• |
ide | kryesore

Bota solidarizohet me protestat në Kinë

-Instant, Lajme, Planet

Jo vetëm në Londër, por tubime duket se janë zhvilluar në Paris, Amsterdam, Dublin, Toronto dhe disa qytete në SHBA në formë sensibilizimi ndaj protestuesëve në Kinë. Nga fotot e postuara në internet, një grup protestuesish duken duke qëndruar jashtë Qendrës Pompidou në Paris.


Disa mbanin një kopje të tabelës së rrugës së Rrugës së Mesme Wulumuqi. Rruga në Shangai ka marrë emrin e qytetit Urumqi, në rajonin Xinjiang të Kinës perëndimore, ku një zjarr në një bllok banesash vrau 10 persona javën e kaluar. Urumqi ka qenë nën kufizimet e Covid që nga gushti.


Në Dublin, fotot e postuara në internet treguan një grup protestuesish duke ndezur qirinj dhe duke vendosur lule në një monument në qytet. Skena të ngjashme u fotografuan gjithashtu në San Francisko dhe Toronto.

 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.