• |
ide | kryesore

A do të ketë një armëpushim midis Ukrainës dhe Rusisë?

-Instant, Arkiva, Planet

Ndërsa lufta në Ukrainë hyn në muajin e saj të 10-të dhe fillon dimri, Rusia thuhet se po kërkon një “armëpushim të shkurtër” me Ukrainën, sipas presidentit Volodymyr Zelenskyy, shkruan Skynews.


Në një fjalim në Forumin Ndërkombëtar të Sigurisë Halifax 2022 këtë muaj, i raportuar sot, Zelenskyy tha: “Fundi i luftës nuk garanton paqen. Rusia tani po kërkon një armëpushim të shkurtër – një pushim për të rifituar forcën.


LEXO EDHE:
‘Kërkohet dorëheqja e Xi Jinping’/ Kina synon shtypjen e protestave të rralla kombëtare
“Dikush mund ta quajë këtë fundi i luftës. Por një pushim i tillë vetëm sa do ta përkeqësojë situatën.”

Ndërsa është e paqartë se si zyrtarisht Kremlini e bëri kërkesën, ne e dimë se një armëpushim ka shumë të ngjarë të vijë me disa kushte.

Nga këndvështrimi i Ukrainës, Rusisë do t’i duhet të kthejë të gjithë tokën që ka kapur dhe të shpallë zyrtarisht fundin e luftës.

Megjithatë, Vladimir Putin me shumë gjasa nuk do të dëshirojë të largohet duarbosh dhe ndoshta do të dëshirojë të pushtojë ndonjë territor. Ai gjithashtu ka të ngjarë të kërkojë që Ukraina të mbetet jashtë NATO-s.

Por çfarë mendojnë ekspertët për një armëpushim tani?

Michael Kofman, drejtor i studimeve ruse në thinktank CNA, një organizatë e pavarur kërkimore dhe analizuese e dedikuar për sigurinë e SHBA-së, tha se një armëpushim në këtë fazë të luftës do të favorizonte Kremlinin.

Ai i tha CNN: “E vetmja gjë që bën një armëpushim i parakohshëm është se i lejon të dyja palët të riarmatosen.

“Dhe për shkak se Rusia është më e pafavorizuara tani, ajo do të përfitojë më shumë nga Rusia dhe më pas do të rinovojë luftën. Kështu që gjithçka që ju blen një armëpushim është një vazhdim i luftës. Ajo nuk do të zgjidhte asnjë nga çështjet themelore të luftës.”

A do të qëndrojë Rusia në marrëveshje?

Ndërkohë, ekspertët e mbrojtjes, Dr. Jack Watling dhe Nick Reynolds, nga Instituti Mbretëror i Shërbimeve të Bashkuara (RUSI) – qendra e mendimit kryesor për mbrojtjen dhe sigurinë në Mbretërinë e Bashkuar – thanë se edhe nëse do të bëhej një kompromis, nuk kishte asnjë provë që rusët do t’i përmbaheshin ndonjë marrëveshjeje. goditur.

Në një artikull për RUSI ata shkruan: “Problemi është se një armëpushim është taktikisht i dobishëm për Rusinë në stabilizimin e kontrollit të saj mbi territoret e pushtuara dhe nuk ofron mundësinë që Kremlini të zvogëlojë qëllimin e tij për të nënshtruar Ukrainën ose ndalimin e energjisë së saj detyruese. diplomacinë kundër Evropës Perëndimore.

“Edhe nëse do të bëhej një kompromis, nuk ka asnjë provë që rusët do të mbanin çdo marrëveshje të arritur dhe ata ka të ngjarë të përdorin një armëpushim për të konsoliduar kontrollin, për të rigrupuar forcat e tyre dhe më pas për ta shkelur atë kur mobilizimi i tyre kishte krijuar mundësinë për më tej. operacionet sulmuese”.

Duhet shfrytëzuar mundësia e armëpushimit

Megjithatë, gjenerali Mark Milley, kryetar i shefit të shtabit të përbashkët të SHBA, tha kohët e fundit se nëse lind mundësia për një armëpushim, ajo duhet shfrytëzuar.

Gjatë komenteve në Klubin Ekonomik të Nju Jorkut, ai tha: “Kur ka një mundësi për të negociuar, kur mund të arrihet paqja, shfrytëzojeni atë.”


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.