• |
ide | kryesore

Filmi për fëmijë me dy djem homoseksualë nxit debate në Tiranë

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Një film i animuar për fëmijë, që trajton historinë e dy djemve homoseksualë që dashurohen me njëri-tjetrin ka ngjallur debate për transmetimin tij në kinematë e Tiranës. Në mesin e atyre që e kundërshtuan transmetimin e filmit, ka dy detaje mbi të cilat ngrihen argumentat kundër. Së pari është përkthimi hileqar që i është bërë titullit. Në anglisht vepra vjen me titullin original “Strange World”. Fjalë për fjalë kjo do të përkthehej “Botë e huaj” ose “Botë e çuditshme”, por në shqip u soll me titullin “Botë e mrekullueshme”. Pra në vend të një peisazhi të panjohur, titulli përshkruan një botë të mrekullueshme për fëmijët që do të jenë spektatorë.


Detaji tjetër është që për transmetimin e filmit nuk pati asnjë njoftim, apo asnjë paralajmërim për prindërit. Duke mos ditur temën që trajton vepra, shumë prej prindërve, thonë kritikët duhet të ishin të informuar paraprakisht.


Por historia e dy djemve që dashurohen në një film të animuar u përshendet nga Xheni Karaj drejtuese e Aleancës kundër diskriminimit, LGBT.

“Ky është një film edukativ që realisht ja vlen të shihet, për t’i mësuar fëmijët me kuturën e pranimit, me kulturën e respektit për tjetrin. Fëmijët LGBT, janë fëmijë që janë heronj në jetën e tyre të përditshëm sepse përballen me bullizmin nëpër shkolla dhe ne këtë e dijmë shumë mirë, përballen me dhunën në familje, me dhunën në shoqëri” tha ajo.

Ndryshe mendojnë aktorë të tjerë të shoqërisë.

Një grup aktivistësh dolën para kinemasë që kishte paralajmëruar premierën dhe kundërshtuan shfaqjen e filmit. Boris Alibeja i Aleancës për Mbrojtjen e Familjes dhe Jetës u shpreh për mediat se prindërit duhet të jenë të informuar për përmbajtjen e animacionit. “Dua t’ju citoj vetëm një titull, të një gazete prestigjoze dhe shumë serioze e cila është, “Ping News”, dhe thotë filmi “Strange World, i mëson fëmijëve që të jen gay, është gjëja më normale, e mundshme” tha ai.

Pjesë e debatit u bë edhe Partia Demokratike, kreu i së cilës shumë kohë më parë përgatiti projektligjin për martesat brenda të njëjtës gjini. Në rastin e filmit për fëmijë, qëndrimi ishte kategorik. Bislim Ahmetaj e quajti “propagandë sorosiane” dhe “helm” që duhet ndalur, ndërsa fliste nga selia e PD-së. “U bëj apel prindërve dhe mësuesve që të denoncojnë çdo përpjekje për t’i dhënë legalitet helmit që shpërndahet përmes filmave dhe formave të ndryshme të propagandës nëpër shkollat tona publike dhe private. Siç po ndodh këto ditë me filmin “Strange World”, përkthyer në shqip me titullin “Botë e Mrekullueshme”, që po shfaqet në Kinema Millenium prej disa ditësh” tha ai.

Në një bisedë në “Arnautistan”, regjizori Kastriot Çipi tha se në të gjithë botën, ka një ligj që rregullon raste të tilla nëpërmjet paralajmërimit që i bëhet shikuesit.

Ne jemi i vetmi vend në Europë që nuk ka censurë për filmin. Për filmin në tv dhe kinema. Prandaj bëhet debati për kinemanë” tha Çipi, që shpjegoi se ligji parashikon ngritjen e një Komisioni i Vizionimit, që duhej të klasifikimin e materialeve në television dhe kinema, por ligji nuk është zbatur prej 1996.

“Ky bordi nuk është ngritur kurrë. Flasim për 22 vjet moszbatim ligji. Janë ndërruar 5 apo 6 kryetarë të Qendrës Kombëtare të Kinematografisë, asnjë nuk e ka respektuar. Tani vijmë në situatën kur ne kemi 2 apo 3 platforma me pagesë, 2 apo 3 pa pagesë, kemi mbi 100 kanale që transmetojnë filma dhe nuk ka filtra. Dhe për prindin bëhet shumë e vështirë, në mos e pamundur për t’u kontrolluar, sepse duhet t’i vendosë kod qindra kanaleve” tha Çipi.

