• |
ide | kryesore

Ngjarje e rëndë në Greqi, 7 nxënës dhunojnë bashkëmoshatarin me origjinë shqiptare

-Instant, Lajme, Të fundit

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur të enjten e kaluar në oborrin e një shkolle profesionale të mesme në Greqi, ku një grup prej të paktën 7 nxënësish kanë sulmuar një nxënës tjetër me origjinë shqiptare, duke e goditur vazhdimisht për disa minuta.


Sipas një medie lokale episodi i dhunës erdhi si “vazhdim” i një incidenti më të vogël, që ka ndodhur dy javë më parë, sërish në të njëjtën shkollë për motive raciste.


Problematika që shqetëson edhe komunitetin e mësuesve, por edhe të prindërve është fakti si si mund të ndodhin këto fenomene që marrin përmasa raciste brenda shkollave dhe se si është e mundur që në shkollën në fjalë me 700 nxënës të ketë vetëm një roje, për të gjitha ambientet e jashtme të saj.

Tashmë çëshjten po e trajtojnë edhe autoritetet lokale të policisë, ndërsa priten masa konkrete për ndryshimin e ambienteve jashtëshkollore sa i përket përkujdesit për nxënësit e tyre.


2 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.