• |
ide | kryesore

Situata pas përmbytjeve në Lezhë, 880 hektarë tokë bujqësore ende nën ujë

-Instant, Lajme, Të fundit

Situata pas përmbytjeve në Lezhë është disi më e qetë. Uji është tërhequr nga banesat, por ka ende prezencë në oborre. Aktualisht janë 800 hektarë tokë bujqësore të përmbytura. Në njësinë administrative Dajç, Blinisht janë rreth 80 ha nën ujë. Rruga që lidh fshatin Blinisht-Superstradë (Lezhë-Shkodër) është bërë e kalueshme plotësisht. Në njësinë administrative Balldren, në fshatin Kakarriq uji nga katër banesat e raportuara më parë është tërhequr, por vazhdon të jetë nëpër oborre, kjo sipas raportimeve të kryetarit të njësisë administrtive.


Rruga që lidh fshatin Malecaj me Torovicën të kësaj njësie është e kalueshme me vështirësi. Hidrovoret po punojnë me kapacitet të plotë dhe pandërprerje. Konkretisht  Droje, Shllinza, Tale, Ishull Shëngjin, Grykë Zezë, Gocaj nivelet e ujit janë nën kuota kritike dhe hidrovori Balldre rreth -1.2 m.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.