Debati që ndezi filmi “Strange World” u mbyll aty për aty, pasi çështja u “zgjidh” kur një nga kinematë anuloi transmetimin e filmit që kishte paralajmëruar./Lapsi.al


52 Comments

 1. Me bythqira dhe truqira si Veliaj & Rama ne krye te vendit, kjo eshte pak!
  Prisni se do te behet homoseksualizmi edhe lende ne shkolla, te jini te sigurt!
  Uji fle, soros s’fle!

  1. Shum e vonuar me thene te drejten. Edhe femijve shqiptare ashtu si ne boten e zhvilluar, si psh Kanada, u duhet te mesohen keto vese te ndritura neper kopshte e shkolla dhe sesi burri nuk esht burre dhe as gruaja grua po mund te jen psh iriq, kangur, fshese plerash etj etj . Burra te shemtuar me bark dhe lesh te palare te veshur me fusta, me taka dekolte etj, dhe te quajtur drag queen, jan sot ylli polar i ketyre vendeve super te zhvilluara dhe bashke me homot lezbot, transat etj, etj quhen dhe jane “krenaria” (Pride) e ketyre shoqerive. Ndaj me shum duhet bere ne kete drejtim per ta emancipuar shoqerine shqiptare.

  2. Ore po te rrinin ne pune te tyre e te nderrojne vrimat me njeratjetren nuk do kishte njeri problem me to.
   Por bitheqiret e laviret e haremit te ramekurves kane kapure krejt shtetin.
   Mire e kane delet voteshitese…
   Skeni pare gje akoma…

   1. Hajde te sheshi po ta mbajti.
    Shkullaku ishte kenaqur me kete film.
    Te sheshi,poshte Rama,rrofte dhemokracia.

   1. Nuk arrin dot pidhi te futet brenda ne bythe per arsye form-factor.

    Gjithsesi, nga 12 Nentori ju jeni zyrtarisht Kuckat tona.

    Tek LGBTI keni shkronjen T.

   1. Do te ta them vetem nqs. me thua nese… thelle, thelle a te pelqen kari i Rames brenda?!

    Vecse tregohu i sinqerte.

  1. Ore jorgo po te shkojne jarget curk per pak mandakall

   Ste ngop suvlaki do dhe embelsire tani??

   Jo ashtu jorgo, duhet pune jo .komente gjysmake, me shume frymezim jorgo fuga ka.besim tek ty si me i miri i 101emrave qe komentojne ketu era elsa mira tani

   1. Mandakall… jarget curk… embelsire…

    Ua ua ua… po ti e bere film porno gay fare o vlla.

    Vetpermbahuni.

   1. Ehuuu… ca pergjigje o vella? Ketu plasen filmat porno!!!

    Shko bjeri edhe ti me dore tani! Kape momentumin!

    🥒🥒🥒

  2. je shumë ordiner, në fillim çoç dukeshe!

   nuk thonë kot: më thuaj me kë rri të të them kush je: patronazhist!

 2. Se mora vesh po me Sorosin çpaten? Me sa di une jahudizmi eshte kategorik kunder homoseksualeve. Keto te faltores po na nxjerrin mallin e Enverizmit!

 3. O jarge te ka bere nje pyetje namyti kristaq llumi: A ta ka fut gishtin prifti grek ke byça e vogel atehere?
  Une mendoj se mbiemrin pallkaris ke pas qef ta kesh vete keshtu, ngaqe te ka pelqyer gishti i priftit grek ….
  Te kam thene 100 here o jarge pallkaris nuk ke bithe ti te besh ironi, Ti bithen e ke vetem per tu ngopur

  1. Kryetaret e perjetshem te Organizatave LGBTQ e kane kthyer kete pune ne industri.

   1. Bejne gjithmone viktimen qe te vjelin para ne menyre te perhershme.

   2. NUK punojne si gjithe Shqiptaret e tjere, por I bien qylit, duke I sherbyer SOROSIT

   Eshte bere industri.

   Po nuk bene viktimen, NUK ka para na Fondacioni Soros dhe Ambasada.

   Gjeni nje pune te vertete ore qelbesira, mos beni viktimen se nuk e kemi mendjen tek ju.

   Punoni si gjithe Shqiptaret, mos e nxirrni buken e gojes duke bere viktimen.

