• |
ide | kryesore

Aksidenti i mori jetën dy vajzave/ Shoferi me precedentë, një vit më parë u plagøs

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Një aksident tragjik në orët e para të mëngjesit të djeshëm në autostradën Tiranë-Durrës u mori jetën dy vajzave dhe la të plagøsur rëndë drejtuesin e mjetit.


Në njoftimin e saj, Policia e Durrësit sqaroi se drejtuesi i automjetit, 26- vjeçari Arbër Tivari, ka humbur kontrollit e makinës duke u përplasur me trafikndarësen, përplasje e cila ishte fatale për dy pasagjeret e mjetit.


Ende nuk dihet se pse të rinjtë ishin në udhëtim rreth orës 02:00 të mëngjesit të së dielës.

“Në orët e para të mëngjesit në autostradën Durrës-Tiranë, shtetasi A. T., 26 vjeç, dyshohet se ka humbur kontrollin mbi drejtimin e automjetit dhe për pasojë automjeti është përplasur me trafikndarësen. Si pasojë e përplasjes kanë humbur jetën dy pasagjeret shtetasja S. Gj., 26 vjeçe, dhe pasagjerja tjetër ende e paidentifikuar që ndodheshin në automjet. Ndërsa shtetasi A. T, është transportuar në spital në gjendje të rëndë. Grupi hetimor ndodhet në vendngjarje dhe po punon për sqarimin e rrethanave të aksidentit dhe identifikimin e shtetases tjetër që humbi jetën”, tha Policia e Durrësit në njoftimin paraprake.

Kush janë viktimat

Pak orë pas përplasjes tragjike, Policia identifikoi dy viktimat e aksidentit. Ato janë Silva Gjergji, 26 vjeçe dhe Roxhesa Klironomi, 24 vjeçe, pasagjere në automjetin që drejtohej nga 26-vjeçari, Arbër Tivari. Ata kishin darkuar mbrëmjen e së shtunës në qytetin e Durrësit dhe po ktheheshin në Tiranë rreth orës 02:00 të mëngjesit. Pas përplasjes fatale, i riu është transportuar për në Spitalin e Traumës në Tiranë në gjendje të rënduar shëndetësore.

Aksidenti dyshohet të ketë ndodhur për shkak të shpejtësisë së lartë me të cilën udhëtonte 26-vjeçari. Për pasojë, ai ka humbur kontrollin e makinës, duke u përplasur furishëm për bordurat anësore të rrugës. Përplasja ka qenë fatale për dy pasagjeret. Ende nuk dihet nëse i riu kishte konsumuar alkool në momentin e aksidentit apo ishte nën efektin e lëndëve narkotike. Si viktimat ashtu edhe 26-vjeçari i plagosur do t’u nënshtrohen analizave dhe ekzaminimeve mjekoligjore për të zbuluar nëse kishin konsumuar lëndë të ndaluara.

Arbër Tivari nuk është emër i panjohur për Policinë e Durrësit, pasi rreth një vit më parë përfundoi në spital me plagë të shkaktuara nga arma e zjarrit. Ngjarja ndodhi më 22 mars 2021, kur Tivari mbeti i plagosur me armë zjarri pas përplasjes së makinës me një tjetër person. Përveç Tivarit që u arrestua, policia shpalli në kërkim Ardit Buçpapajn. Në atë kohë, pati dyshime se dy të rinjtë shpërndanin lëndë narkotike në qytetin bregdetar. Policia ushtroi kontrolle në banesën e Tivarit, duke zbuluar armë dhe municione luftarake. Tivari është arrestuar të paktën tre herë nga policia lokale, ndërsa njihet si person problematik në qytetin bregdetar.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.