për 9 muaj të vitit 2022.  Shqipetaret vertet janë dele dhe hanë bar. Në çdo vend të botës qeveria nuk do sgjaste as 24 orë jetë pas një raporti të tillë. Popull frikacak e injorant.

    1. po, ti e njeh boten te gjithe dhe jep vetem vendime qe populli eshte budalla e injorant..ik e rrote kari ha buken tate e mos shaje mare e prape..idiot

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.