  2. Dhe une po te bej te njejten pyetje qe i bera edhe atij.

   A te pelqen kari i Rames brenda ne bythe?

   Po/jo!

 4. “Femijet LGBT”- thote kjo e zgjuara; femijet nuk kame orientim seksual sepse nuk e kane arritur pjekurine seksuale qe te kene nje te tille. Vetem pedofilet e mendojne ose do te deshironin te ishte keshtu. Cdo shoqeri me vlera, do te sunonte te ruante pafajesine e femijeve. Por meqe te gjithe kane shkare…

 5. Kryetaret e perjetshem te Organizatave LGBTQ e kane kthyer kete pune ne industri.

  1. Bejne gjithmone viktimen qe te vjelin para ne menyre te perhershme.

  2. NUK punojne si gjithe Shqiptaret e tjere, por I sherbejne SOROSIT dhe axhendave te huaja duke shijuar Qylin.

  3. Nqs NUK bejne viktimen, NUK ka para.

  4. Ky pisllek eshte shume I never itches.

  5. Kerkojne diskriminim positiv.

  MONSTRA

  NUK HEQIN DORE

  Gjeni nje pune profesionale, dhe nxirrni buken me pune more monstra.

  1. Po me Shqiperine e gjeti Soros te bej eksperimente. Keta si puna e xhenit duan kohen e xhaxhit qe i raste ne burg per agjitacion e propagante dhe sjellje te pa hijshme.

 6. Këta tipa të sëmurë mendërisht, i shtyn urrejtja e tyre që të mendojë me mllef për prishjen e këtij gëzimi mbarë-shoqëror.

  Ata këtë natyrë e kanë pasion patologjik.

  Vërtetësisht, këta nuk e arrijnë dot këtë qëllim absurd, por, duke menduar në lajthim se ua kanë prishur festën bashkëkombasave, këtyre iu lehtësohet mllefi i tyre skizofrenik. Sepse, si rregull, këta tipa janë skizofrenë.Mbajeni shpellkare tani votimin qe soiuni salih beri ne kuvend para se te largohej nga pushteti

 7. Un kam qene dhe jam kokrra e pederastit, vetem se kam pasur pak si turp te dal haptas po frika ka nje kufi dhe sot me rastin e festes po deklarohem se JAM PEDERAST ose kokrra e bythqirit sic thote populli dhe JAM KRENAR. Dy gezime ne nje dite. Hani nje MUT tani.

  1. Kopjac, une nuk shkruaj me shkronja te medha te shtypit.

   Ndersa per permbajtjen e asaj cfare ke shkruar nuk di cfare te them, pasi duhet te jete eksperience personale.

 8. Mos vdeksh kurrë o Jorgo, sa herë që lexoj “shkrimet” e tua me ngrihet kari.
  Të kisha pastaj edhe një si ty pranë në ato momente…..(t’i bësh derman jo për gjë) me duket se shoh ëndrra me sy hapur.

 9. Keto dobichet e bllokut e kane pushtllikun te trasheguar nga kurvi enverke monstra e ngordhure.
  Kurvlliku pushtlliku dhe politika jane zanatet me te vjetra qe nga shpella…
  Ua kenda nga pas dhe mire bejne
  Po c’kusur kane njerzit e zakonshem qe jane skllaveruar nga kjo klike pushtakesh te degjeneruare????

  1. Po ju o PDista cfare te keqe shikoni tek dy femij te pafajshem qe kapen dor per dore, ore ore lulebore..

 10. Po ju o PDista cfare te keqe shikoni tek dy femij te pafajshem qe kapen dor per dore, ore ore lulebore..

  1. Kopjac, PD-ista, jo PDista.

   femje, jo femij

   dore per dore, jo dor per dore

   Tani shko lepi karin e Rames is akullore! 😀 😀 😀

   1. 😂 cpatet more qe ju versulet jorgos?????
    Jorgo dhe pse mendojm sh ndryshe dhe ndoshta analizojm sh ndryshe , je i vetmi qe ja vlen te lexohet ! 👍
    Sa per temen mendoj se ska asgje te keqe te mendosh , te ndjesh dhe te kesh preferencat vetjake dhe i respekroj te gjithe me cfardo orientimi seksial pasi eshte dicka sh personale qe nuk prish pune tek askush por ajo cka jam kunder eshte fakti qe nuk eshte eshte dhen nje perkshkrim paraprak per permbajtjen e filmit!
    Mire ose keq komuniteti LGBT 🏳️‍🌈 eshte i perhapur kudo dhe sh po sh i integruar kudo ne jeten shqiptare dhe evropiane qe kshu ska pse te bejm si te pataksur sikur cpo ndodh! Femijet kan sh info dhe duhen edukuar qe te pranojn pjese te shoqeris kedo! Duhet te jene mendiehapur dhe mis i kompleksoni ashtu si dhe duhet tu mesohet emblema e familjes! Jam prind dhe femijet e mi i rris te jene te pranushem por njekohesisjt dhe te kthjellet!

    1. C’patet qe ju sulet Jorgos???!!!

     Po une per nje cik sulm mbaroj!!! 😂😂😂

     Ore ti nuk kupton thelbin e shqietesimit te Homos Albanikus ketu. Thelbi eshte: po na infektojne me Homoseksualitet qarqet Sorosiane qe te na zhdukin si Race. Se ashtu eshte plani. 😂😂😂

     Ndersa ne nota me serioze: ne te ardhmen identifikimi seksual do te largohet gjithmone e me shume nga dualiteti femer/mashkull. Fale arritjeve teknologjike gjinite do te zhduken dhe njerezit do te zgjedhin se si do te identifikohen sipas asaj cfare ndjejne.

     Kur te shpiket placenta artificiale qe me se fundi do te liroje femren nga barra e barres… kjo do te shenoje nje hap gjigand per evolucionin gjinor. Por qe sot ke nena surrogato, fekondim in vitro etj, etj…

 11. Jorgo cke bere keshtu qenke shumefishuar hahahah

  Je kurve e keqe ja arrite qellimit te gjithe me emrin tend
  Hahahah

  Kurve je por je me note kaluese.

  1. “Jorgo Palikaris” eshte nje brand tashme. Ai po behet nje fenomen kombetar, pse jo edhe nderkombetar.

   Sic e shikon ndjekesit e mi po mundohem t’i instruktoj.

   Persa i perket kurverise perpiqem dita dites te arrij nivele sa me te larta, por per fat te keq s’kam pidh… Se te kisha pidh… i luja fene! Me bythe nuk ben shume prokopi ne ditet e sotme pasi oferta tejkalon kerkesen.

   1. Nqs pretendojme te behemi si bota e zhvilluar duhet te pranojme qe LGBTQ2+ jane te pranishem dhe kane nje peshe te madhe ne shoqerite e zhvilluara dhe shume te emancipuara te perendimit.

    1. E vertete adash. Ne kete drejtim protestuesit e Foltores qe pas pallimit te Revolucioni te Shtatorit te 12 Nentorit do te shkojne serisht per Gangbang perpara Kryeministrise me 6 Dhjetor, na afrojne gjithmone e me shume drejt botes se zhvilluar.

     Keshtu qe shume faleminderit bytheqirave te PD-se.

     1. Me siguri qe perkthimin e tituullit e ka sugjeruar doçi!

     2. Titullin e vendosem te tille pasi versioni origjinal na dukej shume paragjykues nga komunitetit LGBTQIA+.

      Pse Strange World?! Ca ka Strange aty?! Perkundrazi eshte nje Beautiful World… nje Marvellous World… pra thjesht dhe paster ne shqip: Bote e Mrekullueshme!!!

 12. Konflikti i kandidatëve të primareve të Berishës, arrestohet autori pasi qëlloi me armë në selinë e PD në Kurbin

 13. Problemi fillon qe nga titulli i shkrimit. Fakti qe eshte nje fil i animuar nuk do te thote qe eshte nje film. per femije. Ka filma te animuar pornografik plot.

 14. Nuk me intereson se kush q!n ke dhe ku e q!n. Ne momentin qe mundohen qe te seksualizojne femijet aty eshte problem i madh per mua dhe cdo qytetar shqiptar. Nqs dikush do i afrohej nje femije dhe do i fliste per seks dhe akte sekuale ai do quhej pedofil dhe do hynte ne burg. Edhe keta marksiste-globaliste-homosekuale jane pedofile dhe keto jane akte te denueshme kriminale si moralisht dhe ligjerisht. Kam nje kerkese dhe nje urim.
  Kerkesa:- Larg duart nga femijet o perversa marksiste.
  Urimi per Edin, lalin, Xheni Karaj dhe Kristi Pinderin dhe gjithe homot anembane:- I pafshi hajrin bythqimllikut!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *